iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Ehliyet Alacaklara Önce Trafik Adabı Öğretilecek

Ehliyet Alacaklara Önce Trafik Adabı Öğretilecek

Artık , sürücü kurslarında ‘Türk kültürü’ ders vaziyetinde anlatılacak . Laf konusu projeyle yollarda agresifliğin önüne geçilmesi amaçlaniyor . Uzunca vadeli mevduat olarak görülen projenin ise yollarda 10 imkan tanımak 15 yılın daha sonra meyvesini vereceği hesaplanıyor . Dersin içerisine monte edilen kültürle trafik ilçelerinin da asgari seviyelere düşeceği ifade ediliyor . DİREKSİYON VE İLK […]

24 Kasım 2015 Salı - 74 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0


Ehliyet Alacaklara Önce Trafik Adabı Öğretilecek
Artık , sürücü kurslarında ‘Türk kültürü’ ders vaziyetinde anlatılacak . Laf konusu projeyle yollarda agresifliğin önüne geçilmesi amaçlaniyor . Uzunca vadeli mevduat olarak görülen projenin ise yollarda 10 imkan tanımak 15 yılın daha sonra meyvesini vereceği hesaplanıyor . Dersin içerisine monte edilen kültürle trafik ilçelerinin da asgari seviyelere düşeceği ifade ediliyor .

DİREKSİYON VE İLK YARDIMDAN DÖNEMINDEN ÖNCE ÖĞRETİLECEK

Trafikte Ocakta 2016 itibarıyla yepyeni bir süreç başlayacak . Yepyeni sistemle beraber ehliyet alma zorlaşırken ilkyardım , motor ve trafik derslerine ek olarak bir de trafik adabı dersi eklenecek . Ilave Eden bu trafik adabı dersiyle sürücü adayları Türk kültürü , örf ve adetlerinden de yaşamına pozitif şekilde yansıyacak veriler öğrenecek . Verilecek bu dersle beraber uzunca vadede trafik terörünün de önüne geçilmesi amaçlaniyor .

Dünyada trafik eğitiminde olmayan bir yeniliğe imzasını atılırken , yepyeni yılla beraber ehliyet almak talep eden kursiyerler bir de trafik adabı dersi alacak . Yepyeni başlayacak bu sistemle ilgili bilgi verici Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu Evrensel Başkanı İsmail Yılmaz , AB standartlarında dahi olmayan bir şeye imzasını atıldığını ifade etti . Trafik kazalarında kişilerin bilgisizliklerinden ötürü kaza yapmadıklarını destekleyen İsmail Yılmaz , trafik kültürünün özümsenmemesinden ve bu noksanlıktan ötürü kazaların ortaya geldiğini aktardı .
SÜRÜCÜ KOLTUĞUNA OTURAN CANAVARLAŞIYOR ”

Trafikte kimliği her halükarda sürücü koltuğuna oturanları ‘canavarlaşıyor’ vaziyetinde nitelendiren Başkan İsmail Yılmaz , bu durumun esasında kazalara ne amaçla olduğunu agresifliği paylaşmama vaziyetini ortadan kaldıracak bir dersi müfredata koyduklarını izahını yaptı .

Trafik adabı dersiyle can ve eşya kayıplarını minimize etmeyi amaçladıklarını belirten Yılmaz , ” İnsan merkezli bir sürücü kursu veriyoruz . Yalnızca kaideleri öğreten değil , yollarda paylaşım kültürünü geliştiren , beraber olmayı , trafik ortamını beraber kullanmayı önceleyen bir idrak . Bu da trafik adabı dersiyle başlıyor . ” diye konuştu .

Bu dersle beraber bununla beraber kurallara uyma alışkanlığının da basit emelleri olduğunu kaydeden Yılmaz , imtihanı sıkı yaparak hakikat otomobil kullanmasını sıkı iyi bilen ve yollarda güvenli kullanabilen insanları yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade etti .

‘AB’DEN FAYDALANACAĞIZ , TÜRK KÜLTÜRÜNÜ UNUTMAYACAĞIZ’

Özel Eğitim Kurumları Evrensel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci , trafik derslerinde AB standartlarından faydalanacaklarını ama Türk kültürünü de unutmayacaklarını aktardı . Trafik adabının da ne olduğunu anlatan Ömer Faruk Yelkenci şunları söyledi: ” Trafik kaidesi kırmızı ışıkta durup yayaya sokak vermemizi gerektiğini bize söyler . Ama uygulamazsak bir trafik cezası göreceğimizi bize söyler . Ama trafik adabında ise kırmızı ışıkta yaya değil sen geçmeye kalkarsan onun hakkını gasp ediyorsun ona saygısızlık ona nezaketsizlik yapıyorsun . İşte bu içselleştirme olmadıktan daha sonra kurallar havada kalıyor . Bu nezaket duygusu içerisine yerleşmediği müddetçe bu konuyla ilgili mesafe kat edemeyiz . Trafik adabı dersiyle bunu sağlayacağız . Bu 10 imkan tanımak 15 yılın daha sonra hepten meyvelerini verecektir . Bu dersi alacak nesiller gelecekte geliyor olacak de sürücülerin şeklini ve niteliği artıracaktır . ”

EHLİYETİ OLUP DA TRAFİĞE ÇIKAMAMA HALI NIHAI BULACAK

Eski sistemle ehliyetini alıp trafiğe çıkamayan pekçok bay kadın sürücü bulunuyordu . Bu durumdan arınmak talep eden bir birlik adaylar ise ehliyeti aldıktan daha sonra özel araç direksiyonu dersleri alarak trafiğe çıkıyordu . Yepyeni geliyor olacak sistem bu hali tamamıyla ortadan kaldıracak . Ocakta ayından daha sonra ehliyet alacak insanlar ayrıyeten araç direksiyonu dersine gereksinim duymayacak . Yepyeni sistemin bir dezavantajı ise ehliyet almak pratik olmayacak . Sınavların güçlük derecesinin artırılmasının yanında , en basit hatalara dahi tolerans tanınmayacak . Sürücü adaylarından 4 dörtlük otomobil kullanmaları istenecek . Sürücü adayı ikaz vermeyi unutursa , aracı stop ettirirse ve 2 otomobil içerisine park edemezse imtihanı geçersiz sayılacak . Sınavda en ince inceliklere civarı kontrol edilerek yüzde yüz muvaffakiyet sağlanması aranacak .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler