Ana sayfa / Haberler / Avrupa’nın Dışladığı Putin’in Kaderi 1 Yıl İçinde Değişti

Avrupa’nın Dışladığı Putin’in Kaderi 1 Yıl İçinde Değişti

Avrupa'nın Dışladığı Putin'in Kaderi 1 Yıl İçinde Değişti
Bir savaş ne kadar büyük bir değişim yaratıyor . Bir sene önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Brisbane’deki G20 Zirvesi’ndeydi . Batılı liderler , Rusya’nın Ukrayna’ya silahlı müdahalede bulunmasının ve Kırım’ı yasa dışı yollardan ilhak etmesinin ardından Vladimir Putin’i konuşuyordu .

BİR SENE ÖNCE BİR SENE SONRA

ABD Başkanı Barack Obama , Putin’in uluslararası arenada tecrit edildiği konusunda ikazda bulunmuştu . David Cameron ise , Rus lidere güvenmediğini belirtmişti . Kanada’nın o tarihlerde başbakanlığını yürüten Stephen Harper , Putin’e açık açık ” Ukrayna’dan çıkmasını ” söylemişti .

Yaptırımların uygulanmasına kızgın bir şekilde tepki gösteren Putin , Batılı liderlerin Moskova’yı cezalandırarak yanlış yaptığını ve işleri kötüleştirdiğini ifade etmişti . Ama eleştiriler tüm hızıyla sürdü ve Putin toplantıdan aceleyle erken ayrıldı .

BATILI LİDERLER ŞİMDİ PUTİN’LE SARMAŞ DOLAŞ

Zamanı hızla ileri sarıp bu hafta Türkiye’de düzenlenen G20 toplantısına gelirsek şu anda her şey değişmiş gibi gözüküyor . Batılı liderler Putin’e dostane bir şekilde sarılırken ve Obama ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice’la neşeli bir şekilde konuşurken fotoğraflandı . İddialara Putin göre Cameron ve diğer liderle iddialara göre verimli görüşmeler gerçekleştirdi . Artık sindirilmiş ve tecrit edilmiş bir lider olmayan Putin’le herkes görüşmek istiyordu .

Nedeni bir gizem değil . IŞİD’in acımasız saldırıları ve mülteci krizinin ağırlığı altında ve Suriye’deki savaşı bitirmeye istekli Avrupalı liderler Obama’nın da desteğiyle rahatsız edici ama tamamen yeni bir sonuca ulaştı: Rusya’ya ihtiyacımız var .

BATILI LİDERLERDEN RUSYA’YLA İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Fransa’nın eski ve belki de müstakbel Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ise , cuma günkü IŞİD’in saldırılarının ardından IŞİD’e karşı savaşacak yeni ve geniş kapsamlı uluslararası koalisyon çağrısında bulundu . Beyaz Saray , Obama ve Putin’in ” Suriyelilerin öncülüğünde ve Suriyelilerin sahip çıktığı siyasi bir dönüşümün ” gerekliliği konusunda anlaştığını söyledi .

PUTİN’İN DİPLOMATİK ZAFERİ

Bu durum , Putin’in diplomatik zaferini ortaya koyuyor . Batılıların onayı alındı . Bu onay kapsamında Rus askeri güçleri Suriye’de meşru bir rol oynayacak bunun karşılığında Amerika’nın öncülük ettiği koalisyonla iş birliği yapmaya yönelik müphem sözler ve ” iyi olanları ” vurmayacağına konusunda söz verdi . Amerika’nın ilk pozisyonundan tamamen bir dönüş anlamına geliyor . Amerika’nın ilk pozisyonu , Moskova’nın müdahalesinin hoş karşılamadığı ve ” başarısızlığa mahkum ” olduğu yönündeydi . Obama ve Cameron bir süreliğine de olsa Beşer Esad’ın Suriye Devlet Başkanı olarak kalacağını kabul etmeye de zorlandı .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir