Ana sayfa / Haberler / IŞİD’den Kaçan Gelinlerin İtirafları Kan Dondurdu

IŞİD’den Kaçan Gelinlerin İtirafları Kan Dondurdu

IŞİD'den Kaçan Gelinlerin İtirafları Kan Dondurdu
Rakka’da IŞİD’in ahlak polisliğini yaparken baskılardan bunalıp kaçan 3 Suriyeli kadın New York Times’a sohbet etti . 25 yaşlarındaki Aws , kuzeni 20 yaşlarındaki Dua ve 22 yaşlarındaki Esma , birey kaçakçılarının sayesinde Ülkemiz’ye kaçtı . Suriyelilerin aralarında kendilerine yeni hayatlar kurdular . Bir süreç IŞİD’li olduklarını ise herkesten gizliyorlar .

İTİRAFLARI KAN DONDURDU

Orta Doğu’yu dehşete boğan IŞİD’in Suriye’de kale yaptığı Rakka’da milletçe çareyi kaçmakta ya da iş birliği yapmakta buluyor . New York Times muhabiri Azadeh Moaveni , IŞİD’in ahlak polisliğini yapan , aradıklarını bulamayınca da Ülkemiz’ye kaçan üç kadınla sohbet etti .

ANNE OLMASINA İZİN ÇIKMADI

Fırat Üniversitesi’nde İngiliz edebiyatı okuyan 25 yaşlarındaki Aws , kendisini istemeye gelen Türk militan Ebu Muhammed’i beğenip evliliği kabul buyurdu . Kocası cephedeyken o öbür IŞİD gelinleriyle zaman geçiriyordu yalnız kalsa da Ezidi kölelerinden şanslı olduğunun farkındaydı . Kadın olmak istedi ama komutanlar yeni babaların savaşmaya gönülsüz olacağını düşündüğünden kocası doğum kontrol hapı kullanmasını ifade etti .

YABANCI KADINLARLA KONUŞMALARI YASAKTI

Kuzeni 20 yaşlarındaki Dua’nın çiftçi babası , kızını Riyadlı zengin bir aileden gelen Suudi militana verdi . Çağdaş mutfaklı , klimalı bir eve yerleşen çiftin alışverişlerini hizmetçileri yapıyordu . Dua , yeni hayatından memnundu şayet boş zamanı çoktu . İki çocuk kadın , özgürce davranış edebilmek için geçtiğimiz şubatta kadınlardan meydana gelen Hamsa Tümeni’ne katıldı . Askeri ve dini eğitimden geçip bir ay arasında devriyeye çıktılar . Beraber her milletten kadın vardı şayet yabancılarla konuşmaları yasaktı . Nedeni Ise dedikodu yapıp başka bayanların daha bir sürü maaş aldığını öğrenmeleri istenmiyordu . Başka bayanların Ülkemiz sınırından alınıp Rakka’ya götürülmesinden 22 yaşlarındaki işletme mezunu Esma sorumluydu . Britanya’dan kaçan 3 liseli kızı da Esma karşıladı , Rakka’da bir otele yerleştirdi .

” DAR ÇARŞAF GİYDİKLERİ İÇİN KIRBAÇLANDILAR ”

Kestiği kafaları Rakka meydanlarında günlerce sergileyen IŞİD’le iş birliğinin keyfi uzunca sürmedi . Karakolda arkadaşı ve annesinin dar çarşaf giydikleri gerekçesiyle kırbaçlanmalarına şahit yaşanan Dua , kocasının Tel Abyad’da intihar bombacısı olup kendisini havaya uçurduğunu öğrendi . Derhal yine evlenmesi gerektiği bildirildi . Aws’a da kocasının intihar eyleminde öldüğü haberi geldi . Evlendirildiği Mısırlı militanı çok beğenmedi , zaten erkek iki ay bundan sonra firar etti . Esma ise bikiniyle denize girdiği , kadınlı erkekli dostlarıyla kafelerde bulunduğu günleri özlüyordu .

Üç kadın hiç zorlanmadan Ülkemiz’ye kaçtı . Güneydoğudaki Suriyelilerin aralarında İngilizce ve Türkçe dersleri alıyorlar . Bir süreç IŞİD’li olduklarını ise herkesten gizliyorlar .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir