Ana sayfa / Haberler / IŞİD Petrol Satışından Ayda 40 Milyon Dolar Kadar Para Kazanıyor

IŞİD Petrol Satışından Ayda 40 Milyon Dolar Kadar Para Kazanıyor


IŞİD Petrol Satışından Ayda 40 Milyon Dolar Kadar Para Kazanıyor
Almanya Federal Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla desteklenen Berlin merkezli Bilim ve Siyaset Vakfı’nın ( SWP ) Ortadoğu uzmanlarından Tobias von Lossow , ” IŞİD , yakıt satışından halen ayda 40 milyon dolara civarı getiri ele geçiriyor . ” dedi .

” SİLAH OLARAK SU ”

Fırat ve Dicle’de IŞİD ” adlı nihai raporunda pkk örgütü IŞİD’in Suriye’de ele geçirdiği yakıt kuyularından maddi gelirler elde ederek kendisini finanse ettiğine değinen von Lossow , yeniden tabanca zoruyla ele geçirilen su kaynaklarının da yakıt üretiminde kullanıldığını ifade etti . Tobias von Lossow , Fırat Nehri’ndeki suyun depolandığı yalnızca Tabqa barajının zaptıyla tahmini 5 milyon bireyin su ve cereyan ihtiyacının karşılanmasını örgütün kendisinin denetimi altına aldığını ifade etti .
” AZALDIĞI TAKDIRDE AYDA 40 MİLYON DOLAR ”

IŞİD’in , kontrolündeki bölgelerde yakıt emisyon ve işlemesi amaçlı kocaman miktarda suya gereksinim duyduğunu anlatan Ortadoğu uzmanı Tobias von Lossow , ” Yakıt satışı bugün dahi örgütün finansmanının kaynağını oluşturuyor . Bu ticaretten elde ettiği kazançlar bu aralar azalmış olsa dahi IŞİD bu petrolden halen ayda 40 milyon dolara civarı ücret kazanıyor . ” dedi .

” GELECEKTE BSU SAVAŞLARI OLABLİR ”

Alman Bilim ve Siyaset Vakfı aracılığıyla yayınlanan raporda , IŞİD’in Suriye ve Irak’ta Ortadoğu bölgesi amaçlı stratejik öneme sahip yüklü su kaynaklarının olduğu noktaları ele geçirmesinin gelecekte su savaşlarına sokak açabileceği uyarısı da yapıldı . ” IŞİD , Suriye ve Irak’ta stratejik ehemmiyetteki su kaynaklarını ve su altyapılarının yer aldığı bölgelerin kocaman bir kısmını ele geçirdi . ” tespitinde bulunan Tobias von Lossow , ” IŞİD , uyguladığı istila stratejisinin bir parçası olarak Fırat ve Dicle suyunun olduğu mühim barajları kendisinin kontrolüne aldı ve özellikle de 2014 yılından beri su meselesini değişik şekillerde tabanca olarak kullanıyor . ” dedi .

” KOCAMAN ÇAPLI YıKıMLAR OLABİLİR ”

Çalışan su ve cereyan sistemlerinin teşkilat amaçlı yaşamsal öneme sahip noktalar olduğunun vurgusunu yapan von Lossow , Paris saldırılarına misilleme olarak IŞİD karşıtı ortak yönetim güçlerinin alakalı noktalara mümkün askeri saldırılarının bütün bölgeleri kapsayacak kapsamlı boyutlu su baskınları benzeri dram dolu ve kocaman çaplı felaketlere sokak açabileceğini ifade etti .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir