iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Avrupa’nın Dışladığı Putin’in Kaderi 1 Yıl İçinde Değişti

Avrupa’nın Dışladığı Putin’in Kaderi 1 Yıl İçinde Değişti

Bir savaş ne kadar büyük bir değişim yaratıyor . Bir sene önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Brisbane’deki G20 Zirvesi’ndeydi . Batılı liderler , Rusya’nın Ukrayna’ya silahlı müdahalede bulunmasının ve Kırım’ı yasa dışı yollardan ilhak etmesinin ardından Vladimir Putin’i konuşuyordu . BİR SENE ÖNCE BİR SENE SONRA ABD Başkanı Barack Obama , Putin’in uluslararası arenada […]

21 Kasım 2015 Cumartesi - 17 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Avrupa'nın Dışladığı Putin'in Kaderi 1 Yıl İçinde Değişti
Bir savaş ne kadar büyük bir değişim yaratıyor . Bir sene önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Brisbane’deki G20 Zirvesi’ndeydi . Batılı liderler , Rusya’nın Ukrayna’ya silahlı müdahalede bulunmasının ve Kırım’ı yasa dışı yollardan ilhak etmesinin ardından Vladimir Putin’i konuşuyordu .

BİR SENE ÖNCE BİR SENE SONRA

ABD Başkanı Barack Obama , Putin’in uluslararası arenada tecrit edildiği konusunda ikazda bulunmuştu . David Cameron ise , Rus lidere güvenmediğini belirtmişti . Kanada’nın o tarihlerde başbakanlığını yürüten Stephen Harper , Putin’e açık açık ” Ukrayna’dan çıkmasını ” söylemişti .

Yaptırımların uygulanmasına kızgın bir şekilde tepki gösteren Putin , Batılı liderlerin Moskova’yı cezalandırarak yanlış yaptığını ve işleri kötüleştirdiğini ifade etmişti . Ama eleştiriler tüm hızıyla sürdü ve Putin toplantıdan aceleyle erken ayrıldı .

BATILI LİDERLER ŞİMDİ PUTİN’LE SARMAŞ DOLAŞ

Zamanı hızla ileri sarıp bu hafta Türkiye’de düzenlenen G20 toplantısına gelirsek şu anda her şey değişmiş gibi gözüküyor . Batılı liderler Putin’e dostane bir şekilde sarılırken ve Obama ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice’la neşeli bir şekilde konuşurken fotoğraflandı . İddialara Putin göre Cameron ve diğer liderle iddialara göre verimli görüşmeler gerçekleştirdi . Artık sindirilmiş ve tecrit edilmiş bir lider olmayan Putin’le herkes görüşmek istiyordu .

Nedeni bir gizem değil . IŞİD’in acımasız saldırıları ve mülteci krizinin ağırlığı altında ve Suriye’deki savaşı bitirmeye istekli Avrupalı liderler Obama’nın da desteğiyle rahatsız edici ama tamamen yeni bir sonuca ulaştı: Rusya’ya ihtiyacımız var .

BATILI LİDERLERDEN RUSYA’YLA İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Fransa’nın eski ve belki de müstakbel Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise , cuma günkü IŞİD’in saldırılarının ardından IŞİD’e karşı savaşacak yeni ve geniş kapsamlı uluslararası koalisyon çağrısında bulundu . Beyaz Saray , Obama ve Putin’in ” Suriyelilerin öncülüğünde ve Suriyelilerin sahip çıktığı siyasi bir dönüşümün ” gerekliliği konusunda anlaştığını söyledi .

PUTİN’İN DİPLOMATİK ZAFERİ

Bu durum , Putin’in diplomatik zaferini ortaya koyuyor . Batılıların onayı alındı . Bu onay kapsamında Rus askeri güçleri Suriye’de meşru bir rol oynayacak bunun karşılığında Amerika’nın öncülük ettiği koalisyonla iş birliği yapmaya yönelik müphem sözler ve ” iyi olanları ” vurmayacağına konusunda söz verdi . Amerika’nın ilk pozisyonundan tamamen bir dönüş anlamına geliyor . Amerika’nın ilk pozisyonu , Moskova’nın müdahalesinin hoş karşılamadığı ve ” başarısızlığa mahkum ” olduğu yönündeydi . Obama ve Cameron bir süreliğine de olsa Beşer Esad’ın Suriye Devlet Başkanı olarak kalacağını kabul etmeye de zorlandı .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler