Ana sayfa / Haberler / 11 bakanın görevi sona erdi

11 bakanın görevi sona erdi

ANKARA

Anayasa’nın 114’üncü maddesi layıkıyla açılan Geçici Bakanlar Kurulu’nda, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker saylav olmadıkları düşüncesince arazi alamadı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AB Bakanı Volkan Bozkır ile İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün hesabına ise cedit esame getirildi.

Başbakan Yardımcılarından Arınç ve Babacan ile bakanlardan Çavuşoğlu, Çelik, Yıldız, Canikli, Çelik ve Eker milletvekili olmadıkları düşüncesince Geçici Bakanlar Kurulu’nda görevlendirilmedi. Bu adların son üç fasıl süresince mebusluk yapması zımnında ve AK Parti’nin tüzüğü gereği 7 Haziran seçiminde de namzet gösterilmemişti.

Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan Başbakan Yardımcılığı görevine bitmeme ederken, MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş ve kâin kabinede Kalkınma Bakanı vazifesini yürüten Cevdet Yılmaz, Arınç ve Babacan’dan boşalan koltuklara oturacak. Dışişleri Bakanlığı’na Mevlüt Çavuşoğlu hesabına Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Faruk Çelik’in hesabına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığı vazifesini yürüten Ahmet Erdem atandı. 

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yerini AK Parti bozuk Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun’a bıraktı. 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda Nurettin Canikli hesabına bire bir bakanlıkta müsteşarlık vazifesini yürüten Cenap Aşcı, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in hesabına ise BBP bozuk Genel Başkanı Yalçın Topçu görevlendirildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ise koltuğunu, bire bir bakanlıkta bakan yardımcılığı vazifesini yürüten AK Parti Diyarbakır bozuk Milletvekili Kutbettin Arzu’ya devredecek. 

Kabine dışı küsurat gayrı bakanlar

Milletvekili olamadığı düşüncesince Geçici Bakanlar Kurulu’nda yer almayan 8 isimle birlikte Ayşenur İslam, Volkan Bozkır ve Sebahattin Öztürk de kabin dışı kaldı. 

Bu esame hesabına Geçici Bakanlar Kurulu’nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na akademisyen Ayşen Gürcan, AB Bakanlığı’na HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, İçişleri Bakanlığı’na ise İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok getirildi.

Muhabir: Ilkay Guder, Yıldız Aktaş

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir