Ana sayfa / Haberler / Katar’la doğalgaz anlaşmasında flaş detay

Katar’la doğalgaz anlaşmasında flaş detay

Katar'la doğalgaz anlaşmasında flaş detay
BOTAŞ ile Katar milli yakıt şirketi , Tükiye’nin bu ülkeden uzunca vadeli ve itinalı LNG ithalatı yapmasını temin edecek ön mutabakat zaptı imzaladı . BOTAŞ ile Katar milli yakıt şirketinin ( Katar Yakıt ) imzaladığı , Yurdumuz’nin bu ülkeden uzunca vadeli ve itinalı sıvılaştırılmış doğalgazı ( LNG ) sağlamasını garantileyecek ön mutabakat zaptı çerçevesinde Katar , Yurdumuz’de LNG terminali kurmayı da değerlendirecek .
Edinilen bilgiye baz alınarak , Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Katar ziyareti esnasında imzalanan mutabakat zaptı , bundan önce dönemlik anlaşmalarla bu ülkeden yapılmış var olan LNG ithalatına uzunca vadeli bir perspektif kazandıracak .

Taraflar bu çerçevede asıl anlaşmanın altyapısını oluşturmak amaçlı hazırlığa başladı . Katar’dan LNG ithalatının miktar ve vadesinin de koltuk alacağı asıl anlaşmanın en kısa zamanda imzalanacağı belirtildi .

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Katar ve Yurdumuz içinde vizelerin kaldırıldığını bildirerek , ” Kolay Bir Şekilde Türk insanları , Katar insanları ülkelerimiz içinde gidip gelebilecekler . Bu öyle ki son saniye adımı diyebiliriz . Bundan dolayı kımetli kardeşim Şeyh Tamim’e bir sürü çok teşekkür ediyorum ” dedi .

Cumhurbaşkanı Erdoğan , Katar’ın başkenti Doha’da konakladığı otele gelişinde ziyaretine ilişkili olarak değerlendirmelerde bulundu .

Erdoğan , Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Sani ile ” Yurdumuz Cumhuriyeti ile Katar Devleti Içinde Yüksek Stratejik Komite Kurulmasına İlişkin Ortak Mutabakat ” çerçevesinde ortaya konulan Yüksek Stratejik Komitesi’nin birinci toplantısına başkanlık ettiklerini ve 15 uyuşmaya imzasını attıklarını ifade etti .

Türkiye belediye Katar Yüksek Stratejik Komitesi’nin 2. toplantısının 2016 senesinde Yurdumuz’de gerçekleştirileceğini bahseden Erdoğan , sene süresince da alakalı bakanların konularına giren meselelerde çalışmalarını en ideal şekilde sürdüreceğini ifade etti . Erdoğan , sene boyu devam eden çalışmaların bitiminde Cumhurbaşkanımız ve Katar Emiri olarak da liderlerin bir araya gelerek çalışmalara sonuç koyacaklarını açıkladı .

Cumhurbaşkanı Erdoğan , bu sabah imzalanan anlaşmaların hepsinin bir sürü mühim olduğuna vurgu yaparak , ” Bunların içinde öyle ki 16’ncı diyebileceğimiz hamle attık ki , o da vizelerin kaldırılması olayıydı . Bundan böylece Katar ve Yurdumuz içinde vizeler de kaldırılmış oluyor . Kolay Bir Şekilde Türk insanları , Katar insanları ülkelerimiz içinde gidip gelebilecekler . Bu öyle ki son saniye adımı diyebiliriz . Bundan dolayı kımetli kardeşim Şeyh Tamim’e bir sürü çok teşekkür ediyorum . Bir anda , gayet kolay şekilde talimatları alakalı birimlerimize verdik , karşılıklı notaları yollamak suretiyle bu adımı atmış oluyor ” diye sohbet etti .

BOTAŞ ve Katar milli yakıt şirketi içinde anlaşma

Erdoğan , bir gazetecinin anlaşmalar içinde ” BOTAŞ ve Katar milli yakıt şirketi içinde naturel gaza ilişkili olarak bir anlaşma ” olduğunu anımsatması üst kısmına şu değerlendirmeyi yaptı:

” Bu konuyla alakalı esasında Katar petrolünün geçmişten itibaren Yurdumuz’de LNG yatırımına girme teşebbüsü vardı . an itibariyle Yurdumuz’de bilinen gelişmeler amacıyla LNG noktasında ne türlü bir hamle atabiliriz , Yurdumuz’de bir yatırıma LNG depolama noktasında girebilir miyiz , bunun arayışı içerisindeydiler . Biz de bunun için pozitif baktığımızı söyledik . Yurdumuz’de özel sektörün gerekse devletin LNG depolama tesisleri var , burada belki hükümetten hükümete veyahut çeşitli bir şekilde mevduat adımı atılmış olacak . ”

Katar Yurdumuz’de LNG terminali kurmayı değerlendiriyor

BOTAŞ ile Katar milli yakıt şirketinin ( Katar Yakıt ) imzaladığı , Yurdumuz’nin bu ülkeden uzunca vadeli ve itinalı sıvılaştırılmış doğalgazı ( LNG ) sağlamasını garantileyecek ön mutabakat zaptı çerçevesinde Katar , Yurdumuz’de LNG terminali kurmayı da değerlendirecek .

Edinilen bilgiye baz alınarak , Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın Katar ziyareti esnasında imzalanan mutabakat zaptı , bundan önce dönemlik anlaşmalarla bu ülkeden yapılmış var olan LNG ithalatına uzunca vadeli bir perspektif kazandıracak .

Taraflar bu çerçevede asıl anlaşmanın aşağı yapısını oluşturmak amaçlı hazırlığa başladı . Katar’ın Yurdumuz’de LNG terminali kurması opsiyonunu da içermeyi öngören ve ithalatın miktar ile vadesinin koltuk alacağı asıl anlaşmanın en kısa zamanda imzalanacağı belirtildi .

Katar en büyük LNG satıcısı

Dünyanın en büyük LNG ihracatı yapan ülkesi var olan Katar , geçtiğimiz sene dünyadaki toplamında LNG arzının tahmini üçte bir tanesini bir başına karşıladı .

Uluslararası Gaz Birliğinin ( IGU ) eylül ayı içinde yayınladığı senelik raporuna baz alınarak , 2014’te Katar , 76 , 8 milyon ton LNG ihracıyla dokuz sene üst üstüne en pek LNG ihracatı yapan ülke oluyor . Geçen sene küresel LNG arzı tahmini 241 milyon ton olmuştu .

Katar’ın LNG ihracının tahmini yüzde 70’i Asya pazarını hedefliyor . Bu alanda Katar gazını en bir sürü ithal eden ülkeler içinde Japonya , Hindistan , Güney Kore ve Çin öne çıkıyor . Katar , dünyadaki doğalgaz rezervlerinin tahmini yüzde 14’üne sahip koltuk alıyor .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir