Ana sayfa / Haberler / Ekonomi Yönetimi Bilinmiyor Ama Programı Kimlerin Yazdığı Belli

Ekonomi Yönetimi Bilinmiyor Ama Programı Kimlerin Yazdığı Belli


Ekonomi Yönetimi Bilinmiyor Ama Programı Kimlerin Yazdığı Belli
Ekonomi yönetiminde kimin olacağı bilinmiyor . Ekonomi programını kimlerin yazdığı belli . Ekonomi programını yazan ekip , AK Parti’nin öncelik olarak iktidar çağındaki eskiyen DPT mensupları
Yeni kurulacağı bildirilen AK Parti Hükümetinde , bilhassa ekonomi yönetiminde kimlerin yer alacağı , giderek yükselen bir heyecanla bekleniyor . Bu Sabah veya cuma bugünü açıklanacak yepyeni Bakanlar Kurulu Listesi amaçlı spekülasyonlar da devam etmektedir . Ekonomi yönetiminde kimin olacağı bilinmese de , bir zamandır hazırlıkları yapılmış olan yepyeni hükümetin ekonomi programını kimlerin yazdığını biliyoruz . Ekonomi programını yazan ekibin , AK Parti’nin öncelik olarak iktidar döneminde programın yazımında yer alan eskiyen DPT mensupları olduğunu söyleyebiliriz . Bu ekiptekiler o dönem bürokratlardı ama hemen çoğu politikaya girip bakanlık yapan isimler .
Ekibin en başında Ali Babacan’ın ayrılmasından daha sonra ekonomiden yükümlülükleri olan Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Bakan Cevdet Yılmaz yer alıyor . Yılmaz ile birlikte geçiş hükümetinde şu anda Kalkınma Bakanlığı görevini yürüten eskiyen müsteşar Cüneyt Düzyol , eskiyen Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan ile Ülkemiz İstatistik Kurumu ( TÜİK ) Başkanı Birol Aydemir de ekipte yer alıyor . Elbet ki bu ekibe tekrar Kalkınma Bakanlığıyla Hazine Müsteşarlığı yönetici ve uzmanları da destekçi oluyor .

FABRİKA AYARLARI

Bu ekibin bununla birlikte Ali Babacan’ın öncelik olarak iktidar olduklarından itibaren birlikte davranış ettiği ekip olduğunu ifade etmek yanlışlık olmaz . Bu ekip o dönem Abdullah Gül ve Babacan’la birlikte öncelik olarak AK PARTI Hükümetinin ekonomi programını tasarım etmişti . Öğrendiğimiz kadarıyla Babacan bu ekibe tam anlamıyla mesaisini vermiyor ama ekibin Babacan’la temas içerisinde olduğu , gereken durumlarda karşılıklı fikir alışverişi yaptıkları da söylenenler içinde .
Bu ekip bürokrasiden gelen , şimdiye civarı sürdürülen ekonomi programlarının hepsinin içerisinde yer alan bir teknisyen ekibi
Eğer Başbakan Davutoğlu’nun ” AK PARTI’nin fabrika ayarlarına dönüşü ” sözü hakikat olacaksa , ekonomi aracılığıyla bu ekibin isabetli olduğuna şüphe yok . Yepyeni hükümette yer alacağı söylenen Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’a yakın , sözgelişi Berat Albayrak benzeri isimlerin ekonomi yazılımı yazımında yer almadığı ortada . Bunun Için cevap Bakanlık amaçlı adı geçtiğimiz Naci Ağbal’ın maliye politikalarıyla ilgilenen katkı verdiğini ihtimal ediyoruz .

BABACAN MI , YILMAZ MI?

Ekonomi programını yazan ekip belli ama bunu uygulayacak ekip bu andan itibaren belli değil . Ali Babacan’ın ekonomiden yükümlülükleri olan bakan olup olmayacağı en bir sürü merak edilen konu . Bunu fakat bakanlar kurulu açıklandıktan daha sonra görebileceğiz . Babacan meydana gelmediği halde , ” Başbakanın doğrudan ekonominin sorumluluğunu alacağı ” formül içerisinde , en kilit kurum meydana gelen Hazine’den yükümlülükleri olan bakanlığa Cevdet Yılmaz’ın gelme olasılığını dik görüyorum . Yılmaz , hem Davutoğlu hem de Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile uygun personel bir isim . Babacan eskiyen konumunu sürdürürse , tekrar Kalkınma Bakanlığı görevini alarak yepyeni ekonomi yönetiminde de yerini koruyacaktır . Eskiyen Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan’ın da ekonomiden yükümlülükleri olan bakanlıklarından birine gelmesi veya Enerji Bakanlığı görevini üstlenmesi sürpriz olmayacaktır .

ALBAYRAK’A SİYASİ KONUM

Bunun yakınında Cumhurbaşkanımız aradığı amaçlı , Nihat Zeybekçi’nin eskiyen bakanlık görevini yürütmesi beklenirken , kulislerde Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ı ekonomiden yükümlülükleri olan bir bakanlığa vermek mahaline , daha bir sürü siyasi konumda görevlendirmek aradığı konuşuluyor . bu sırada Cumhurbaşkan’nın Binali Yıldırım’ın yepyeni oluşturulacak kurulacağı bildirilen Başbakan Yardımcılığı , en berbat ihtimalle bir daha Ulaştırma Bakanlığı’na getirilmesi ile ilgilenen ısrarcı olması da bekleniyor . Kulislere göre Başbakan ile Cumhurbaşkanımız içinde bakanlığıyla ilgilenen en pek fikir ayrılığı meydana gelen isimlerin en başında ise ekonomiye ilişkili olarak isimlerden bir sürü , Davutoğlu’nun hep yakınında meydana gelen Ali Sarıkaya’nın adı öne çıkıyor .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir