iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Harput Kalesi’nde Kazılar Başlıyor

Harput Kalesi’nde Kazılar Başlıyor

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: – Harput Kalesi’ne gelen ekip- Ekibin inceleme yapması- Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Aytaç’ın açıklamaları Harput Kalesi’nde kazılar başlıyor Elazığ’ın tarihi Harput Mahallesi’nde bulunan Urartular döneminden kalma Harput Kalesi’nde yapılacak kazılar öncesi uzman ekip incelemede bulundu.

02 Eylül 2015 Çarşamba - 157 kez bakılmış
Facebook 0 Twitter 0

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: – Harput Kalesi’ne mevrut ekip- Ekibin tetkik yapması- Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Aytaç’ın açıklamaları Harput Kalesi’nde kazılar başlıyor Elazığ’ın zamanı Harput Mahallesi’nde mevcut Urartular döneminden kalma Harput Kalesi’nde yapılacak kazılar evveliyat bilirkişi kadro tetkikte bulundu.Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Aytaç başkanlığında güzeşte yıl başlatılan hafriyat ve yenileme çalışmalarında bu yıl 45 şahıslik bilirkişi kadro fariza yapacak. Uzmanlarla hafriyat alanında tetkik eden Aytaç, matbuat mensuplarına icra ettiği açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Fırat Üniversitesi içinde hafriyat çalışmalarının yürütüldüğünü aktardı.Bu yıl yapılacak iç kermen kazılarında, aralarında konuşma tarihçi, hafriyat bilimci ve restoratörlerin de arazi almış olduğu 45 şahıslik bilirkişi birlikte ekibin fariza alacağını dile getiren Aytaç, ‘Bugün bilirkişi arkadaşlarla sahadayız. Yeni dahil olan arkadaşlarımıza düzentileme alanlarını gösterdik. Daha ilk düzentileme işlenmiş bölgelerde neler bulunduğunu gördüler’ sanarak konuştu.Geçen yıl tahminî bin metrekarelik bölgede hafriyat emek harcamaları yaptıklarını hatırlatan Aytaç, şöyleki bitmeme etti.’Burada hem bayındırlık yerine bununla beraber hareketli ekin yerine iyice ensesi kalın buluntulara ulaşılmıştı. Bu yıl dü noktada başlayacağız. İki ay fiilen, 15 gündüz de ek yerine uzmanlarla çalışacağız. Kazının sonuna akilane üçüncü endüstrisi da açabileceğiz. İnşallah, birlikte birçok yıl içinde Harput’ta restorasyonlar da yaşama geçince hem gezim açısından hem ekin varlığı açısından elan elle tutulur bilgilere kazanmış olacağız. İnsanlar ismi güzeşte Harput’u elan güzel görmüş olacaklar.’Aytaç, jeoradar taramasıyla elde edilmiş verilerin, bu hafta başlatmayı planladıkları kazılarda bilirkişi kadroya alnaç vereceğini laflarına ekledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler