Ana sayfa / Sağlık / Bağışıklık sistemini güçlendirme

Bağışıklık sistemini güçlendirme

Hastalıkların kol gezdiği şu sonbahar günlerinde uzmanlardan mühim uyarılar geldi: ‘Bağışıklığı güçlendirmek amaçlı , salatalara semizotu , ceviz ekleyin . Bulgur tüketin . ‘
Özellikle sonbahar ve kış döneminde beden direncimizin azalması , enbaşta grip olmak üzere birçok enfeksiyon hastalıklarına davetiye çıkarıyor . Bu çağı sağlıklı geçirmek içinse öncelikli olarak bağışıklık sistemimizi güçlendirmek gerekiyor . Bunun formülü ise çok temel bir takım önlemler almaktan geçiyor . Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Özyurt Şafak , sonbahar ve kış mevsimini sağlıklı geçirmenin püf noktalarını anlatıyor . . .

DÖRT YAPRAKLI YONCA PRENSİBİYLE BESLENİN

Dört yapraklı yonca , 4 temel besin grubunu temsil ediyor: Etkurubaklagil , süt – süt ürünleri , tahıl grubu ve sebze – meyve grubu . Yevmiye aldığınız enerjinin yüzde 50 – 55’i karbonhidratlardan , yüzde 15 – 20’si proteinlerden ve yüzde 25 – 30’u ise yağlardan gelmeli .

YAĞLI BESLENMEYİN

Fazla yağlı beslenmek yani yevmiye enerjinin yüzde 40’ından fazlasının yağlardan sağlanması bağışıklık sistemini negatif etkiler . O nedenle yevmiye beslenmenizde yağlar yüzde 25 – 30 oranında yer almalıdır . Bunun amaçlı 1 kilo sebze yemeği amaçlı 3 – 4 çorba kaşığı sıvıyağ , salatalarınız içinse 1 tatlı kaşığı zeytinyağı kullanın .

HER GÜN 1 TANE YUMURTA HASTALIKLARI ÖNLER

Bağışlık sistemini güçlendirmek amaçlı yeteri civarı miktarda , iyi kalifiye protein almak çok mühim . Yumurta , peynir , et ve balık iyi birer protein kaynağını oluşturuyor .
Eğer pek fazla yüksek kolesterol ve kardiyovasküler hastalığınız yoksa her gün 1 yumurta , peynir , et – balık benzeri kalifiye protein tüketmeye itina gösterin .

HER GÜN 1’ER BARDAK YOĞURT VE KEFİR
Probiyotikler vücudu enfeksiyonlara karşı korur , bağışıklık sistemi güçlendirir . Vücuda zarar verici bakterileri uzaklaştırırlar . Yoğurt , peynir , ayran , kefir probiyotik amaçlı iyi birer kaynak . Her gün 1 kase yoğurt ve 1 bardak kefir tüketin .

ANTİOKSİDANLARI LİSTENİZE ALIN

Antioksidanlar vücuda zarar verici serbest radikalleri etkisizleştirerek bağışıklık sistemini güçlendiriyor . En kuvvetli antioksidanları ise A , C , E vitaminleri oluşturuyor . Balık , yumurta , havuç , roka , tere A vitamini , badem , ceviz , fındık E vitamin kaynakları olarak karşımıza çıkıyor . Maydanoz , yeşil biber , kuşburnu , portakal , greyfurt , limon ve kivi bolca C vitamin içeriyor . Siz de beslenme programınıza mutlaka bu besinleri ekleyin .

SALATALARA CEVİZ VE SEMİZOTU SERPİŞTİRİN

Enfeksiyon hastalıklarından korunmada Omega – 3 ve Omega – 9 yağ asitleri tüketimi önem taşıyor . Somon , hamsi , sardalye , ton , uskumru , ceviz , badem , keten tohumu ve semizotu Omega – 3 amaçlı iyi birer kaynaktır .
Fındık yağı ve zeytinyağı Omega – 9 yağ asitlerinden zengindir .
Salatalarınıza ceviz veyahut semizotu eklemeyi de savsaklamayın .

ARA ÖĞÜNDE KURU MEYVELER

Bağışıklık sistemini güçlendiren magnezyum ve potasyumdan zengin meydana gelen muz , ceviz , badem ile kurutulmuş meyveler ara öğün ihtiyacınızı karşılarken bağışıklık sisteminizi de güçlendiriyor . Potasyum amaçlı patatesin de güzel bir kaynak meydana geldiğini anımsatmakta fayda var .

PİRİNÇ YERİNE BULGUR TÜKETİN

B grubu vitaminlerinden zengin ve güzel bir protein kaynağı meydana gelen bulgur bağışıklık sistemi amaçlı kuvvetli bir besin . Pirinç mahaline bulguru tercih etmek bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra kan şekeri düzeyinizi de kontrol ediyor .

VÜCUDUNUZU SUSUZ BIRAKMAYIN

Su , hayatımızda tıpkı oksijen benzeri hayati önem taşıyan bir vazife üstleniyor . Benzer zamanda toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor . Günde 10 – 12 bardak su içmeyi savsaklamayın .

hakkında admin

Bunda Bakın

Kalbin için balık

Danimarka’da yapılmış olan bir araştırmada, düzenli olarak balık tüketen kadınlarda kalp sıkıntıları rizikosunun azaldığı görüldü. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir