Ana sayfa / Sağlık / Kalbin için balık

Kalbin için balık

Danimarka’da yapılmış olan bir araştırmada, düzenli olarak balık tüketen kadınlarda kalp sıkıntıları rizikosunun azaldığı görüldü. 8 sene süren araştırmaya 15-49 yaş arasında 49 bin kadın katıldı. Araştırma süresince, nadiren balık yiyen ya da hiç balık tüketmeyen
Kalbin için balık
kadınların, kalp-damar sıkıntıları rizikosunun düzenli olarak balık yiyenlerden %50 fazla olduğu görüldü.

Kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski daha fazla
Bilim adamları, genel olarak, az balık yiyen ya da hiç balık yemeyen kadınlarda kalp-damar hastalıkları rizikosunun her hafta balık tüketenlerinkinden yüzde 90 fazla olduğu sonucuna ulaştı. Araştırmaya imzalayan bilim adamlarından Marin Strom, bu çeşit iletilerin gençlere iletilmesindeki en kocaman zorluğun, genel olarak tavsiyelerin yararlarının 30 ya da 40’lı yaşlardan öncesinde görülmemesi meydana geldiğini fakat araştırmanın balık tüketmenin yararlarının daha kısa zamanda görülebileceğinin kanıtladığını ifade etti.

Strom, haftada en az iki defa balık galip gelmesi gerektiğini ifade etti. Amerikan Kalp Derneği’nin dergisinde yayımlanan araştırmaya katılan ve düzenli olarak balık tüketenlerin çoğunun morina, somon, ringa ve uskumru yediğini ifade etti.

hakkında admin

Bunda Bakın

Anne sütü prematüre bebeği hayata bağlıyor

Son araştırmalara göre 10 yıldır Türkiye’de çocuk ölümleri azaldı . Fakat halen , çocuk ölümlerinin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir