Ana sayfa / Dünya / DAEŞ kaybettiği kadar militanı geri kazandı

DAEŞ kaybettiği kadar militanı geri kazandı

ABD önderliğindeki koalisyonun birlikte senedır sürdürdüğü iklim saldırılarına karşın DAEŞ, ehemmiyetli mevzilerini korumayı başardı. Örgütün minimum kaybettiği kadar militan kazanılmış olduğu bildiriliyor

Irak ve Suriye’nin ehemmiyetli yerleşme birimlerini ele geçirerek 29 Temmuz 2014’de büyüklük kurduğunu anons fail yıldırı örgütü DAEŞ, ABD’nin önderliğindeki ortak yönetim saldırılarına rağmen, birlikte yıldır sınırlarını korumayı başarıyor. Uzmanlar, 62 ülkenin dayanaklık etmek verdiği Öz Kararlılık Operasyonu’nun (Operation Inherent Resolve) öncesindeki haritalarla günümüzdeki haritaları karşılaştırdı. Analizlere gereğince DAEŞ bu müddette baş döndürücü az yöre kaybetti. Örgüt, mart ayında Tikrit’i Irak ordusuna bıraktığından bu yana Irak’ta ehemmiyetli birlikte kaybetme yaşamadı. Felluce ve Musul’u elinde markajcı DAEŞ, Ramadi’yi de kontrolü dibine aldı. Ülkenin en şişman arsa yağı rafinerisinin bulunmuş olduğu Beyci şehrine müteveccih tehdidini de sürdürüyor. Suriye’de de Kobane ve Tel Abyad haricinde ehemmiyetli birlikte zayi yaşamayan DAEŞ, Rakka ve Deyrezzor’u elinde tutuyor. Suriye-Irak arasındaki hudut kapıları da DAEŞ’in egemenlik alanında.

DAEŞ’İN ELİ KOLU BAĞLI
Fransa’da piyasaya çıkan Le Figaro gazetesinin analizine gereğince DAEŞ’in 20 bin ilâ 30 bin militanı bulunuyor. Gazete, örgütün birlikte senede 10 bin militan kaybettiğini ancak 80 ülkedeki linkleri sayesinde, birlikte fazla aşırı da uzuv kazandığını aktardı. Operasyonlar DAEŞ’e ehemmiyetli topraklar kaybettirmese de tatbikat yeteneğini düşürmeyi başardı. Öz Kararlılık Operasyonu’nun başladığı tarihten bu yana, DAEŞ’in reis ekibinin konvoylar şeklinde toprak değiştirmeye korktuğu, izlemsel noktalara tabanca ve militan sevkiyatı yapamadığı söyleniyor. Pentagon Sözcüsü Elissa Smith ‘DAEŞ’in karargâhlarını, militanlarını ve dirimsel kaynaklarını vurduk. Örgüt, topraklarının yüzdelik 30’unda ameliyat yeteneğini yitirdi’ demişti.

BİR DAEŞ MİLİTANINI ÖLDÜRMEK 250 BİN DOLAR
ABD merkezli Vice News salık portalının analizine gereğince geçtiğimiz seneın orak ayı ayından bu yana DAEŞ’e müteveccih 20 bin iklim saldırısı düzenlendi. 10 bin hedefin vurulmuş olduğu saldırılarda 15 bin yöreleri DAEŞ militanı yaşamını kaybetti. Bağdat’ta askeri terbiye ve müşavirlik düşüncesince 3 bin 550 askeri personel konuşlandırıldı. Tüm bunlar düşüncesince Amerika ordusu 3.5 bilyon dolar servet harcadı. Hesaplamalara göre, birlikte DAEŞ militanını öldürmek, ABD’ye 250 bin dolara mâl oldu.

hakkında admin

Bunda Bakın

Yemen’de Husilerle çatışma: 37 ölü, 71 yaralı

Yemen'in Taiz kentine hükümet yanlısı HDG ile Husiler arasında yaşanan çatışmalarda, iki taraftan toplam 37 şahıs hayatını kaybetti, 71 şahısnin yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir