iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Katar’la doğalgaz anlaşmasında flaş detay

Katar’la doğalgaz anlaşmasında flaş detay

BOTAŞ ile Katar milli yakıt şirketi , Tükiye’nin bu ülkeden uzunca vadeli ve itinalı LNG ithalatı yapmasını temin edecek ön mutabakat zaptı imzaladı . BOTAŞ ile Katar milli yakıt şirketinin ( Katar Yakıt ) imzaladığı , Yurdumuz’nin bu ülkeden uzunca vadeli ve itinalı sıvılaştırılmış doğalgazı ( LNG ) sağlamasını garantileyecek ön mutabakat zaptı çerçevesinde Katar […]

02 Aralık 2015 Çarşamba - 18 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Katar'la doğalgaz anlaşmasında flaş detay
BOTAŞ ile Katar milli yakıt şirketi , Tükiye’nin bu ülkeden uzunca vadeli ve itinalı LNG ithalatı yapmasını temin edecek ön mutabakat zaptı imzaladı . BOTAŞ ile Katar milli yakıt şirketinin ( Katar Yakıt ) imzaladığı , Yurdumuz’nin bu ülkeden uzunca vadeli ve itinalı sıvılaştırılmış doğalgazı ( LNG ) sağlamasını garantileyecek ön mutabakat zaptı çerçevesinde Katar , Yurdumuz’de LNG terminali kurmayı da değerlendirecek .
Edinilen bilgiye baz alınarak , Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar ziyareti esnasında imzalanan mutabakat zaptı , bundan önce dönemlik anlaşmalarla bu ülkeden yapılmış var olan LNG ithalatına uzunca vadeli bir perspektif kazandıracak .

Taraflar bu çerçevede asıl anlaşmanın altyapısını oluşturmak amaçlı hazırlığa başladı . Katar’dan LNG ithalatının miktar ve vadesinin de koltuk alacağı asıl anlaşmanın en kısa zamanda imzalanacağı belirtildi .

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Katar ve Yurdumuz içinde vizelerin kaldırıldığını bildirerek , ” Kolay Bir Şekilde Türk insanları , Katar insanları ülkelerimiz içinde gidip gelebilecekler . Bu öyle ki son saniye adımı diyebiliriz . Bundan dolayı kımetli kardeşim Şeyh Tamim’e bir sürü çok teşekkür ediyorum ” dedi .

Cumhurbaşkanı Erdoğan , Katar’ın başkenti Doha’da konakladığı otele gelişinde ziyaretine ilişkili olarak değerlendirmelerde bulundu .

Erdoğan , Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Sani ile ” Yurdumuz Cumhuriyeti ile Katar Devleti Içinde Yüksek Stratejik Komite Kurulmasına İlişkin Ortak Mutabakat ” çerçevesinde ortaya konulan Yüksek Stratejik Komitesi’nin birinci toplantısına başkanlık ettiklerini ve 15 uyuşmaya imzasını attıklarını ifade etti .

Türkiye belediye Katar Yüksek Stratejik Komitesi’nin 2. toplantısının 2016 senesinde Yurdumuz’de gerçekleştirileceğini bahseden Erdoğan , sene süresince da alakalı bakanların konularına giren meselelerde çalışmalarını en ideal şekilde sürdüreceğini ifade etti . Erdoğan , sene boyu devam eden çalışmaların bitiminde Cumhurbaşkanımız ve Katar Emiri olarak da liderlerin bir araya gelerek çalışmalara sonuç koyacaklarını açıkladı .

Cumhurbaşkanı Erdoğan , bu sabah imzalanan anlaşmaların hepsinin bir sürü mühim olduğuna vurgu yaparak , ” Bunların içinde öyle ki 16’ncı diyebileceğimiz hamle attık ki , o da vizelerin kaldırılması olayıydı . Bundan böylece Katar ve Yurdumuz içinde vizeler de kaldırılmış oluyor . Kolay Bir Şekilde Türk insanları , Katar insanları ülkelerimiz içinde gidip gelebilecekler . Bu öyle ki son saniye adımı diyebiliriz . Bundan dolayı kımetli kardeşim Şeyh Tamim’e bir sürü çok teşekkür ediyorum . Bir anda , gayet kolay şekilde talimatları alakalı birimlerimize verdik , karşılıklı notaları yollamak suretiyle bu adımı atmış oluyor ” diye sohbet etti .

BOTAŞ ve Katar milli yakıt şirketi içinde anlaşma

Erdoğan , bir gazetecinin anlaşmalar içinde ” BOTAŞ ve Katar milli yakıt şirketi içinde naturel gaza ilişkili olarak bir anlaşma ” olduğunu anımsatması üst kısmına şu değerlendirmeyi yaptı:

” Bu konuyla alakalı esasında Katar petrolünün geçmişten itibaren Yurdumuz’de LNG yatırımına girme teşebbüsü vardı . an itibariyle Yurdumuz’de bilinen gelişmeler amacıyla LNG noktasında ne türlü bir hamle atabiliriz , Yurdumuz’de bir yatırıma LNG depolama noktasında girebilir miyiz , bunun arayışı içerisindeydiler . Biz de bunun için pozitif baktığımızı söyledik . Yurdumuz’de özel sektörün gerekse devletin LNG depolama tesisleri var , burada belki hükümetten hükümete veyahut çeşitli bir şekilde mevduat adımı atılmış olacak . ”

Katar Yurdumuz’de LNG terminali kurmayı değerlendiriyor

BOTAŞ ile Katar milli yakıt şirketinin ( Katar Yakıt ) imzaladığı , Yurdumuz’nin bu ülkeden uzunca vadeli ve itinalı sıvılaştırılmış doğalgazı ( LNG ) sağlamasını garantileyecek ön mutabakat zaptı çerçevesinde Katar , Yurdumuz’de LNG terminali kurmayı da değerlendirecek .

Edinilen bilgiye baz alınarak , Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın Katar ziyareti esnasında imzalanan mutabakat zaptı , bundan önce dönemlik anlaşmalarla bu ülkeden yapılmış var olan LNG ithalatına uzunca vadeli bir perspektif kazandıracak .

Taraflar bu çerçevede asıl anlaşmanın aşağı yapısını oluşturmak amaçlı hazırlığa başladı . Katar’ın Yurdumuz’de LNG terminali kurması opsiyonunu da içermeyi öngören ve ithalatın miktar ile vadesinin koltuk alacağı asıl anlaşmanın en kısa zamanda imzalanacağı belirtildi .

Katar en büyük LNG satıcısı

Dünyanın en büyük LNG ihracatı yapan ülkesi var olan Katar , geçtiğimiz sene dünyadaki toplamında LNG arzının tahmini üçte bir tanesini bir başına karşıladı .

Uluslararası Gaz Birliğinin ( IGU ) eylül ayı içinde yayınladığı senelik raporuna baz alınarak , 2014’te Katar , 76 , 8 milyon ton LNG ihracıyla dokuz sene üst üstüne en pek LNG ihracatı yapan ülke oluyor . Geçen sene küresel LNG arzı tahmini 241 milyon ton olmuştu .

Katar’ın LNG ihracının tahmini yüzde 70’i Asya pazarını hedefliyor . Bu alanda Katar gazını en bir sürü ithal eden ülkeler içinde Japonya , Hindistan , Güney Kore ve Çin öne çıkıyor . Katar , dünyadaki doğalgaz rezervlerinin tahmini yüzde 14’üne sahip koltuk alıyor .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler