iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Asgari Ücrette Vergi Ayarına Dikkat Edilecek

Asgari Ücrette Vergi Ayarına Dikkat Edilecek

Yakaşık 6 milyon çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücretle ilgili kararı verecek meydana gelen Asgari Ücret Tespit Komsiyonu çalışmalarına başladı . Komisyonun ilk toplantısında 1300 liralık asgari ücret önerisi masaya yatırılırken zamla beraber asgari fiyatlının değişecek gelir vergisi ödemeleri de gündeme geldi . Şu anda asgari ücretli yüzde 15’lik gelir vergisi diliminde bulunuyor . 2016 yılında […]

16 Aralık 2015 Çarşamba - 62 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0


Asgari Ücrette Vergi Ayarına Dikkat Edilecek
Yakaşık 6 milyon çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücretle ilgili kararı verecek meydana gelen Asgari Ücret Tespit Komsiyonu çalışmalarına başladı . Komisyonun ilk toplantısında 1300 liralık asgari ücret önerisi masaya yatırılırken zamla beraber asgari fiyatlının değişecek gelir vergisi ödemeleri de gündeme geldi . Şu anda asgari ücretli yüzde 15’lik gelir vergisi diliminde bulunuyor . 2016 yılında asgari ücret net 1300 TL yani brüt 1934 TL’ye çıkarılması durumunda yılın nihai aylarına doğru asgari ücretli yüzde 15’lik gelir vergisi diliminden yüzde 20’lik gelir vergisi dilimine kayacak . İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’ya da vergi dilimindeki değişim nedeniyle asgari fiyatlının kayba uğrayıp uğramayacağı soruldu . Bakan Soylu , gelir vergisi nedeniyle asgari ücretin düşmemesi konusunu gündeme alabilecekleri mesajını verdi . Soylu , ” Bin 300 liralık taahhüt bütün seneyi kapsayan bir taahhüttür ve ‘vergi dilimine girdiği için 30 liralık , 40 liralık veya 70 liralık düşüş olacak’ diye bir endişeye gerek yok ” dedi . Yetkililer ise bu konuda bir çalışma yapılabileceğini , ancak kesin kararın Kabine’ndan çıkacağını belirtiyor .

HER KESİM GÖZETİLECEK

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Soylu , verdikleri bir söz olduğunu ve bu kapsamda bin 300 lira önerisini getireceklerini söyledi . Soylu , ” Bir taraftan istihdamı , bir taraftan üretimi , öte yandan büyümeyi öncelemeliyiz . İş aleminin , içinde bulunduğu durumu rasyonel bir şekilde gözetmeliyiz , işçimizin , emekçimizin durumunu gözetmeliyiz . Aynı zamanda mali disiplinimize de aynı ölçüde ve aynı dengeyle birlikte bakabilmeliyiz . Tüm bunlar bu masanın temel konularından bir tanesidir ” dedi . Bir basın mensubunun , yeni asgari ücretin işverene fiyati ile ilgili hükümetin tavrının ne olacağını sorması üzerine Soylu , bu konunun Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilerleyen toplantılarında konuşulacağını söyledi . Soylu , ” Bunların hepsini bu masada çalışıp , konuşup değerlendireceğiz . Kamuoyunun takdir edeceği ve tarafların da kabul edeceği bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum ” dedi .

‘1485 TL HESAPLANMIŞTI’

Komisyona işçileri temsilen katılan Türk – İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da işçiler için bu rakamın bir başlangıç olabileceğini söyledi . Irgat , ” Geçtiğimiz yıl komisyn tek bir işçinin yaşama fiyatını net bin 458 TL olarak hesaplamıştır . İşçimiz yıllardır işverenden alacaklıdır . Hükümet programında yer alan tutar , mükemmel değildir , ancak başlangıç olması bakımından önemlidir ” dedi . Irgat , asgari ücretin vergilendirilmesi nedeniyle düşmemesi gerektiğini de söyledi .

NE KADARI KAMUDAN

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ( TİSK ) temsilcisi Metin Demir’in ise gündemi yeni zammın ne kadarının kamu tarafından karşılanacağı oldu . Demir asgari ücretin bin 300 lira meydana gelmesinin bu yıl siyaset kurumu tarafından belirlendiğini ifade eti . Demir , işveren kesimi olarak ” Yüzde 30 civarında artan maliyetlerin ne kadarının , ne zamana kadar kamu bütçesinden karşılanacağı ” sorusuna cevap aradıklarını söyledi . Asgari ücretin enflasyonun 22 puan üzerinde artırılması durumunda ortaya çıkacak enflasyon artışından fazla tutarın ya Hazine ya da İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanması gerektiğini savunan Demir , ” Enflasyon yüzde 8 iken asgari ücretteki yüzde 30’luk ani artış tüm ücretleri yükseltecek , ortaya çıkacak domino etkisi sonucu istihdam azalacak , işsizlik artacak , ihracat gerileyecek , enflasyon yükselecek , kayıtdışı büyüyecek ve imalatın bir kısmı yurtdışına kaçacaktır ” dedi .

10 ARALIK’TA İKİNCİ TOPLANTI

Konuşmalar sonrasında basına kapalı olarak devam eden komisyon toplantısında , asgari ücretle ilgili başta gelir vergisi olmak üzere tüm unsurların araştırılması kararı alındı . Gelir vergisi , SSK primleri ile ilgili bir çalışma yapılacağını ifade eden bürokratlar , ” Çalışma yapılır ancak kararı hükümet verir . Bu noktada tek bir bakanlığın karar vermesini beklemeyin ” mesajı verdi . Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan yaşam fiyatları ile ilgili çalışma istenmesine de karar verildi . Komisyon 10 Aralık’ta tekrar toplanacak .

Gelir Vergisi dilimleri ( 2015 itibariyle )

12 . 000 TL’ye kadar yüzde 15
29 . 000 TL’nin 12 . 000 TL’si için 1 . 800 TL , fazlası yüzde 20
66 . 000 TL’nin 29 . 000 TL’si için 5 . 200 TL , fazlası yüzde 27
66 . 000 TL’den fazlasının 66 . 000 TL’si için 15 . 190 TL , fazlası yüzde 35

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler