iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Antalya Hali’nde İşler Durdu; Günlük Zarar Milyonlarca Lira

Antalya Hali’nde İşler Durdu; Günlük Zarar Milyonlarca Lira

Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından başlayan gerginlik ekonominin her meydanına yansıyor . Türkiye’nin tarım alanında en büyük pazarlarından meydana gelen Rusya Federasyonu’na yaş sebze ve meyve ihracatı durdu . TIRLAR SINIRDA BEKLİYOR İçleri domates , kabak , salatalık , üzüm ve narenciye ürünü dolu yüzlerce TIR , Rusya sınırında bekletiliyor . Rusya’ya yaş sebze […]

27 Kasım 2015 Cuma - 26 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Antalya Hali'nde İşler Durdu; Günlük Zarar Milyonlarca Lira
Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından başlayan gerginlik ekonominin her meydanına yansıyor . Türkiye’nin tarım alanında en büyük pazarlarından meydana gelen Rusya Federasyonu’na yaş sebze ve meyve ihracatı durdu .

TIRLAR SINIRDA BEKLİYOR

İçleri domates , kabak , salatalık , üzüm ve narenciye ürünü dolu yüzlerce TIR , Rusya sınırında bekletiliyor . Rusya’ya yaş sebze meyve ihracatının durması bu ülkeye her gün onlarca TIR’ın hareket ettiği Antalya Toptancı Hali’ni vurdu . İşlerin durma noktasına geldiği halde ihracatçı firmalar kapılarına kilit vurdu .
Açık olanlar ise ellerinde kalan ürünleri iç piyasaya vermek için çalışıyor . Her gün tonlarca mal işlenen tezgahlar sessiz . Binlerce çalışan hanelerine gönderildi . Günlük zararlarının milyonlarca lira olduğunu belirten ihracatçılar , krizin bir an önce sonlandırılmasını ve Rusya’nın sınırını yine Türkiye’den gidecek tarım ürünlerine açmasını istiyor .

SEZON AÇILDI AMA İŞ YOK

Antalya Toptancı Hali , kışlık ihracat dönemi başlamasına rağmen en sakin günlerini yaşıyor . Sakinliğin sebebi ise savaş uçağı düşürülen Rusya Federasyonu’nun Türkiye’den giden yaş sebze meyve ürünlerini sınırından içeri sokmaması . Bu sebeple ağzına kadar sebze ve mevye dolu Türk TIR’ları Rusya sınırında bekletiliyor .
Bu ülkeye ihracatın durmuş olması en çok Türkiye’nin yaş sebze meyve ambarı konumundaki Antalya’yı etkiledi . 2014’te Rusya’ya tamamına yakını yaş sebze meyve ürünlerinden oluşan 350 milyon dolara yakın ihracat gerçekleştiren Antalya’da 3 gündür adeta yaprak kımıldamıyor .

Her gün Rusya’ya mal taşıyan onlarca TIR’ın hareket ettiği Antalya Toptancı Hali suskunluğa büründü . Halde iç piyasaya ürün veren komisyoncular açık . İhracata yönelik çalışan onlarca firmanın kapısı kilitli . Açık olanlar ise ellerinde kalan nihai malları Ankara başta olmak üzere iç piyasaya sevk etme derdinde . İşleri bittiğinde onlar da kepenklerini kapatacak
İhracatçı firmaların kapalı olması ekmeğini bu işten kazanan binlerce çalışanı da etkilemiş durumda . İş olmadığı için günlük yevmiye ile çalışanların hepsi hanelerine gönderilmiş . Normal zamanda TIR’dan geçilmeyen halde tek tük araç görülüyor .
HER HAFTA 100 TIR GİDİYORDU

Yaklaşık 100 TIR’ı , 7 – 8 gemisi ile Rusya’ya yaş sebze meyve ihraç eden büyük firmalardan meydana gelen Kalyoncu Grup’un Antalya’daki işletmesi de suskunluğa bürünenlerden . Firma yetkilisi Necati Zengin , her hafta Rusya’ya 70 ile 100 arasında TIR taşıyan 3 gemi sevk ettiklerini ancak savaş uçağının düşürülmesiyle birlikte işlerinin durduğunu söyledi .
” Şu an durum iyi değil . Karşıda yoğun bir baskı var . En büyük sıkıntı da yaş sebze meyve ihracatçılarında . ” diyen Necati Zengin , ” Şu an Rusya’da 3 gemimiz ve 100 TIR’ımız bekliyor . Zarar hesabı yapmak zor . Bir TIR’ın ortalama 40 – 50 bin dolar fiyati olduğu hesaplanırsa ortaya çıkar . ” dedi .
Beklemede olduklarını ve çalışmalarını askıya aldıklarını ifade eden Zengin , Ege ve Akdeniz bölgesindeki 20’ye yakın işletmelerinde istihdam ettikleri 5 bin civarı insanı hanelerine gönderdiklerini kaydetti . Zengin , ” Bu sektörden bayağı insan geçimini sürdürüyor . Şuan yaş sebze meyve olayı hükümet için ikinci planda görünüyor . Biraz daha destek olması gerekiyor . Önümüz yılbaşı . Yılbaşı bizim sektörün en fazla çalıştığı dönem . ” diye konuştu .
GÜNLÜK ZARARI 1 MİLYON LİRA

Muğla Fethiye’deki işletmeleriyle birlikte Rusya’ya her gün 30 TIR yaş sebze meyve ürünü gönderdiklerini dile getiren Karaali firmasının yetkilisi Ahmet Yıldırım , ” Rusya kapıları kapattı ve ihracat olayı bitti . Şuanda sıfır TIR çıkıyor . İhracatçıların komplesi kapalı . Şuanda hal bitmiş durumda . Rusya’ya günlük 30 TIR mal gönderiyorduk .
Uçak düştükten sonra mal gönderme şansımız yok . Günlük zararımız 1 milyon lira . ” ifadelerini kullandı . Yıldırım , ellerindeki ürünleri ise Ankara’ya gönderdikleri bilgisini verdi .

SEBZE UCUZLADI

İhracatçılara ürün tedarik eden Ramazan Tokmak da Rusya’ya ihracatın durmasının iç piyasaya yarayacağını söyledi .
Uçak krizinin devam etmesi halinde yerli tüketicinin bu kış daha ucuz yaş sebze ve meyve yiyebileceğine değinen Tokmak , şöyle dedi: ” İşler ister istemez durdu , maliyetler geriledi . Domates 2 , 20 liradan 1 , 70 liraya düştü . Dolma biber 3 , 20’den düştü 2 liraya . Alıcı bulmakta zorlanıyoruz . “

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler