Ana sayfa / Haberler / Ehliyet Alacaklara Önce Trafik Adabı Öğretilecek

Ehliyet Alacaklara Önce Trafik Adabı Öğretilecek


Ehliyet Alacaklara Önce Trafik Adabı Öğretilecek
Artık , sürücü kurslarında ‘Türk kültürü’ ders vaziyetinde anlatılacak . Laf konusu projeyle yollarda agresifliğin önüne geçilmesi amaçlaniyor . Uzunca vadeli mevduat olarak görülen projenin ise yollarda 10 imkan tanımak 15 yılın daha sonra meyvesini vereceği hesaplanıyor . Dersin içerisine monte edilen kültürle trafik ilçelerinin da asgari seviyelere düşeceği ifade ediliyor .

DİREKSİYON VE İLK YARDIMDAN DÖNEMINDEN ÖNCE ÖĞRETİLECEK

Trafikte Ocakta 2016 itibarıyla yepyeni bir süreç başlayacak . Yepyeni sistemle beraber ehliyet alma zorlaşırken ilkyardım , motor ve trafik derslerine ek olarak bir de trafik adabı dersi eklenecek . Ilave Eden bu trafik adabı dersiyle sürücü adayları Türk kültürü , örf ve adetlerinden de yaşamına pozitif şekilde yansıyacak veriler öğrenecek . Verilecek bu dersle beraber uzunca vadede trafik terörünün de önüne geçilmesi amaçlaniyor .

Dünyada trafik eğitiminde olmayan bir yeniliğe imzasını atılırken , yepyeni yılla beraber ehliyet almak talep eden kursiyerler bir de trafik adabı dersi alacak . Yepyeni başlayacak bu sistemle ilgili bilgi verici Sürücü Eğitimcileri Konfederasyonu Evrensel Başkanı İsmail Yılmaz , AB standartlarında dahi olmayan bir şeye imzasını atıldığını ifade etti . Trafik kazalarında kişilerin bilgisizliklerinden ötürü kaza yapmadıklarını destekleyen İsmail Yılmaz , trafik kültürünün özümsenmemesinden ve bu noksanlıktan ötürü kazaların ortaya geldiğini aktardı .
SÜRÜCÜ KOLTUĞUNA OTURAN CANAVARLAŞIYOR ”

Trafikte kimliği her halükarda sürücü koltuğuna oturanları ‘canavarlaşıyor’ vaziyetinde nitelendiren Başkan İsmail Yılmaz , bu durumun esasında kazalara ne amaçla olduğunu agresifliği paylaşmama vaziyetini ortadan kaldıracak bir dersi müfredata koyduklarını izahını yaptı .

Trafik adabı dersiyle can ve eşya kayıplarını minimize etmeyi amaçladıklarını belirten Yılmaz , ” İnsan merkezli bir sürücü kursu veriyoruz . Yalnızca kaideleri öğreten değil , yollarda paylaşım kültürünü geliştiren , beraber olmayı , trafik ortamını beraber kullanmayı önceleyen bir idrak . Bu da trafik adabı dersiyle başlıyor . ” diye konuştu .

Bu dersle beraber bununla beraber kurallara uyma alışkanlığının da basit emelleri olduğunu kaydeden Yılmaz , imtihanı sıkı yaparak hakikat otomobil kullanmasını sıkı iyi bilen ve yollarda güvenli kullanabilen insanları yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade etti .

‘AB’DEN FAYDALANACAĞIZ , TÜRK KÜLTÜRÜNÜ UNUTMAYACAĞIZ’

Özel Eğitim Kurumları Evrensel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci , trafik derslerinde AB standartlarından faydalanacaklarını ama Türk kültürünü de unutmayacaklarını aktardı . Trafik adabının da ne olduğunu anlatan Ömer Faruk Yelkenci şunları söyledi: ” Trafik kaidesi kırmızı ışıkta durup yayaya sokak vermemizi gerektiğini bize söyler . Ama uygulamazsak bir trafik cezası göreceğimizi bize söyler . Ama trafik adabında ise kırmızı ışıkta yaya değil sen geçmeye kalkarsan onun hakkını gasp ediyorsun ona saygısızlık ona nezaketsizlik yapıyorsun . İşte bu içselleştirme olmadıktan daha sonra kurallar havada kalıyor . Bu nezaket duygusu içerisine yerleşmediği müddetçe bu konuyla ilgili mesafe kat edemeyiz . Trafik adabı dersiyle bunu sağlayacağız . Bu 10 imkan tanımak 15 yılın daha sonra hepten meyvelerini verecektir . Bu dersi alacak nesiller gelecekte geliyor olacak de sürücülerin şeklini ve niteliği artıracaktır . ”

EHLİYETİ OLUP DA TRAFİĞE ÇIKAMAMA HALI NIHAI BULACAK

Eski sistemle ehliyetini alıp trafiğe çıkamayan pekçok bay kadın sürücü bulunuyordu . Bu durumdan arınmak talep eden bir birlik adaylar ise ehliyeti aldıktan daha sonra özel araç direksiyonu dersleri alarak trafiğe çıkıyordu . Yepyeni geliyor olacak sistem bu hali tamamıyla ortadan kaldıracak . Ocakta ayından daha sonra ehliyet alacak insanlar ayrıyeten araç direksiyonu dersine gereksinim duymayacak . Yepyeni sistemin bir dezavantajı ise ehliyet almak pratik olmayacak . Sınavların güçlük derecesinin artırılmasının yanında , en basit hatalara dahi tolerans tanınmayacak . Sürücü adaylarından 4 dörtlük otomobil kullanmaları istenecek . Sürücü adayı ikaz vermeyi unutursa , aracı stop ettirirse ve 2 otomobil içerisine park edemezse imtihanı geçersiz sayılacak . Sınavda en ince inceliklere civarı kontrol edilerek yüzde yüz muvaffakiyet sağlanması aranacak .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir