iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Ekonomi Yönetimi Bilinmiyor Ama Programı Kimlerin Yazdığı Belli

Ekonomi Yönetimi Bilinmiyor Ama Programı Kimlerin Yazdığı Belli

Ekonomi yönetiminde kimin olacağı bilinmiyor . Ekonomi programını kimlerin yazdığı belli . Ekonomi programını yazan ekip , AK Parti’nin öncelik olarak iktidar çağındaki eskiyen DPT mensupları Yeni kurulacağı bildirilen AK Parti Hükümetinde , bilhassa ekonomi yönetiminde kimlerin yer alacağı , giderek yükselen bir heyecanla bekleniyor . Bu Sabah veya cuma bugünü açıklanacak yepyeni Bakanlar Kurulu […]

19 Kasım 2015 Perşembe - 30 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0


Ekonomi Yönetimi Bilinmiyor Ama Programı Kimlerin Yazdığı Belli
Ekonomi yönetiminde kimin olacağı bilinmiyor . Ekonomi programını kimlerin yazdığı belli . Ekonomi programını yazan ekip , AK Parti’nin öncelik olarak iktidar çağındaki eskiyen DPT mensupları
Yeni kurulacağı bildirilen AK Parti Hükümetinde , bilhassa ekonomi yönetiminde kimlerin yer alacağı , giderek yükselen bir heyecanla bekleniyor . Bu Sabah veya cuma bugünü açıklanacak yepyeni Bakanlar Kurulu Listesi amaçlı spekülasyonlar da devam etmektedir . Ekonomi yönetiminde kimin olacağı bilinmese de , bir zamandır hazırlıkları yapılmış olan yepyeni hükümetin ekonomi programını kimlerin yazdığını biliyoruz . Ekonomi programını yazan ekibin , AK Parti’nin öncelik olarak iktidar döneminde programın yazımında yer alan eskiyen DPT mensupları olduğunu söyleyebiliriz . Bu ekiptekiler o dönem bürokratlardı ama hemen çoğu politikaya girip bakanlık yapan isimler .
Ekibin en başında Ali Babacan’ın ayrılmasından daha sonra ekonomiden yükümlülükleri olan Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Bakan Cevdet Yılmaz yer alıyor . Yılmaz ile birlikte geçiş hükümetinde şu anda Kalkınma Bakanlığı görevini yürüten eskiyen müsteşar Cüneyt Düzyol , eskiyen Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan ile Ülkemiz İstatistik Kurumu ( TÜİK ) Başkanı Birol Aydemir de ekipte yer alıyor . Elbet ki bu ekibe tekrar Kalkınma Bakanlığıyla Hazine Müsteşarlığı yönetici ve uzmanları da destekçi oluyor .

FABRİKA AYARLARI

Bu ekibin bununla birlikte Ali Babacan’ın öncelik olarak iktidar olduklarından itibaren birlikte davranış ettiği ekip olduğunu ifade etmek yanlışlık olmaz . Bu ekip o dönem Abdullah Gül ve Babacan’la birlikte öncelik olarak AK PARTI Hükümetinin ekonomi programını tasarım etmişti . Öğrendiğimiz kadarıyla Babacan bu ekibe tam anlamıyla mesaisini vermiyor ama ekibin Babacan’la temas içerisinde olduğu , gereken durumlarda karşılıklı fikir alışverişi yaptıkları da söylenenler içinde .
Bu ekip bürokrasiden gelen , şimdiye civarı sürdürülen ekonomi programlarının hepsinin içerisinde yer alan bir teknisyen ekibi
Eğer Başbakan Davutoğlu’nun ” AK PARTI’nin fabrika ayarlarına dönüşü ” sözü hakikat olacaksa , ekonomi aracılığıyla bu ekibin isabetli olduğuna şüphe yok . Yepyeni hükümette yer alacağı söylenen Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’a yakın , sözgelişi Berat Albayrak benzeri isimlerin ekonomi yazılımı yazımında yer almadığı ortada . Bunun Için cevap Bakanlık amaçlı adı geçtiğimiz Naci Ağbal’ın maliye politikalarıyla ilgilenen katkı verdiğini ihtimal ediyoruz .

BABACAN MI , YILMAZ MI?

Ekonomi programını yazan ekip belli ama bunu uygulayacak ekip bu andan itibaren belli değil . Ali Babacan’ın ekonomiden yükümlülükleri olan bakan olup olmayacağı en bir sürü merak edilen konu . Bunu fakat bakanlar kurulu açıklandıktan daha sonra görebileceğiz . Babacan meydana gelmediği halde , ” Başbakanın doğrudan ekonominin sorumluluğunu alacağı ” formül içerisinde , en kilit kurum meydana gelen Hazine’den yükümlülükleri olan bakanlığa Cevdet Yılmaz’ın gelme olasılığını dik görüyorum . Yılmaz , hem Davutoğlu hem de Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile uygun personel bir isim . Babacan eskiyen konumunu sürdürürse , tekrar Kalkınma Bakanlığı görevini alarak yepyeni ekonomi yönetiminde de yerini koruyacaktır . Eskiyen Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan’ın da ekonomiden yükümlülükleri olan bakanlıklarından birine gelmesi veya Enerji Bakanlığı görevini üstlenmesi sürpriz olmayacaktır .

ALBAYRAK’A SİYASİ KONUM

Bunun yakınında Cumhurbaşkanımız aradığı amaçlı , Nihat Zeybekçi’nin eskiyen bakanlık görevini yürütmesi beklenirken , kulislerde Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ı ekonomiden yükümlülükleri olan bir bakanlığa vermek mahaline , daha bir sürü siyasi konumda görevlendirmek aradığı konuşuluyor . bu sırada Cumhurbaşkan’nın Binali Yıldırım’ın yepyeni oluşturulacak kurulacağı bildirilen Başbakan Yardımcılığı , en berbat ihtimalle bir daha Ulaştırma Bakanlığı’na getirilmesi ile ilgilenen ısrarcı olması da bekleniyor . Kulislere göre Başbakan ile Cumhurbaşkanımız içinde bakanlığıyla ilgilenen en pek fikir ayrılığı meydana gelen isimlerin en başında ise ekonomiye ilişkili olarak isimlerden bir sürü , Davutoğlu’nun hep yakınında meydana gelen Ali Sarıkaya’nın adı öne çıkıyor .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler