Ana sayfa / Haberler / ‘Bedelini ödeyecekler’

‘Bedelini ödeyecekler’

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Seçim güvenliği noktasında hükümetimiz, silahlı kuvvetleri olsun, İçişleri Bakanlığı olsun, rastgele birlikte şeyiyle, bilcümle tedbirlerini bildirme etmek aracılığıyla minimum hasarla atlatacağına inanıyorum. İnşallah intihap güvenliği arasında anca zannediyorum ki 7 Haziran’da yaşananlar, 1 Kasım’da yaşanmayacaktır’ dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle verdiği resepsiyonda matbuat personellerinin sorularını yanıtladı. 

Geçici Bakanlar Kurulu’nun fariza yapacağı süreci en elleme biçimde değerlendireceğine inandığını tabir fail Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile meydana getirdiği değerlendirmenin kararında kabineyi onayladığını zira Türkiye’nin kaybedecek vaktinin bulunmadığını söyledi. 

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıklamış bulunduğu intihap takviminin en latif biçimde bitmeme etmesi icap ettiğini tamlayan Erdoğan, koalisyon hükûmeti hükûmeti görüşmelerinden analog son çıkmadığını ve bugünkü tablonun yaşandığını anımsattı.

Erdoğan, ‘Sonunda MHP’den Sayın Tuğrul Türkeş’in iştirakı buna analog nitelik getirdi. Diğer yandan HDP, dü milletvekiliyle hükümette yerini aldı, ötekiler filhakika bağımsızlardan oluştu. Bize sakıt bu süreci en latif biçimde gitmek ve 1 Kasım seçimlerinden dileğimiz odur ki milletimiz bu süreçte yaşadıklarımızı, bize yaşatmayacak analog sonucu verir ve bu kararla da Türkiye 2016 seneına girmiş olur’ niteleyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tuğrul Türkeş’e müteveccih tenkitlerin hatırlatılması üzerine şöyle bitmeme etti:

‘Tuğrul Bey’in MHP içerisindeki noktayı malum. Bunu ego analog siyasi kendisine değerlendirecek olursam, rahmetlik Alparslan Türkeş’in kurmuş bulunduğu analog tümen ve Tuğrul Bey de onun mahdumu. Aklıselimle Anayasa’nın koyduğu ayaklık nedir? ‘Partiye sorulur’ demiyor, ‘Milletvekiline öneri yapılır’ diyor. ‘Milletvekiline öneri yapılır’ dediğine göre, burada da milletvekillerine öneri götürülmüştür. Kim teklifi götürür? ‘Görev sunulan başbakan’ diyor. Buradaki infaz analog kanun bey hükmünün uygulamasıdır. Bu anayasanın bey hükmünün uygulamasını, mebus başıboş iradesiyle kullanmaz mı? Milletvekili, milletin vekilidir, A yahut B şahsın vekili değildir.

Milletin vekili kendisine da milletin vekiline hakeza analog öneri geldiği devir kantara çıkarmıştır ve bu teklifi bildirme etmiştir. Bundan henüz doğal, elbette analog obje olamaz, vakaya hakeza desteklemek gerekirdi.’

‘Bu proses süresince ‘Maalesef siyasetin şirazesinde analog sapma var’ niteleyerek düşünüyorum’ değerlendirmesinde kâin Erdoğan, şunları tabir etti:

‘Bu, türkiye için özellikle de ulusal hissiyat düşüncesince müspet analog evolüsyon değil. Hele birleşik defa yıldırı salgınının bu derece hâkim bulunduğu devirde millilik duygusu taşıyanların, ‘Acaba ego buraya kesinlikle analog bindi verebilirim, ego de buraya kesinlikle asistan olabilirim?’, bunun gayreti arasında olması lazım. Eğer X partiye erinç analog tavrın varsa, o devir sen gel, elini, gövdeni taşın dibine koy, bu biçimde yürüsün. Hem oraya katılmayacaksın, ondan sonradan da burada kalkıp da aklıselimle hakeza analog adımı atana engel olacaksın, rastgele birlikte çeşitli hakareti yapacaksın.’

‘Bu milletin huzuruna kastetmeye kimsenin hakkı yok’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinin ve ailesinin de rastgele birlikte çeşitli hakareti gördüğünü, bu hakaretleri devir bugün ‘ana muhalefetin, süt kuzusu muhalefetin’ de yaptığını tabir etti.

‘Ya sabır’ çektiklerini tamlayan Erdoğan, şunları dile getirdi:

‘Milletim rastgele birlikte şeyi görüyor, milletim rastgele birlikte şeyi görmüş bulunduğu düşüncesince de içtimai medyada müstelzim cevapları veriyor. Biz gene de sabredeceğiz. Terörle mücadelemizde de istedikleri büyüklüğünde bu vakası Beştepe’nin yönettiğini söylesinler, şu anda Silahlı Kuvvetlerimizle, tamamı asayiş güçlerimizle terörle mücadelede rastgele analog rehavete kapılmadan sonuna büyüklüğünde bu işi sürdüreceğiz. Ta ki bunlar ya silahları gömecekler ya bu ülkeyi tevdi edecekler. Bu milletin huzuruna kastetmeye kimsenin hakkı yok. İster batıda, ister doğuda, kuzeyde, güneyde, nerede olursa olsun. Bu iklim beş altı çapulcunun, teröristin at oynatacağı iklim değil. Bunun cezasını, bedelini ödeyecekler.’ 

Erdoğan, analog gazetecinin ‘Şirazesini kaybedenler kim?’ sorusuna da ‘Hiçbir yere katılmamakta direnenler, şirazesini yitirmiş olanlardır. Bunu henüz ayrımlı söylemeye lüzum yok. Orada olmazsın, burada olmazsın, şurada olmazsın, nerede olacaksın?’ cevabını verdi.

Seçim güvenliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan, intihap güvenliğine ilişkin, ‘Seçim güvenliği noktasında hükümetimiz, silahlı kuvvetleri olsun, İçişleri Bakanlığı olsun, rastgele birlikte şeyiyle, bilcümle tedbirlerini bildirme etmek aracılığıyla minimum hasarla atlatacağına inanıyorum. İnşallah intihap güvenliği süresince anca zannediyorum ki 7 Haziran’da yaşananlar, 1 Kasım’da yaşanmayacaktır’ niteleyerek konuştu. 

Taşımalı oy istimal sistemi düşüncesince kanun değişikliği gerektiğine meni fail Erdoğan, ‘Anayasa değişikliği yapılmadığı sürece taşımalı düzene geçemezsiniz. Zannediliyor ki YSK analog değişmeyen alacak, bu iş olacak. Hayır, olmuyor. Bu, ağız ağıza analog kanun değişikliği gerektiriyor. Anayasa değişikliği bulunmadığı sürece taşımalı düzene geçemiyorsunuz’ ifadelerini kullandı.

Muhabir: Kadir Karakuş, A. Eda meşhur Özen

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir