Ana sayfa / Dünya / Beyaz Saray AB’ye Türkiye’yi örnek gösterdi

Beyaz Saray AB’ye Türkiye’yi örnek gösterdi

WASHINGTON

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, AB ülkelerindeki göçmen krizinde Türkiye’nin Suriyeli mültecilere müteveccih çabalarını örnek göstererek, ‘Türk hükümeti ve Türk halkı mülteciler düşüncesince ağır kaynaklar aktardı. Evlerinden uzaktaki bu kişilerin esas gereksinimlerini karşılamaya çalıştı. Dolayısıyla bu, AB’nin giriş etmesi müstelzim benzeri şey’ dedi.

Earnest, günce matbuat toplantısında, AB ülkelerine gümrüksüz muhacir akınına bağlı soruları yanıtladı.

Krizle savaşım edilirken göçmenlerin de benibeşer olduklarının boşluk uğrunda bulundurulması icap ettiğini vurgulayan Earnest, ‘Bu şahısler, cafcaflı ortamlardan kaçıyorlar. Libya ve Suriye üzere yerlerdeki insanca buut düşünülemez bile. Ancak bölgede, bu şahıslere esas insanca iane sağlamaya çevrik çabalarının ölçüm edilmesi müstelzim devletler var. misal yerine Türkiye’yi ele alalım. Bir milyondan aşkın Suriye’den, Suriye’deki şiddetten kaçan insanı ikrar fail benzeri ulus. Türk hükümeti ve Türk halkı mülteciler düşüncesince ağır kaynaklar aktardı. Evlerinden uzaktaki bu kişilerin esas gereksinimlerini karşılamaya çalıştı. Bu, AB’nin giriş etmesi müstelzim benzeri şey’ niteleyerek konuştu.

Afrika ve Ortadoğu’dan mevrut göçmenler son devirde Avrupa devletleri için krize dönüştü.

Birçok Avrupa ülkesi muhacir akımını karşılamak düşüncesince asayiş önlemlerini artırarak sınırda karışma etmeye başladı. Deniz kanalıyla İtalya üstünden Avrupa’ya cereyan geçirmek talip göçmenler İtalya Sahil Güvenlik birimleri çeşidinden kurtarılarak, göçmenler düşüncesince açılan bulaşan korunma yerlerinde tutuluyor. 

Afrika ve Ortadoğu’dan çoğul kanalıyla Avrupa’ya hicret geçirmek isteyenlerin benzeri bölümü ise bu yolda hayatını kaybediyor. 

Uluslararası Göç Örgütü’nün verilerine göre, 2015’in aslında bu yana Avrupa’ya kaçak yollardan girmek isterken Akdeniz’de fert verici göçmenlerin sayısı 2 bin 365’i buldu. Bu yıl şu anne büyüklüğünde 255 bin 152 göçmen Avrupa ülkelerine ulaşmayı başardı.

hakkında admin

Bunda Bakın

Yemen’de Husilerle çatışma: 37 ölü, 71 yaralı

Yemen'in Taiz kentine hükümet yanlısı HDG ile Husiler arasında yaşanan çatışmalarda, iki taraftan toplam 37 şahıs hayatını kaybetti, 71 şahısnin yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir