Ana sayfa / Sağlık / Hazır gıdalardaki tuz oranı sağlığı tehdit ediyor

Hazır gıdalardaki tuz oranı sağlığı tehdit ediyor

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; “Toplum sağlığı düşüncesince evlatlarımızın tagaddi alışkanlıklarını gözden geçirmeliyiz dedi.

WASH – Dünya Tuz ve Sağlık Hareketi (World Action on Salt and Health) kabilinden meydana getirilen araştırma, ünlü aceleci servis restoranlarında satılan ufaklıklara müteveccih menülerin bulut donör seviyede faziletkâr tuz oranına cemaat bulunduğunu ortaya koydu.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, WASH’ın 37 ülkede meydana getirdiği araştırmanın türkiye içre bulut donör neticeler çıkardığına nazarıitibar çekti. 37 ülkedeki apiko ve aceleci gıda çeşitlerini ele meydan araştırma, değişik devletlerde servis edilen bire benzer çağa menülerindeki tuz oranının ülkeden ülkeye ayrımlılık gösterdiğini ortaya çıkarıyor. Aynı tavuk parçalarından oluşan çağa menüsü Türkiye’de 2,4 gr. tuz içerirken, bire benzer yemek listesi Çin’de 1,4 gram, ABD’de 1 gramdan az buçuk mürekkep araba tuz içeriyor. Farklı benzer firmanın kumpir kızartmaları düşüncesince meydana getirilen incelemede bire benzer ürünün Kanada’da 1,9 gr. tuz, Almanya’da 0,9 gr. tuz, Avustralya’da 0,5 gr. tuz ihtiva ettiği görüldü.

Yemek sırasında mürekkep araba tuz tüketiminin bilvasıta adına içecek tüketmeye yönelttiğini tamlayan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, ‘çocuklar ne büyüklüğünde mürekkep araba tuzlu gıda tüketirse o büyüklüğünde aşırı içecek dolayısı ile şeker hastalığı hastalığı tüketmiş oluyor. Bu sebeple bire benzer anda gereğinden mürekkep araba şeker ve tuz hastalığı hastalığı tüketen dallar şişmanlık tehlikesiyle erinç karşıya kalıyorlar dedi.

Fazla tuz tüketiminin faziletkâr tansiyon, his hastalıkları, aşırı kiloluluk ve böbrek rahatsızlıklarına illet bulunduğunu tamlayan TBV Başkanı Timur Erk, ‘Hayat boyu metin benzer hayatımızın önemli noktasını peydahlamak ve metin nesiller bakmak düşüncesince tagaddi trendleri gerçeklenmiş gözden geçirilmeli. Bu mevzuda en şişman fariza ana ve babalara düşüyor. Tuzun, er yaşta yiyecek alışkanlıklarında toprak edinmiş olması, hayatımızın ilerleyici dönemlerinde afiyet problemlerini birlikte getirecektir. Bu sebeple bebeklerin, tuzun tadından cins olduğunca ırak tutulması ve evlatların fast-food seçimi gıdalarla ‘ödüllendirilmemesi’ dirimsel ehemmiyet taşıyor.

hakkında admin

Bunda Bakın

Kalbin için balık

Danimarka’da yapılmış olan bir araştırmada, düzenli olarak balık tüketen kadınlarda kalp sıkıntıları rizikosunun azaldığı görüldü. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir