Ana sayfa / genel / Evi Olanlar Dikkat! Son 9 Gün

Evi Olanlar Dikkat! Son 9 Gün

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri bir Kasım itibarıyla başlamıştı . Ödemeler 30 Kasım Pazartesi günü mesai bitimiyle sona erecek .

‘1319’ sayılı kanun uyarınca taşınmazlar amaçlı geçerli ve yalnızca taşınmaz sahipleri aracılığıyla ödenen emlak vergisinde ilk taksit ödemeleri bir Haziran itibarıyla başlamış , o ay içerisinde sona ermişti .

EK ZAMAN YOK

Devlet aracılığıyla rastgele bir ek zaman verilmediği halde emlak vergisi 2. taksit ödemeleri 30 Kasım mesai sonunda sona erecek .
Eğer 10 gün içerisinde emlak vergisi ödemelerinizi yapmazsanız gecikme zammı uygulanıyor . Bu zam her ay amaçlı yüzde bir . 4 olarak açıklandı .

CEZASI VAR

‘Emlak Vergisi Yasayi’nun 32’nci maddesine göre beyanname verilmemesi şeklinde , benzer kanun kararları alanında idarece tarh edildiği benzeri vergi ziyaı cezası da kesiliyor’

Bunun yanında idarece yapılmış olan tarhiyata vergi ziyaı cezası kesimi yapılıyor . Kesilecek hüküm tutarı da ziyaa uğratılan emlak vergisinin bir sert olarak hesaplanıyor .

BU NOKTA ÖNEMLİ

Emlak vergisi ödemeleri belirlenen çeşitli oranlarla ödeniyor . Peki bu oranlar neye göre belirleniyor? Öncelikli mesele büyükşehir belediyesine ilişkili olup olmamanız .

Eğer bir büyükşehir belediyesinde emlak vergisine elbette alan amaçlı daha pahalı bir tutar öderken büyükşehire ilişkili değilseniz daha düşük bir ödeme yapıyorsunuz . Büyükşehire ilişkili yapılar amaçlı yüzde 100 oranında zam uygulanıyor .

MÜLKİYETE GÖRE FARKLI ÖDEME

Sadece bu da değil ev , arsa , arazi ve iş yeri sahiplerinin her yil ödeme zorunluluğundaki emlak vergisinde bir taşınmazın bir sürü sayıda sahibi varsa ödemeler bu sefer mülkiyet türüne göre çeşitlilik gösteriyor .

Bir bina ya da arazide paylı mülkiyet şeklinde malik meydana gelen hisseler oranında mükellef kabul ediliyor . Şayet elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlulukları olan tutuluyor .

ÖDENECEK ORANLAR

Mevcut durumlarda yapacağınız ödemeler konutlar amaçlı binde 2 , işyeri seçenekleri amaçlı binde 4 , arsa vasfındaki taşınmazlar amaçlı binde 6 ödenirken araziler amaçlı ise binde 2 oranında vergi ödeniyor .

Ancak büyükşehir sınırları içerisinde olmayan binalar amaçlı binde 2 , meskenler amaçlı binde bir , araziler amaçlı binde bir ve arsalar amaçlı ise binde 3 oranında ödeme yapılıyor .

Artık ödemeler de bir sürü pratik bir biçimde yapılıyor . 2015 emlak vergisi 2. taksit ödemelerinde mevzubahis yapı belediye sınırlarına bağlıysa o belediyeden ödeme yapılıyor . ‘e belediye belediye’ sistemine bağlıysa ödemeler ise internetten yapılıyor . Bunun yanında PTT’den de ödeme yapabiliyorsunuz .

hakkında admin

Bunda Bakın

Aylan bebek davasında karar açıklandı

Aylan bebek davasında, sanıklar 4 yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir