Ana sayfa / Haberler / HDP’nin Söylemi Değişti: Başkanlığı Tartışırız

HDP’nin Söylemi Değişti: Başkanlığı Tartışırız

HDP'nin Söylemi Değişti: Başkanlığı Tartışırız
HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen , 1 Kasım’ın sonrasında yeni anayasa yapımının gündeme gelmesiyle demokratik , özgürlükçü ve çoğulcu bir anayasaya gereksinim meydana geldiğini belirterek , ” Başkanlık sistemi dahil bütün modeller tartışılabilir . Fakat tek adamlık benzeri özgürlüğü kısıtlayıcı bir yapı olmaz . Toplumun gereksinimi bu değil ” görüşünü ifade etti .

Bilgen; Ortada Asya ve Afrika’daki başkanlık modellerinin ” yerli ve milli başkanlık modeli ” olarak sunulmasına karşın olduklarına işaret etti

” BAĞıMSıZ VE ÇOĞULCU . . . ”

7 Haziran öncesi ” Seni başkan yaptırmayacağız ” söylemiyle seçimlere damgasını vuran HDP , 1 Kasım’ın sonrasında başkanlık sisteminin tartışılabileceği sinyalini verdi .

HDP Sözcüsü Bilgen , yeni anayasa işaret eden Türkiye’nin kuvvetli bir denge ve denetleme sistemine gereksinimi meydana geldiğini kaydetti . Bilgen , bugünkü şuanki anayasanın darbe anayasası meydana geldiğini belirterek , ” Bugünkü anayasayla kıyaslanmayacak biçimde demokratik , özgürlükçü ve çoğulcu bir anayasaya gereksinim var ” diye sohbet etti .

” BÜTÜN MODELLER TARTIŞILABİLİR ”

2011 yılındaki genel seçimlerin sonrasında TBMM’de bütün partilerin katılımıyla yürütülen yeni anayasa çalışmasında iktidar ile muhalefetin özellikle başkanlık sistemi işaret eden düşünce ayrılığı yaşadığının anımsatılarak yeni dönemde HDP’nin bu konuda nasıl bir politika izleyeceği sorusu üzerine Bilgen , ” Başkanlık sistemi dahil bütün modeller tartışılabilir . Fakat tek adamlık benzeri özgürlüğü kısıtlayıcı bir yapı olmaz . Toplumun gereksinimi bu değil ” görüşünü dile getirdi . HDP Sözcüsü Bilgen , Ortada Asya ve Afrika’daki başkanlık modellerinin ” yerli ve milli başkanlık modeli ” diye sunulmasının Türkiye toplumundaki taleple bir bağlantısının bulunmadığını belirterek , ” Hüküm bağımsızlığı , sivil toplumun hüküm süreçlerine katılımı , yasaların iyileştirilmesi ve terörle mücadelenin yine ele alınması benzeri istekler var ” dedi .

” PARLAMENTER SİSTEMİ ÖNERİYORUZ ”

Herhangi bir konuyu tartışmayı reddetmenin doğru olmadığını dile getiren Bilgen , ” Biz parlamenter sistemi öneriyoruz . Parlamenter sistemin demokratikleşmeyi ilerleteceğine inanıyoruz . Fakat anayasa metnini tabulaştırmak; ” başkanlığı tartışmayız , şunu hiçbir zaman tartışmayız ” benzeri yaklaşımlar demokratik bir anayasa süreciyle bağdaşmaz . Her şey tartışılabilir . Bilimin ve aklın , dünyadaki değişimin gereği; hiçbir şey kutsallaştırılmadan kavgaya açılabilir ” diye sohbet etti .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir