Ana sayfa / Sağlık / Hazır gıdalardaki tuz oranı sağlığı tehdit ediyor

Hazır gıdalardaki tuz oranı sağlığı tehdit ediyor

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; “Toplum sağlığı düşüncesince evlatlarımızın tagaddi alışkanlıklarını gözden geçirmeliyiz dedi.

WASH – Dünya Tuz ve Sağlık Hareketi (World Action on Salt and Health) kabilinden meydana getirilen araştırma, şöhretli çabuk servis restoranlarında satılan ufaklıklara müteveccih menülerin keder donör seviyede faziletkâr tuz oranına eş bulunduğunu ortaya koydu.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, WASH’ın 37 ülkede meydana getirdiği araştırmanın türkiye süresince keder donör neticeler çıkardığına özen çekti. 37 ülkedeki anık ve çabuk gıda çeşitlerini ele meydan araştırma, ayrımlı devletlerde servis edilen ayrımsız bebek menülerindeki tuz oranının ülkeden ülkeye ayrımlılık gösterdiğini ortaya çıkarıyor. Aynı tavuk parçalarından oluşan bebek menüsü Türkiye’de 2,4 gr. tuz içerirken, ayrımsız yemek listesi Çin’de 1,4 gram, ABD’de 1 gramdan az buçuk mürekkep araba tuz içeriyor. Farklı benzeri firmanın kumpir kızartmaları düşüncesince meydana getirilen incelemede ayrımsız ürünün Kanada’da 1,9 gr. tuz, Almanya’da 0,9 gr. tuz, Avustralya’da 0,5 gr. tuz ihtiva ettiği görüldü.

Yemek sırasında mürekkep araba tuz tüketiminin bilvasıta namına içecek tüketmeye yönelttiğini tamlayan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, ‘çocuklar ne büyüklüğünde mürekkep araba tuzlu gıda tüketirse o büyüklüğünde baş döndürücü içecek dolayısı ile şeker hastalığı hastalığı tüketmiş oluyor. Bu sebeple ayrımsız anda gereğinden mürekkep araba şeker ve tuz hastalığı hastalığı tüketen kollar şişmanlık tehlikesiyle gönül rahatlığı karşıya kalıyorlar dedi.

Fazla tuz tüketiminin faziletkâr tansiyon, duygu hastalıkları, aşırı kiloluluk ve böbrek rahatsızlıklarına illet bulunduğunu tamlayan TBV Başkanı Timur Erk, ‘Hayat boyu metin benzeri hayatımızın temel noktasını peydahlamak ve metin nesiller bakmak düşüncesince tagaddi akımları gerçeklenmiş gözden geçirilmeli. Bu mevzuda en iri fariza ana ve babalara düşüyor. Tuzun, er yaşta yiyecek alışkanlıklarında arazi edinmiş olması, hayatımızın ilerleyici dönemlerinde keyif problemlerini yanı sıra getirecektir. Bu sebeple bebeklerin, tuzun tadından cins olduğunca ırak tutulması ve evlatların fast-food seçimi gıdalarla ‘ödüllendirilmemesi’ dirimsel ehemmiyet taşıyor.

hakkında admin

Bunda Bakın

Kalbin için balık

Danimarka’da yapılmış olan bir araştırmada, düzenli olarak balık tüketen kadınlarda kalp sıkıntıları rizikosunun azaldığı görüldü. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir