Ana sayfa / Haberler / Babacan kabinelerin vazgeçilmezi oldu

Babacan kabinelerin vazgeçilmezi oldu

ANKARA

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Anayasa’nın 114. maddesi gereğince kurulan Geçici Bakanlar Kurulu’nda toprak almayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti Hükümetlerinin tamamında fariza aldı.

Babacan, 2002 seneında kurulan 58. Hükümetin en güre üyesi namına 35 yaşlarında icra vekili beli ve yaklaşık 13 seneda 5 Hükümette görü rolü üstlendi.

Ali Babacan, 4 Nisan 1967’de Ankara’da doğdu. Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı hususi Lisesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi  Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden birincilikle çıkışlı oldu. Babacan, faziletkâr lisansını ABD’de Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management’de pres branşında tamamladı.

ABD’de mal piyasasının beden düzem yöneticilerine müşavirlik fail hususi analog şirkette müteharrik Babacan, Ankara’ya döndükten bilahare da ticaretle uğraştı. 

AK Parti’nin müessis üyeleri ortada toprak alarak 2001’de siyasete giren Babacan, Kasım 2002 seçimlerinde mebus seçildi. Babacan, henüz bilahare kurulan geçmiş AK Parti Hükümeti’nde ekonomiden mesul Devlet Bakanı namına görevlendirildi. Kabinenin en güre üyesi bulunan Babacan, icra vekili olduğunda 35 yaşındaydı. Böylece Babacan’ın kestirmece 13 seneı gören görü serüveni de başladı. 

58 ve 59. hükümetlerde Devlet Bakanlığı vazifesini alan Babacan, Avrupa Birliği ile müzakereleri sürmek kabil Başmüzakereci namına atandı. Babacan, 60. Hükümette Dışişleri Bakanı namına fariza yaptı.

Hükümette meydana getirilen başkalık sonrasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı namına görevlendirilen Babacan, 61 ve 62. Hükümette ‘Ekonomik mevzularda umumi koordinasyondan sorumlu’ Başbakan Yardımcılığı vazifesini yürüttü. 

Söz konusu zamanlarda kabinelerin kesin adı bulunan Babacan, bu müddet süresince 3 başbakanla çalıştı. Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu, kurmuş oldukları hükümetlerde Ali Babacan’dan vazgeçmedi.  

AK Parti Tüzüğü’nde toprak meydan ‘seçilmiş milletvekillerinin akıcı en çok 3 çevrim fariza yapabileceği’ kuralı zımnında Babacan, 7 Haziran Genel Seçiminde yeniden mebus talibi olamadı.

Borcu sıfırlayan tuş

Ali Babacan, ekonomilerin küresel krizle savaştığı dönemde Türkiye’nin yakaladığı hesaplı büyümenin en ehemmiyetli sembollerinden birisi oldu. Babacan, bu başarıyla arsıulusal toplantıların aranan adı durumuna geldi. Ali Babacan, katılmış olduğu toplantılarda Türkiye’nin ekonomide yakaladığı başarıyı anlattı.

Babacan’ın görü görevleri üstelendiği çağda ortaya konulmuş bulunan bu başarım Türkiye’ye, arsıulusal tutum kuruluşları ve organizasyonlarında cedit kapıların açılmasını sağladı. Türkiye, bu zamanda dünyanın en şişman ekonomilerinin oluşturduğu G20’nin çevrim başkanlığını üstlendi. Uzun müddet Babacan ile çalışan Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı da IMF İcra Direktörlüğü görevine atandı.

Türkiye’nin, Uluslararası Para Fonu’na (IMF) bulunan emniyet borcunun sonuç taksitinin transferini de Ali Babacan gerçekleştirildi. Babacan’ın tuşa basmasıyla gerçekleşen transferle IMF’ye sonuç taksit ödendi. Böylece Türkiye’nin IMF’ye borcu sıfırlandı.

Bu dönemdeki analog gayrı ehemmiyetli evolüsyon liradan 6 namevcut atılması oldu. 1970’lerden itibaren yaşanmış bulunan faziletkâr şişkinlik zımnında Türk lirası sürekli denk yitirdi ve hayattaki en şişman dünyalık biriminin Türkiye’de basılma zorunluluğu ortaya çıktı. 6 namevcut atma işlemiyle Türk Lirası’na yeniden şeref kazandırıldı. 

Ekonomik göstergeler

Türkiye’de, Babacan’ın da görü görevlerini üstelendiği çağda gâh asliye hesaplı göstergelerde yaşanmış bulunan değiş şöyle:

– Türkiye’de 2002’de kişi başına sakıt ulusal gelir 3 bin 492 iken 2014’te 10 bin 404 dolara yükseldi.

– Dış tecim kütlesi 2002’de 91 bilyon 678 milyon dolardan 2014’te 408 milyar 411 milyon dolara çıktı.

– dışsatım 2002’de 36 milyar 59 milyon dolar iken 2014’te 157 bilyon 617 milyon dolara ulaştı.

– dışalım 2002’de 51 milyar 554 milyon dolar düzeyinde bulunurken 242 milyar 177 milyon dolara yükseldi.

– 2002’de yüzdelik 63,8 bulunan sayı farkı mürekkep nema 2014’te yüzdelik 9,8’e geriledi.

– Tüketici hediye endeksi 2002’de yüzde 29,7 iken 2014’te bu kemiyet yüzdelik 8,2’ye düştü.  

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir