Ana sayfa / ekonomi / Kredi Kartına Taksit Sayısı 12 Aya Çıkıyor!

Kredi Kartına Taksit Sayısı 12 Aya Çıkıyor!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) güven kartındaki taksit sınırlamasının esnetilmesine müteveccih emek harcaması netleşti.

ÖN ÇALIŞMA YAPILDI

Star Gazetesi’nden Ercan Baysal’ın haberine mucibince BDDK, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile icra ettiği konuşma ve mal sektöründen mevrut arzu doğrultusunda taksit sayısını artıracak ön emek vermek yaptı. Buna mucibince güven kartına 9 bulunan taksit sayısı 12’ye çıkarılacak.

Bazı sektörlere müteveccih yapılacak esneklikte taksit sayısının artırılmasının çabuk müşterek biçimde sakıt akan açığı baştan artırmamasına müteveccih de yöntem hazırlanacak. Bunun düşüncesince kuma müşterek kere haritası belirlenecek.

KREDİDE DE 48 AY VADE

Kredi kartındaki taksit sayısını artıracak yöntem ile beraberce 36 ay bulunan gerekseme kredisindeki vadenin de 48 ayak tabanı çıkarılması üstünde duruluyor. Hazırlanan bahis konusu emek vermek Finansal İstikrar Komitesi’nde gündeme geldi. BDDK’nın hazırladığı raporda Komite üyelerine güven kartı adına vatandaşın gerekseme kredisine yöneldiği rakamlarla anlatıldı. Hazine’ye benzeyen kaynaklardan edinilen bilgilere mucibince BDDK yetkilileri, toplantıda ‘Kredi kartında taksit sınırlamasında akan açığı da aksi yönde etkilemeyecek müşterek biçimde organizasyon yapılabilir. Tüketici güven kartı adına gerekseme kredisine yönelme var. Ayrıca bilhassa cep telefonda ayrımlı yöntemlerle derinlemesine vadeli taksitlerle elhak satı yapılıyor. Hem de yurttaş şimdi efdal müşterek nema oranıyla istikraz etmek mecburiyetinde kalıyor. Bu da tüketicinin şimdi çok maliyetle ürünü almasına illet oluyor’ tespitini yaptı.

ŞUBAT 2014’TE SINIRLANMIŞTI

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben de güven kartları ve mahveden kredilerindeki taksit sınırlamasının, Finansal İstikrar Komitesi toplantısında gündeme geldiğini belirterek ‘Acaba bunu az buçuk esnetebiliriz miyiz diyerek konuştuk’ demişti. BDDK güven kartı ve akçe çekimlerinde taksit sayısını 1 Şubat 2014 tarihinden uygulanan edinmek kabilinden 9 ayla sınırlandırdı. Cep telefonu ilkin edinmek kabilinden telekomünikasyon, gıda, mücevhercilik ve akaryakıtta taksit uygulaması ise kaldırıldı. Ancak kuyumculukta bu yürütüm 10 ay sonradan kaldırılarak piyasaya güven kartına 4 taksit ile değerli kabul etme olanağı sağlandı.

GÜNCEL FAİZ ORANLARI İÇİN TIKLAYIN

hakkında admin

Bunda Bakın

Bakandan kırmızı ette indirim sinyali

Hükümetin tavan fiyat belirlediği kırmızı etle ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal KDV indirimi mesajı verdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir