iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Bağışıklık sistemini güçlendirme

Bağışıklık sistemini güçlendirme

Hastalıkların kol gezdiği şu sonbahar günlerinde uzmanlardan mühim uyarılar geldi: ‘Bağışıklığı güçlendirmek amaçlı , salatalara semizotu , ceviz ekleyin . Bulgur tüketin . ‘ Özellikle sonbahar ve kış döneminde beden direncimizin azalması , enbaşta grip olmak üzere birçok enfeksiyon hastalıklarına davetiye çıkarıyor . Bu çağı sağlıklı geçirmek içinse öncelikli olarak bağışıklık sistemimizi güçlendirmek gerekiyor . […]

20 Ekim 2015 Salı - 61 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Hastalıkların kol gezdiği şu sonbahar günlerinde uzmanlardan mühim uyarılar geldi: ‘Bağışıklığı güçlendirmek amaçlı , salatalara semizotu , ceviz ekleyin . Bulgur tüketin . ‘
Özellikle sonbahar ve kış döneminde beden direncimizin azalması , enbaşta grip olmak üzere birçok enfeksiyon hastalıklarına davetiye çıkarıyor . Bu çağı sağlıklı geçirmek içinse öncelikli olarak bağışıklık sistemimizi güçlendirmek gerekiyor . Bunun formülü ise çok temel bir takım önlemler almaktan geçiyor . Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Özyurt Şafak , sonbahar ve kış mevsimini sağlıklı geçirmenin püf noktalarını anlatıyor . . .

DÖRT YAPRAKLI YONCA PRENSİBİYLE BESLENİN

Dört yapraklı yonca , 4 temel besin grubunu temsil ediyor: Etkurubaklagil , süt – süt ürünleri , tahıl grubu ve sebze – meyve grubu . Yevmiye aldığınız enerjinin yüzde 50 – 55’i karbonhidratlardan , yüzde 15 – 20’si proteinlerden ve yüzde 25 – 30’u ise yağlardan gelmeli .

YAĞLI BESLENMEYİN

Fazla yağlı beslenmek yani yevmiye enerjinin yüzde 40’ından fazlasının yağlardan sağlanması bağışıklık sistemini negatif etkiler . O nedenle yevmiye beslenmenizde yağlar yüzde 25 – 30 oranında yer almalıdır . Bunun amaçlı 1 kilo sebze yemeği amaçlı 3 – 4 çorba kaşığı sıvıyağ , salatalarınız içinse 1 tatlı kaşığı zeytinyağı kullanın .

HER GÜN 1 TANE YUMURTA HASTALIKLARI ÖNLER

Bağışlık sistemini güçlendirmek amaçlı yeteri civarı miktarda , iyi kalifiye protein almak çok mühim . Yumurta , peynir , et ve balık iyi birer protein kaynağını oluşturuyor .
Eğer pek fazla yüksek kolesterol ve kardiyovasküler hastalığınız yoksa her gün 1 yumurta , peynir , et – balık benzeri kalifiye protein tüketmeye itina gösterin .

HER GÜN 1’ER BARDAK YOĞURT VE KEFİR
Probiyotikler vücudu enfeksiyonlara karşı korur , bağışıklık sistemi güçlendirir . Vücuda zarar verici bakterileri uzaklaştırırlar . Yoğurt , peynir , ayran , kefir probiyotik amaçlı iyi birer kaynak . Her gün 1 kase yoğurt ve 1 bardak kefir tüketin .

ANTİOKSİDANLARI LİSTENİZE ALIN

Antioksidanlar vücuda zarar verici serbest radikalleri etkisizleştirerek bağışıklık sistemini güçlendiriyor . En kuvvetli antioksidanları ise A , C , E vitaminleri oluşturuyor . Balık , yumurta , havuç , roka , tere A vitamini , badem , ceviz , fındık E vitamin kaynakları olarak karşımıza çıkıyor . Maydanoz , yeşil biber , kuşburnu , portakal , greyfurt , limon ve kivi bolca C vitamin içeriyor . Siz de beslenme programınıza mutlaka bu besinleri ekleyin .

SALATALARA CEVİZ VE SEMİZOTU SERPİŞTİRİN

Enfeksiyon hastalıklarından korunmada Omega – 3 ve Omega – 9 yağ asitleri tüketimi önem taşıyor . Somon , hamsi , sardalye , ton , uskumru , ceviz , badem , keten tohumu ve semizotu Omega – 3 amaçlı iyi birer kaynaktır .
Fındık yağı ve zeytinyağı Omega – 9 yağ asitlerinden zengindir .
Salatalarınıza ceviz veyahut semizotu eklemeyi de savsaklamayın .

ARA ÖĞÜNDE KURU MEYVELER

Bağışıklık sistemini güçlendiren magnezyum ve potasyumdan zengin meydana gelen muz , ceviz , badem ile kurutulmuş meyveler ara öğün ihtiyacınızı karşılarken bağışıklık sisteminizi de güçlendiriyor . Potasyum amaçlı patatesin de güzel bir kaynak meydana geldiğini anımsatmakta fayda var .

PİRİNÇ YERİNE BULGUR TÜKETİN

B grubu vitaminlerinden zengin ve güzel bir protein kaynağı meydana gelen bulgur bağışıklık sistemi amaçlı kuvvetli bir besin . Pirinç mahaline bulguru tercih etmek bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra kan şekeri düzeyinizi de kontrol ediyor .

VÜCUDUNUZU SUSUZ BIRAKMAYIN

Su , hayatımızda tıpkı oksijen benzeri hayati önem taşıyan bir vazife üstleniyor . Benzer zamanda toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor . Günde 10 – 12 bardak su içmeyi savsaklamayın .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler