Ana sayfa / Haberler / İlber Ortaylı’dan çok sert Aziz Sancar tepkisi

İlber Ortaylı’dan çok sert Aziz Sancar tepkisi

İlber Ortaylı'dan çok sert Aziz Sancar tepkisi
Prof . Dr . İlber Ortaylı , 2015 Nobel Kimya ödülünü alan Prof . Dr . Aziz Sancar’ı ve ona sorular soran BBC’nin muhabirini kaleme aldı .
Ortaylı , Milliyet’teki ” Topluma önce görgü lazım ” başlıklı makalesinde Aziz Sancar ile yaptığı röportajda ” Arap mısınız , Kürt müsünüz , Yezidi mi? ” sualini soran BBC muhabirine sert çıkıştı .
İşte İlber Ortaylı’nın yazısındaki o bölüm:
Adam BBC muhabiri . 2015 yılının Nobel Kimya Ödülü’nü alanlardan , North Carolina Üniversitesi ordinaryüslerinden Aziz Sancar’a soruyor: ” Mardinlisiniz , Arap mısınız , Kürt müsünüz , Yezidi mi? ”
Britanya’nın eski tip kültürlü gazetecileri ortadan kayboldu . Bilgileri sathi . Mardin’de tarihi kökenleri itibariyle Araplar değil; Aramiler , Şemsiler , Yezidiler ve daha nice milletler vardı . Bunlar ansiklopedileri ilgilendirir .
BATI’DA DURDUK YERE DİN VE ETNİSİTE SORULMAZ
DNA’ların onarılabileceği üzerindeki , uzmanların deyişine göre , çarpıcı ve derin araştırmalarıyla Nobel ödülü alan âlime yaptığı işin popüler bir açıklamasına ilişkin akıllıca sorular sorulabilirdi . Okuduğu kurumlar sorulur , 24 saat ne yaptığı sorulabilirdi , yarım yamalak tanıdığı bölgenin etnisitesi üzerine soru sormak dersini çalışmamış bir muhabirin tavrıdır .
Bizden de bazı sütun yazarları söylüyor , bu gazetecinin böyle sorması çok ayıpmış . Hocanın ” Ben Türk’üm ” diye yanıt vermesi Kemalizminden ileri geliyormuş . Yani Peter Alford Andrews’in ” Türkiye’de etnisiteler ” üzerine yaptığı katalogda pek de isabetli olmayan tasnife uyan cevaplar vermesi gerekiyordu herhalde . Dinler , diller , gruplar . . . Arap , Kürt , Zaza , Çerkez; yetmedi Adige , Kabarda; daha da yetmedi Şapsıh , Ibıh ve dahi Kazan Tatarı , Katliam Tatarı , Sibirya Tatarı , Nogay , Karaşay , Çeçen , Boşnak , Pomak , Arnavut , Gürcü , Laz , Hemşinli , Lezgi , Türkmen , Yörük daha daha Sünni Hanefi , Şafi , Alevi , Şahsevenler , Şii Caferi , Nusayri ve daha daha nicesi . . .
Britanyalılar insanlara olur olmaz yerde dinlerini ve etnisitelerini sormazlardı . Hatta Profesör Bernard Lewis’in hatıratında da yeri vardır; dinini iki yerde sorarlar , hastanede ve savaşa girerken orduda . Yani cenaze durumunda nihai dua için bir takım getireceklerini bilsinler diye . Amerikalıların prensibi de açıktır: ” Ne sorarız ne de sordururuz . ” Bu gibi sorular samimi çağrı ve görüşmelerde ” izninizle ” diye ortaya konur .
Türkiye’deki nihai zaman görgüsüzlüğü BBC muhabirine kadar herkesi etkiledi . Sütun yazarı ” Kemalist olduğu için Türkmüş ” diyor . Yukarıdaki etiketlerden birini kullanmazsanız ” Kemalist işte! ” deniyor . Sırf Mardinli Aziz Sancar hoca değil , Polatlılı Gazi Yaşargil hoca , başı sıkışıp eğitimsiz kalacağını anlayınca Budapeşteli Nermin Abadan ( Soley ) hoca ve daha nicesi Türkiye Cumhuriyeti sayesinde en iyi müesseselerde okumuşlardır . Sıra sıra hepimiz bu gruba dâhiliz .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir