Ana sayfa / Haberler / Çalışan Anneler İçin ‘Esnek İş Saati’ Hükümet Programında

Çalışan Anneler İçin ‘Esnek İş Saati’ Hükümet Programında

Çalışan Anneler İçin 'Esnek İş Saati' Hükümet Programında
Hükümet kadın istihdamını artırmaya ve çalışma hayatında önüne çıkan engelleri azaltmaya yönelik projelerine devam ediyor . Programda sinyalleri verilen esnek çalışmayla ilgili düzenlemeler de bu kapsamda hayata geçmeyi bekliyor . Hükümet , çalışan annelerin iş saatleriyle çocuklarının okul saatlerinin uyumlaştırılması ve özürlü çocuğu meydana gelen ebeveynlerden birine , çocuğunun okulu tatil olduğunda müsaade hakkı tanınmasını içeren iki büyük yenilik için çalışıyor . Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan teklifler kapsamında anneler sunulması planlanan yeni destekler şöyle:

İŞE 1 SAAT ERKEN GELEN . . .

Saat 17:00’de mesaisi biten ve çocuğunun okul çıkışına yetişemeyen anneler bu konuda ciddi sıkıntı yaşıyor . Annelere sabah işe bir saat erken gelerek veya öğle tatili kullanmayarak , bir saat erken çıkma imkanı verilecek . Bu sayede çocukla anne arasındaki ‘saat farkı’ kalkacak .

ENGELLİ ANNESİNE TATİL

Bir diğer kolaylık da , kış mevsiminde özürlü çocuğu meydana gelen ailelere yönelik . Kar yağışında yapılan okul tatillerinde engellilerin gittiği özel eğitim kurumları da tatile giriyor . Bakanlığın sunmayı planladığı yeni öneriye göre , kar tatili gibi günlerde özürlü çocuğun anne veya babasından birine de müsaade hakkı tanınması gündeme gelecek . Doğum sonrası part – time çalışma kadınlara yönelik en önemli çalışmalardan biri de doğum sonrası sağlanacak kolaylıklar . Geçen dönem hayata geçirilemeyen bir düzenleme , kadınlara doğumdan sonra part – time çalışma hakkı öngörüyordu . Kadınların birinci doğumdan sonra 2 , ikinciden sonra 4 ve üçüncüden sonra 6 ay part – time çalışıp tam ücrete hak kazanmasına yönelik taslak hazırlanmıştı . Ancak konu rafa kalkmıştı . Bu düzenleme hükümet programına tekrar girdi .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir