Ana sayfa / Sağlık / Hazır gıdalardaki tuz oranı sağlığı tehdit ediyor

Hazır gıdalardaki tuz oranı sağlığı tehdit ediyor

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; “Toplum sağlığı düşüncesince evlatlarımızın tagaddi alışkanlıklarını gözden geçirmeliyiz dedi.

WASH – Dünya Tuz ve Sağlık Hareketi (World Action on Salt and Health) çeşidinden meydana getirilen araştırma, şöhretli aceleci servis restoranlarında satılan ufaklıklara müteveccih menülerin bulut donör seviyede faziletli tuz oranına cemaat bulunduğunu ortaya koydu.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, WASH’ın 37 ülkede icra ettiği araştırmanın türkiye zarfında bulut donör neticeler çıkardığına uyanıklık çekti. 37 ülkedeki müheyya ve aceleci gıda çeşitlerini ele meydan araştırma, ayrımlı devletlerde servis edilen bire benzeri çağa menülerindeki tuz oranının ülkeden ülkeye ayrımlılık gösterdiğini ortaya çıkarıyor. Aynı tavuk parçalarından oluşan çağa menüsü Türkiye’de 2,4 gr. tuz içerirken, bire benzeri yemek listesi Çin’de 1,4 gram, ABD’de 1 gramdan az buçuk müttehit araba tuz içeriyor. Farklı benzeri firmanın kumpir kızartmaları düşüncesince meydana getirilen incelemede bire benzeri ürünün Kanada’da 1,9 gr. tuz, Almanya’da 0,9 gr. tuz, Avustralya’da 0,5 gr. tuz ihtiva ettiği görüldü.

Yemek sırasında müttehit araba tuz tüketiminin bilvasıta kendisine içecek tüketmeye yönelttiğini tamlayan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, ‘çocuklar ne büyüklüğünde müttehit araba tuzlu gıda tüketirse o büyüklüğünde baş döndürücü içecek dolayısı ile diyabet hastalığı tüketmiş oluyor. Bu sebeple bire benzeri anda gereğinden müttehit araba tuz ve diyabet hastalığı tüketen kollar şişmanlık tehlikesiyle erinç karşıya kalıyorlar dedi.

Fazla tuz tüketiminin faziletli tansiyon, duygu hastalıkları, aşırı kiloluluk ve böbrek rahatsızlıklarına illet bulunduğunu tamlayan TBV Başkanı Timur Erk, ‘Hayat boyu metin benzeri hayatımızın temel noktasını peyda etmek ve metin nesiller esermek düşüncesince tagaddi trendleri gerçeklenmiş gözden geçirilmeli. Bu mevzuda en iri fariza ana ve babalara düşüyor. Tuzun, er yaşta yiyecek alışkanlıklarında arazi edinmiş olması, hayatımızın ilerleyici dönemlerinde keyif problemlerini yanı sıra getirecektir. Bu sebeple bebeklerin, tuzun tadından benzer olduğunca ırak tutulması ve evlatların fast-food seçimi gıdalarla ‘ödüllendirilmemesi’ dirimlik ehemmiyet taşıyor.

hakkında admin

Bunda Bakın

Kalbin için balık

Danimarka’da yapılmış olan bir araştırmada, düzenli olarak balık tüketen kadınlarda kalp sıkıntıları rizikosunun azaldığı görüldü. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir