Ana sayfa / Haberler / Bankalar Konut Kredisi Faizlerini Yükseltti

Bankalar Konut Kredisi Faizlerini Yükseltti

Bankalar Konut Kredisi Faizlerini Yükseltti
Rusya ile meydana gelen gerilimin yanında bankaların harici kaynak maliyetlerinin de düşmemesi üremlerdeki artışta gösterişli oluyor . Faizlerde meydana gelen bu şok artışın konut satışlarını da negatif etkilemesi bekleniyor .

FAİZLER bir HAFTADA FIRLADI

Konut kredisi almak amaçlı haziran ayından kasım ayı başına civarı devam eden siyasi belirsizliğin geçmesini ve hükümetin kurulmasını bekleyenlerin umutları kelimenin net suya düştü . Tercih sonrası bir miktar gerileyen fakat hepten azalması beklenen konut kredisi faizlerinde meydana gelen şok yükseliş hem bir konut alacakları hem bir de konut satacakları adeta aykiri köşeye yatırdı . Bir Sürü değil bir hafta öncesine göre aylık yüzde bir . 05 oldu bir . 10 içinde meydana gelen konut kredisi faizleri yüzde bir . 35’lere civarı fırladı . Bankasına göre değişmekle beraber aylık konut kredisi faizleri bir . 2 ile yüzde bir . 35 içinde değişiyor . Bu da senelik konut kredisi faizlerinin yüzde 16 oldu 18’lere gelmesi manasına geliyor .

VATANDAŞ YÜZDE bir’İ SıNıR GÖRÜYOR

Bankaların konut kredisi faizlerinde yaptığı bu yükseliş bir sonraki dönemde çoğalması beklenen konut satışlarını da etkileyeceğe benziyor . Çünkü uzman kişiler , konut kredisinde yüzde bir üremi sınır olarak gördüğünü ve bu oranın altına düştüğünde konut isteğinin çabuk arttığını , yüzde bir’in üstünde ise talebin süratle düştüğünü bildiriyor . Peki herkesin düşüş beklediği bir dönemde konut kredisi faizlerinde ne sebeple yükseliş yaşandı?

KAYNAK MALİYETLERİ DÜŞMÜYOR

Aslında , yatırım faizlerinin senelik yüzde 1bir’lerde olduğu bir ortamda konut kredisi faizlerinin senelik bazda yüzde 16 oldu 18’lere tırmanması ve aradaki marjın bu civarı açılması uzunca süredir karşılaşılan bir vaziyet değil . Seçimlerin sonrasında hükümetin oluşturulmasıyla beraber azalması beklenen konut kredisi üremlerindeki yükselişte Rusya ile meydana gelen gerilimin ve evrensel gelişmeler nedeni ile 2016 yılında üremlerin küresel bazda daha dik seyredeceği beklentisinin gösterişli olduğu bildiriliyor . Bankacılar , uzunca vadeli meydana gelen konut kredilerinde yurtdışı kaynak maliyetlerinin düşüş göstermediğinin altını çiziyor .

İHTIYAÇTA FAİZ YÜZDE bir . 60’I , TAŞITTA YÜZDE bir . 45’I AŞTI

Bankalar gereksinim kredilerinde de faizleri artırırken , bankasına ve vadesine göre değişmekle beraber sektörde gereksinim kredisi faizleri yüzde bir . 30 ile bir . 89 içinde . Aşağı Yukarı ise yüzde bir . 60’larda . Taşıt kredisi faizleri ise yüzde bir . 35 oldu bir . 50 içinde .

KONUTTA BATIK YOK DENECEK CIVARı AZ

302 milyar lirayı aşan tüketici kredilerinin 141 . 2 milyarı konut kredisi . Tüketici kredilerinde aşağı yukarı yüzde 3 . 25 meydana gelen batık oranı konutta binde 5 düzeyinde . 9 . 8 milyar liralık batığın 8 . 9 milyar lirası gereksinim kredisi .

AYLIK ÖDENEN TAKSİT 125 LİRA ARTIYOR

Konut kredisi faizlerinde meydana gelen katı artışın yepyeni dönemde kredi kullanacaklara fiyati de zor olacak . Şu Şekilde ki , 60 ay vade ile 100 bin TL kredi kullanan bir vatandaşın aylık taksit tutarı bir hafta evvelki faizlere kıyasla tahmini 125 TL birden artacak . Bir hafta önce yüzde bir . 05 aylık faizle konut kredisi kullanan bir vatandaşın aylık ödemesi 2 bin 254 TL iken , şu anda pazar ortalamasının yüzde bir . 25 olduğu göz önüne alındığında ödemesi gerekli olan aylık taksit 2 bin 379 TL’ye yükseldi . 60 ay vade ile kullanılan 100 bin liralık kredinin geriye ödemesi ise bir hafta önceye göre 7 bin 500 lira daha fazla olacak .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir