Ana sayfa / Sağlık / Anne sütü prematüre bebeği hayata bağlıyor

Anne sütü prematüre bebeği hayata bağlıyor

Anne sütü prematüre bebeği hayata bağlıyor
Son araştırmalara göre 10 yıldır Türkiye’de çocuk ölümleri azaldı . Fakat halen , çocuk ölümlerinin en kocaman nedeni prematürelik . Prematüre doğumunun en mühim nedeni de enfeksiyon . Liv Hospital Yenidoğan Yüklü Bakım Uzmanları Dr . Gülnihal Şarman ve Dr . Pınar Boncuk Sağlam , prematüre bebekler amaçlı kadın sütünün dünya kurtardığına , prematüre çocuk konusunda uzmanlaşmış bir ekip ve iyi bir yenidoğan yüklü bakım süreci ile bebeklerin yaşama tutunabildiklerine uyarı çekiyor .

Prematüre bebeğin ilacı kadın sütü

Tüm bebekler amaçlı önem taşıyan kadın sütü , prematüre bebekler amaçlı dünya kurtarıcı niteliğinde . Kadın sütü , hem bir bebeğin hem bir de annenin , fizyolojik ve ruhi gelişmesini etkiliyor . Kadın sütü ile beslenen prematüre bebekler , yapılan araştırmalara göre bir sürü daha çabuk gelişiyor , kilo ediniyor , enfeksiyon riski azalıyor . Bununla Beraber çocuk ve kadın içinde , bu Yorucu dönemde bir sürü daha derin bağ kuruluyor . Bebeğini emziren annenin doğum sonrası depresyonu daha az oldu ve sütü daha bir sürü geliyor .

İlk 2 yıla dikkat

Prematüre bebekler öbür yepyeni doğanlara göre bir sürü daha önemli takip gerektiriyor . Bu bebekler ne civarı erken doğarsa o civarı pek sıhhat sorunu yaşıyor . Fakat sıhhat sorunları uzmanlaşmış hekimlerin kontrolünde minimuma indiriliyor . Fakat çocuk , taburcu edildikten ardından bir takım enfeksiyonlar , yetersiz beslenme ve bakım nedeniyle bir takım sıkıntılar yaşanabiliyor . Prematüre bebeklerde ilk 2 yıla uyarı etmek bir sürü mühim . Bu süreçte iyi beslenmek , temiz hava solumak , enfeksiyondan kaçınmak önemli önem taşıyor . Bilhassa kış ayları prematüre bebekler amaçlı kocaman risk oluşturuyor .

Kuvözde de olsa bol bol kadın kucağı . .

– Bebekle ilişki hastanede kaldığı günlerden başlayarak devam etmeli .

– Kuvözde kucağa alınamadığı zamanlarda başını ya da parmağını tutarak , göz teması yaparak ilişki kurarak başlanabilir .

– Uyumlu haftaya geldiğinde emzirme denemeleri yapmaya başlayabilirsiniz .

– Evde bebekle teması arttırmak amaçlı masaj yapılabilir . Masaj bebeği rahatlatır , kasların çalıştırmasını sağlar ilişkinizi güçlendirir .

– Kucağınızda çıplak teninize temas edecek biçimde onu tutmak bebeğiniz rahatlatır

hakkında admin

Bunda Bakın

Kalbin için balık

Danimarka’da yapılmış olan bir araştırmada, düzenli olarak balık tüketen kadınlarda kalp sıkıntıları rizikosunun azaldığı görüldü. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir