Ana sayfa / Haberler / Asgari Ücrette Vergi Ayarına Dikkat Edilecek

Asgari Ücrette Vergi Ayarına Dikkat Edilecek


Asgari Ücrette Vergi Ayarına Dikkat Edilecek
Yakaşık 6 milyon çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücretle ilgili kararı verecek meydana gelen Asgari Ücret Tespit Komsiyonu çalışmalarına başladı . Komisyonun ilk toplantısında 1300 liralık asgari ücret önerisi masaya yatırılırken zamla beraber asgari fiyatlının değişecek gelir vergisi ödemeleri de gündeme geldi . Şu anda asgari ücretli yüzde 15’lik gelir vergisi diliminde bulunuyor . 2016 yılında asgari ücret net 1300 TL yani brüt 1934 TL’ye çıkarılması durumunda yılın nihai aylarına doğru asgari ücretli yüzde 15’lik gelir vergisi diliminden yüzde 20’lik gelir vergisi dilimine kayacak . İşte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’ya da vergi dilimindeki değişim nedeniyle asgari fiyatlının kayba uğrayıp uğramayacağı soruldu . Bakan Soylu , gelir vergisi nedeniyle asgari ücretin düşmemesi konusunu gündeme alabilecekleri mesajını verdi . Soylu , ” Bin 300 liralık taahhüt bütün seneyi kapsayan bir taahhüttür ve ‘vergi dilimine girdiği için 30 liralık , 40 liralık veya 70 liralık düşüş olacak’ diye bir endişeye gerek yok ” dedi . Yetkililer ise bu konuda bir çalışma yapılabileceğini , ancak kesin kararın Kabine’ndan çıkacağını belirtiyor .

HER KESİM GÖZETİLECEK

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Soylu , verdikleri bir söz olduğunu ve bu kapsamda bin 300 lira önerisini getireceklerini söyledi . Soylu , ” Bir taraftan istihdamı , bir taraftan üretimi , öte yandan büyümeyi öncelemeliyiz . İş aleminin , içinde bulunduğu durumu rasyonel bir şekilde gözetmeliyiz , işçimizin , emekçimizin durumunu gözetmeliyiz . Aynı zamanda mali disiplinimize de aynı ölçüde ve aynı dengeyle birlikte bakabilmeliyiz . Tüm bunlar bu masanın temel konularından bir tanesidir ” dedi . Bir basın mensubunun , yeni asgari ücretin işverene fiyati ile ilgili hükümetin tavrının ne olacağını sorması üzerine Soylu , bu konunun Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilerleyen toplantılarında konuşulacağını söyledi . Soylu , ” Bunların hepsini bu masada çalışıp , konuşup değerlendireceğiz . Kamuoyunun takdir edeceği ve tarafların da kabul edeceği bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum ” dedi .

‘1485 TL HESAPLANMIŞTI’

Komisyona işçileri temsilen katılan Türk – İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat da işçiler için bu rakamın bir başlangıç olabileceğini söyledi . Irgat , ” Geçtiğimiz yıl komisyn tek bir işçinin yaşama fiyatını net bin 458 TL olarak hesaplamıştır . İşçimiz yıllardır işverenden alacaklıdır . Hükümet programında yer alan tutar , mükemmel değildir , ancak başlangıç olması bakımından önemlidir ” dedi . Irgat , asgari ücretin vergilendirilmesi nedeniyle düşmemesi gerektiğini de söyledi .

NE KADARI KAMUDAN

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu ( TİSK ) temsilcisi Metin Demir’in ise gündemi yeni zammın ne kadarının kamu tarafından karşılanacağı oldu . Demir asgari ücretin bin 300 lira meydana gelmesinin bu yıl siyaset kurumu tarafından belirlendiğini ifade eti . Demir , işveren kesimi olarak ” Yüzde 30 civarında artan maliyetlerin ne kadarının , ne zamana kadar kamu bütçesinden karşılanacağı ” sorusuna cevap aradıklarını söyledi . Asgari ücretin enflasyonun 22 puan üzerinde artırılması durumunda ortaya çıkacak enflasyon artışından fazla tutarın ya Hazine ya da İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanması gerektiğini savunan Demir , ” Enflasyon yüzde 8 iken asgari ücretteki yüzde 30’luk ani artış tüm ücretleri yükseltecek , ortaya çıkacak domino etkisi sonucu istihdam azalacak , işsizlik artacak , ihracat gerileyecek , enflasyon yükselecek , kayıtdışı büyüyecek ve imalatın bir kısmı yurtdışına kaçacaktır ” dedi .

10 ARALIK’TA İKİNCİ TOPLANTI

Konuşmalar sonrasında basına kapalı olarak devam eden komisyon toplantısında , asgari ücretle ilgili başta gelir vergisi olmak üzere tüm unsurların araştırılması kararı alındı . Gelir vergisi , SSK primleri ile ilgili bir çalışma yapılacağını ifade eden bürokratlar , ” Çalışma yapılır ancak kararı hükümet verir . Bu noktada tek bir bakanlığın karar vermesini beklemeyin ” mesajı verdi . Kalkınma Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan yaşam fiyatları ile ilgili çalışma istenmesine de karar verildi . Komisyon 10 Aralık’ta tekrar toplanacak .

Gelir Vergisi dilimleri ( 2015 itibariyle )

12 . 000 TL’ye kadar yüzde 15
29 . 000 TL’nin 12 . 000 TL’si için 1 . 800 TL , fazlası yüzde 20
66 . 000 TL’nin 29 . 000 TL’si için 5 . 200 TL , fazlası yüzde 27
66 . 000 TL’den fazlasının 66 . 000 TL’si için 15 . 190 TL , fazlası yüzde 35

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir