Ana sayfa / Haberler / Bahçeli: Ancak Ülkücü İrade Beni Gönderebilir

Bahçeli: Ancak Ülkücü İrade Beni Gönderebilir

Bahçeli: Ancak Ülkücü İrade Beni Gönderebilir
1 Kasım milletvekili genel seçiminde ağır hasar alan MHP , başarısızlığının nedenlerini masaya yatırırken , büyüyen kurultay isteğinin karşılanması kolay değil gözüküyor . MHP’de başarısızlığın en başında seçmenin , ” terör , istikrarsızlık ve sosyal yardımlarda ” AK Parti’nin tehdidine boyun eğmesinin geldiği belirtiliyor .

Bahçeli , MHP Başkanlık Divanı’nı toplayarak 1 Kasım’ın neticelerini değerlendirdi . Seçimde MHP’nin Türkiye’nin her bölgesinde oy kaybetmesi ve edinilen başarısız sonuçların sebepleri üstünde bilimsel iş inşa edilmesi kararı alındı .

İSTİFA TALEPLERİNİ DEĞERLENDİRDİ: BEN DEVAM EDECEĞİM

Bahçeli , tercih gecesi ise kurmaylarıyla yaptığı dar geniş toplantıda , ” istifa ” taleplerini değerlendirdi . Yola devam edeceğini belirten Bahçeli , ” Ben devam edeceğim , bu konuda çeşitli görüşleri meydana gelen varsa söylesin ” diye sohbet etti . Kurmaylarından çeşitli bir ses çıkmayınca Bahçeli , bu işi tesadüflere bırakmasının mevzubahis olamayacağını dile getirerek , ” Ülkücü hareket pekçok zorlu süreçten geçti . Ben mücadelemi devam ettireceğim beni fakat ülkücü istem gönderir . Onun dışarısında kimseye boyun eğmem ” dedi .

MUHALİFLER HAREKETLENDİ

MHP’nin aldığı tercih sonuçları parti içerisinde suskunluğa gömülen muhalifleri hareketlendirdi . Daha Önceki Iğdır Milletvekili Sinan Oğan’ın da MHP’den ihracına ilişkin disiplin heyeti kararının hüküm aracılığıyla iptal edilmesi muhalif kanattaki hareketliliği zirveye çıkardı . Oğan kanadında bir takım isimlerin toplanarak izlenecek stratejiye ilişkin değerlendirmeler yaptığı öğrenilirken , MHP’yi kongreye nasıl götürülebileceğine ilişkin sorulara yanıt arandığı öğrenildi .

AKŞENER KANADINDA SESSİZLİK HAKİM

Akşener kanadında ise suskunluk hakim . Gelişmeleri yakından takip edilen Akşener , yakın çevresiyle yakın ölçümlendirme yaparken , gelinen son noktaya ilişkin henüz açıktan bir ölçümlendirme yapmadı .

246 DELEGENİN İMZASI GEREKİYOR

Ancak MHP’de kurultay taleplerinin akıbete ulaşması mümkün görülmüyor . MHP tüzüğüne göre , fevkalade kurultay fakat seçilmiş ve natürel delegelerin beşte birinin imzasıyla toplanabiliyor . Bu oran dikkate alındığında muhalif kanadın 246 delegenin imzasını toplaması gerekiyor . Muhalifler bu imzaları toplasa dahi MHP Genel Merkezi bir takım imzalara karşı çıkarak geriye gönderebiliyor . Hüküm mertebesi da dikkate alındığı taktirde , MHP Genel Merkezi önlemek isterse fevkalade kurultay 2016’nın sonuna civarı bekletilebilir .

YÖNETİME NEŞTER

Bahçeli’nin , her ne civarı kamuoyuna tüm kadroların işinin en başında yoluna devam edeceğini izah etse da Başkanlık Divanı enbaşta olmak üzere parti ve Parlamento yönetimine neşter vurması bekleniyor . Bahçeli’nin Başkanlık Divanı’nda bir takım adlar üstünde değişikliğe gidebileceği belirtiliyor .

BAŞARISIZLIĞIN GEREKÇELERİ

MHP yönetiminde başarısızlığa sebep olan etkenlere ilişkin şu değerlendirmeler yapılıyor:

ben AKP devletin imkanlarını acımasızca ve ahlaksızca kullandı . Bakanlıklar ve belediyelerin imkanları kullanıldı .

ben Sosyal yardımlar devreye sokuldu . Kritik ücret dağıtılarak milli istem sabote edildi .

ben Vatandaş büyüyen şiddet ve terör olaylarıyla , istikrarsızlığın geleceği iddiasıyla ve kömür ben gıda enbaşta olmak üzere sosyal desteklerin kesileceği söylenerek tehdit edildi . Ak Parti , şiddetten iktidar üretti .

ben Özellikle son bir haftada enbaşta medya baskınları enbaşta olmak üzere iş çevrelerine ” sizin de başınıza gelebilir ” algısı yaratılarak korku salındı .

ben 17 TV aracılığıyla iktidar bize ” hayırcı parti ” diyerek yüklenirken , ortaya konulan algı operasyonuna cevap veremedik . Alanda yurttaşı ikna edecek refleks geliştirilemezken , Bahçeli’nin televizyonlarda yaptığı açıklamalar bir nebze rahatlama yaratsa da sonuç vermedi . AKP lehine kurulan bu , ” hayırcı algısı ” senaryo oldukça başarılı oldu .

ben Partimizin tercih vaatlerini anlatmamız gerekirken kıskaca hapsedildik . Hep müdafaa ve savunmada kaldık . Kendimizi anlatalım derken , vaat ve yapacaklarımızı dile getiremedik .

ben AKP tabanımızın zihnini bulandırmaya dönük özel söylem üretti . 7 Haziran ardından milliyetçi söyleme sarılan AKP , MHP’den 3 ben 4 puan alabilme üzerine kurulan hesapları hayata geçirdi .

VEKİL SAYISI DÜŞTÜ

MHP’nin , yurtdışı oyların eklenmesiyle Manisa’da bir vekilliği kaybetmesiyle TBMM’deki temsilci sayısı 40’a düştü . Manisa’da 533 benzeri çok az bir oyla vekilliğin gitmesi üzerine parti idaresi , YSK’ya itirazda bulundu . Benzer biçimde 730 oyla Eskişehir , 383 oyla Kırıkkale ve 700 oyla Tokat’ta vekillikleri kaybeden MHP , avukatlarını bu illere göndererek YSK nezdinde mücadele veriyor . MHP; Aydın , Hatay ve Denizli dışarısında tek vekil çıkardığı tüm illeri elinde tutamayarak kaybetti .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir