Ana sayfa / Haberler / Antalya Hali’nde İşler Durdu; Günlük Zarar Milyonlarca Lira

Antalya Hali’nde İşler Durdu; Günlük Zarar Milyonlarca Lira

Antalya Hali'nde İşler Durdu; Günlük Zarar Milyonlarca Lira
Türkiye’nin Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından başlayan gerginlik ekonominin her meydanına yansıyor . Türkiye’nin tarım alanında en büyük pazarlarından meydana gelen Rusya Federasyonu’na yaş sebze ve meyve ihracatı durdu .

TIRLAR SINIRDA BEKLİYOR

İçleri domates , kabak , salatalık , üzüm ve narenciye ürünü dolu yüzlerce TIR , Rusya sınırında bekletiliyor . Rusya’ya yaş sebze meyve ihracatının durması bu ülkeye her gün onlarca TIR’ın hareket ettiği Antalya Toptancı Hali’ni vurdu . İşlerin durma noktasına geldiği halde ihracatçı firmalar kapılarına kilit vurdu .
Açık olanlar ise ellerinde kalan ürünleri iç piyasaya vermek için çalışıyor . Her gün tonlarca mal işlenen tezgahlar sessiz . Binlerce çalışan hanelerine gönderildi . Günlük zararlarının milyonlarca lira olduğunu belirten ihracatçılar , krizin bir an önce sonlandırılmasını ve Rusya’nın sınırını yine Türkiye’den gidecek tarım ürünlerine açmasını istiyor .

SEZON AÇILDI AMA İŞ YOK

Antalya Toptancı Hali , kışlık ihracat dönemi başlamasına rağmen en sakin günlerini yaşıyor . Sakinliğin sebebi ise savaş uçağı düşürülen Rusya Federasyonu’nun Türkiye’den giden yaş sebze meyve ürünlerini sınırından içeri sokmaması . Bu sebeple ağzına kadar sebze ve mevye dolu Türk TIR’ları Rusya sınırında bekletiliyor .
Bu ülkeye ihracatın durmuş olması en çok Türkiye’nin yaş sebze meyve ambarı konumundaki Antalya’yı etkiledi . 2014’te Rusya’ya tamamına yakını yaş sebze meyve ürünlerinden oluşan 350 milyon dolara yakın ihracat gerçekleştiren Antalya’da 3 gündür adeta yaprak kımıldamıyor .

Her gün Rusya’ya mal taşıyan onlarca TIR’ın hareket ettiği Antalya Toptancı Hali suskunluğa büründü . Halde iç piyasaya ürün veren komisyoncular açık . İhracata yönelik çalışan onlarca firmanın kapısı kilitli . Açık olanlar ise ellerinde kalan nihai malları Ankara başta olmak üzere iç piyasaya sevk etme derdinde . İşleri bittiğinde onlar da kepenklerini kapatacak
İhracatçı firmaların kapalı olması ekmeğini bu işten kazanan binlerce çalışanı da etkilemiş durumda . İş olmadığı için günlük yevmiye ile çalışanların hepsi hanelerine gönderilmiş . Normal zamanda TIR’dan geçilmeyen halde tek tük araç görülüyor .
HER HAFTA 100 TIR GİDİYORDU

Yaklaşık 100 TIR’ı , 7 – 8 gemisi ile Rusya’ya yaş sebze meyve ihraç eden büyük firmalardan meydana gelen Kalyoncu Grup’un Antalya’daki işletmesi de suskunluğa bürünenlerden . Firma yetkilisi Necati Zengin , her hafta Rusya’ya 70 ile 100 arasında TIR taşıyan 3 gemi sevk ettiklerini ancak savaş uçağının düşürülmesiyle birlikte işlerinin durduğunu söyledi .
” Şu an durum iyi değil . Karşıda yoğun bir baskı var . En büyük sıkıntı da yaş sebze meyve ihracatçılarında . ” diyen Necati Zengin , ” Şu an Rusya’da 3 gemimiz ve 100 TIR’ımız bekliyor . Zarar hesabı yapmak zor . Bir TIR’ın ortalama 40 – 50 bin dolar fiyati olduğu hesaplanırsa ortaya çıkar . ” dedi .
Beklemede olduklarını ve çalışmalarını askıya aldıklarını ifade eden Zengin , Ege ve Akdeniz bölgesindeki 20’ye yakın işletmelerinde istihdam ettikleri 5 bin civarı insanı hanelerine gönderdiklerini kaydetti . Zengin , ” Bu sektörden bayağı insan geçimini sürdürüyor . Şuan yaş sebze meyve olayı hükümet için ikinci planda görünüyor . Biraz daha destek olması gerekiyor . Önümüz yılbaşı . Yılbaşı bizim sektörün en fazla çalıştığı dönem . ” diye konuştu .
GÜNLÜK ZARARI 1 MİLYON LİRA

Muğla Fethiye’deki işletmeleriyle birlikte Rusya’ya her gün 30 TIR yaş sebze meyve ürünü gönderdiklerini dile getiren Karaali firmasının yetkilisi Ahmet Yıldırım , ” Rusya kapıları kapattı ve ihracat olayı bitti . Şuanda sıfır TIR çıkıyor . İhracatçıların komplesi kapalı . Şuanda hal bitmiş durumda . Rusya’ya günlük 30 TIR mal gönderiyorduk .
Uçak düştükten sonra mal gönderme şansımız yok . Günlük zararımız 1 milyon lira . ” ifadelerini kullandı . Yıldırım , ellerindeki ürünleri ise Ankara’ya gönderdikleri bilgisini verdi .

SEBZE UCUZLADI

İhracatçılara ürün tedarik eden Ramazan Tokmak da Rusya’ya ihracatın durmasının iç piyasaya yarayacağını söyledi .
Uçak krizinin devam etmesi halinde yerli tüketicinin bu kış daha ucuz yaş sebze ve meyve yiyebileceğine değinen Tokmak , şöyle dedi: ” İşler ister istemez durdu , maliyetler geriledi . Domates 2 , 20 liradan 1 , 70 liraya düştü . Dolma biber 3 , 20’den düştü 2 liraya . Alıcı bulmakta zorlanıyoruz . “

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir