iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

İlber Ortaylı’dan çok sert Aziz Sancar tepkisi

İlber Ortaylı’dan çok sert Aziz Sancar tepkisi

Prof . Dr . İlber Ortaylı , 2015 Nobel Kimya ödülünü alan Prof . Dr . Aziz Sancar’ı ve ona sorular soran BBC’nin muhabirini kaleme aldı . Ortaylı , Milliyet’teki ” Topluma önce görgü lazım ” başlıklı makalesinde Aziz Sancar ile yaptığı röportajda ” Arap mısınız , Kürt müsünüz , Yezidi mi? ” sualini soran […]

26 Ekim 2015 Pazartesi - 42 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

İlber Ortaylı'dan çok sert Aziz Sancar tepkisi
Prof . Dr . İlber Ortaylı , 2015 Nobel Kimya ödülünü alan Prof . Dr . Aziz Sancar’ı ve ona sorular soran BBC’nin muhabirini kaleme aldı .
Ortaylı , Milliyet’teki ” Topluma önce görgü lazım ” başlıklı makalesinde Aziz Sancar ile yaptığı röportajda ” Arap mısınız , Kürt müsünüz , Yezidi mi? ” sualini soran BBC muhabirine sert çıkıştı .
İşte İlber Ortaylı’nın yazısındaki o bölüm:
Adam BBC muhabiri . 2015 yılının Nobel Kimya Ödülü’nü alanlardan , North Carolina Üniversitesi ordinaryüslerinden Aziz Sancar’a soruyor: ” Mardinlisiniz , Arap mısınız , Kürt müsünüz , Yezidi mi? ”
Britanya’nın eski tip kültürlü gazetecileri ortadan kayboldu . Bilgileri sathi . Mardin’de tarihi kökenleri itibariyle Araplar değil; Aramiler , Şemsiler , Yezidiler ve daha nice milletler vardı . Bunlar ansiklopedileri ilgilendirir .
BATI’DA DURDUK YERE DİN VE ETNİSİTE SORULMAZ
DNA’ların onarılabileceği üzerindeki , uzmanların deyişine göre , çarpıcı ve derin araştırmalarıyla Nobel ödülü alan âlime yaptığı işin popüler bir açıklamasına ilişkin akıllıca sorular sorulabilirdi . Okuduğu kurumlar sorulur , 24 saat ne yaptığı sorulabilirdi , yarım yamalak tanıdığı bölgenin etnisitesi üzerine soru sormak dersini çalışmamış bir muhabirin tavrıdır .
Bizden de bazı sütun yazarları söylüyor , bu gazetecinin böyle sorması çok ayıpmış . Hocanın ” Ben Türk’üm ” diye yanıt vermesi Kemalizminden ileri geliyormuş . Yani Peter Alford Andrews’in ” Türkiye’de etnisiteler ” üzerine yaptığı katalogda pek de isabetli olmayan tasnife uyan cevaplar vermesi gerekiyordu herhalde . Dinler , diller , gruplar . . . Arap , Kürt , Zaza , Çerkez; yetmedi Adige , Kabarda; daha da yetmedi Şapsıh , Ibıh ve dahi Kazan Tatarı , Katliam Tatarı , Sibirya Tatarı , Nogay , Karaşay , Çeçen , Boşnak , Pomak , Arnavut , Gürcü , Laz , Hemşinli , Lezgi , Türkmen , Yörük daha daha Sünni Hanefi , Şafi , Alevi , Şahsevenler , Şii Caferi , Nusayri ve daha daha nicesi . . .
Britanyalılar insanlara olur olmaz yerde dinlerini ve etnisitelerini sormazlardı . Hatta Profesör Bernard Lewis’in hatıratında da yeri vardır; dinini iki yerde sorarlar , hastanede ve savaşa girerken orduda . Yani cenaze durumunda nihai dua için bir takım getireceklerini bilsinler diye . Amerikalıların prensibi de açıktır: ” Ne sorarız ne de sordururuz . ” Bu gibi sorular samimi çağrı ve görüşmelerde ” izninizle ” diye ortaya konur .
Türkiye’deki nihai zaman görgüsüzlüğü BBC muhabirine kadar herkesi etkiledi . Sütun yazarı ” Kemalist olduğu için Türkmüş ” diyor . Yukarıdaki etiketlerden birini kullanmazsanız ” Kemalist işte! ” deniyor . Sırf Mardinli Aziz Sancar hoca değil , Polatlılı Gazi Yaşargil hoca , başı sıkışıp eğitimsiz kalacağını anlayınca Budapeşteli Nermin Abadan ( Soley ) hoca ve daha nicesi Türkiye Cumhuriyeti sayesinde en iyi müesseselerde okumuşlardır . Sıra sıra hepimiz bu gruba dâhiliz .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler