iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Bahçeli: Ancak Ülkücü İrade Beni Gönderebilir

Bahçeli: Ancak Ülkücü İrade Beni Gönderebilir

1 Kasım milletvekili genel seçiminde ağır hasar alan MHP , başarısızlığının nedenlerini masaya yatırırken , büyüyen kurultay isteğinin karşılanması kolay değil gözüküyor . MHP’de başarısızlığın en başında seçmenin , ” terör , istikrarsızlık ve sosyal yardımlarda ” AK Parti’nin tehdidine boyun eğmesinin geldiği belirtiliyor . Bahçeli , MHP Başkanlık Divanı’nı toplayarak 1 Kasım’ın neticelerini değerlendirdi […]

03 Kasım 2015 Salı - 30 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Bahçeli: Ancak Ülkücü İrade Beni Gönderebilir
1 Kasım milletvekili genel seçiminde ağır hasar alan MHP , başarısızlığının nedenlerini masaya yatırırken , büyüyen kurultay isteğinin karşılanması kolay değil gözüküyor . MHP’de başarısızlığın en başında seçmenin , ” terör , istikrarsızlık ve sosyal yardımlarda ” AK Parti’nin tehdidine boyun eğmesinin geldiği belirtiliyor .

Bahçeli , MHP Başkanlık Divanı’nı toplayarak 1 Kasım’ın neticelerini değerlendirdi . Seçimde MHP’nin Türkiye’nin her bölgesinde oy kaybetmesi ve edinilen başarısız sonuçların sebepleri üstünde bilimsel iş inşa edilmesi kararı alındı .

İSTİFA TALEPLERİNİ DEĞERLENDİRDİ: BEN DEVAM EDECEĞİM

Bahçeli , tercih gecesi ise kurmaylarıyla yaptığı dar geniş toplantıda , ” istifa ” taleplerini değerlendirdi . Yola devam edeceğini belirten Bahçeli , ” Ben devam edeceğim , bu konuda çeşitli görüşleri meydana gelen varsa söylesin ” diye sohbet etti . Kurmaylarından çeşitli bir ses çıkmayınca Bahçeli , bu işi tesadüflere bırakmasının mevzubahis olamayacağını dile getirerek , ” Ülkücü hareket pekçok zorlu süreçten geçti . Ben mücadelemi devam ettireceğim beni fakat ülkücü istem gönderir . Onun dışarısında kimseye boyun eğmem ” dedi .

MUHALİFLER HAREKETLENDİ

MHP’nin aldığı tercih sonuçları parti içerisinde suskunluğa gömülen muhalifleri hareketlendirdi . Daha Önceki Iğdır Milletvekili Sinan Oğan’ın da MHP’den ihracına ilişkin disiplin heyeti kararının hüküm aracılığıyla iptal edilmesi muhalif kanattaki hareketliliği zirveye çıkardı . Oğan kanadında bir takım isimlerin toplanarak izlenecek stratejiye ilişkin değerlendirmeler yaptığı öğrenilirken , MHP’yi kongreye nasıl götürülebileceğine ilişkin sorulara yanıt arandığı öğrenildi .

AKŞENER KANADINDA SESSİZLİK HAKİM

Akşener kanadında ise suskunluk hakim . Gelişmeleri yakından takip edilen Akşener , yakın çevresiyle yakın ölçümlendirme yaparken , gelinen son noktaya ilişkin henüz açıktan bir ölçümlendirme yapmadı .

246 DELEGENİN İMZASI GEREKİYOR

Ancak MHP’de kurultay taleplerinin akıbete ulaşması mümkün görülmüyor . MHP tüzüğüne göre , fevkalade kurultay fakat seçilmiş ve natürel delegelerin beşte birinin imzasıyla toplanabiliyor . Bu oran dikkate alındığında muhalif kanadın 246 delegenin imzasını toplaması gerekiyor . Muhalifler bu imzaları toplasa dahi MHP Genel Merkezi bir takım imzalara karşı çıkarak geriye gönderebiliyor . Hüküm mertebesi da dikkate alındığı taktirde , MHP Genel Merkezi önlemek isterse fevkalade kurultay 2016’nın sonuna civarı bekletilebilir .

YÖNETİME NEŞTER

Bahçeli’nin , her ne civarı kamuoyuna tüm kadroların işinin en başında yoluna devam edeceğini izah etse da Başkanlık Divanı enbaşta olmak üzere parti ve Parlamento yönetimine neşter vurması bekleniyor . Bahçeli’nin Başkanlık Divanı’nda bir takım adlar üstünde değişikliğe gidebileceği belirtiliyor .

BAŞARISIZLIĞIN GEREKÇELERİ

MHP yönetiminde başarısızlığa sebep olan etkenlere ilişkin şu değerlendirmeler yapılıyor:

ben AKP devletin imkanlarını acımasızca ve ahlaksızca kullandı . Bakanlıklar ve belediyelerin imkanları kullanıldı .

ben Sosyal yardımlar devreye sokuldu . Kritik ücret dağıtılarak milli istem sabote edildi .

ben Vatandaş büyüyen şiddet ve terör olaylarıyla , istikrarsızlığın geleceği iddiasıyla ve kömür ben gıda enbaşta olmak üzere sosyal desteklerin kesileceği söylenerek tehdit edildi . Ak Parti , şiddetten iktidar üretti .

ben Özellikle son bir haftada enbaşta medya baskınları enbaşta olmak üzere iş çevrelerine ” sizin de başınıza gelebilir ” algısı yaratılarak korku salındı .

ben 17 TV aracılığıyla iktidar bize ” hayırcı parti ” diyerek yüklenirken , ortaya konulan algı operasyonuna cevap veremedik . Alanda yurttaşı ikna edecek refleks geliştirilemezken , Bahçeli’nin televizyonlarda yaptığı açıklamalar bir nebze rahatlama yaratsa da sonuç vermedi . AKP lehine kurulan bu , ” hayırcı algısı ” senaryo oldukça başarılı oldu .

ben Partimizin tercih vaatlerini anlatmamız gerekirken kıskaca hapsedildik . Hep müdafaa ve savunmada kaldık . Kendimizi anlatalım derken , vaat ve yapacaklarımızı dile getiremedik .

ben AKP tabanımızın zihnini bulandırmaya dönük özel söylem üretti . 7 Haziran ardından milliyetçi söyleme sarılan AKP , MHP’den 3 ben 4 puan alabilme üzerine kurulan hesapları hayata geçirdi .

VEKİL SAYISI DÜŞTÜ

MHP’nin , yurtdışı oyların eklenmesiyle Manisa’da bir vekilliği kaybetmesiyle TBMM’deki temsilci sayısı 40’a düştü . Manisa’da 533 benzeri çok az bir oyla vekilliğin gitmesi üzerine parti idaresi , YSK’ya itirazda bulundu . Benzer biçimde 730 oyla Eskişehir , 383 oyla Kırıkkale ve 700 oyla Tokat’ta vekillikleri kaybeden MHP , avukatlarını bu illere göndererek YSK nezdinde mücadele veriyor . MHP; Aydın , Hatay ve Denizli dışarısında tek vekil çıkardığı tüm illeri elinde tutamayarak kaybetti .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler