Ana sayfa / Yaşam / Okulda başarıyı yükselten gıdalar!

Okulda başarıyı yükselten gıdalar!

Okulda başarıyı yükselten gıdalar!Yapılan çalışmalar; okul çağındaki çocuklarda büyüme, gelişme ve okul başarısının doğrudan beslenmeyle bağlı meydana geldiğini ortaya koyuyor.

Süt ile yoğurt çocuğun zihinsel gelişimi üstünde anahtar rol üstlenirken, kuru baklagiller de daha kuvvetli bir hafızaya sahip olmalarını sağlıyor. Çocukların bu dönemde yeteri civarı ve balanslı beslenmeleri bununla birlikte hastalıklardan da koruyor. Acıbadem Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, okul çağındaki çocukların beslenme listesinde mutlaka bulunması gerekli meydana gelen besinleri sıralıyor…

YUMURTA:
Yumurtada yer alan proteinin beden aracılığıyla kullanılabilirliği oldukça dik . Beyin fonksiyonları amaçlı mühim meydana gelen kolin ve A, D, E benzeri vitaminleri barındıran yumurta okul dönemi çocuklarının beslenmelerinde hafızayı güçlendiren besinlerin en başında geliyor. Yumurtayı her gün haşlayarak, sebzeli veya peynirli omlet halinde veya yumurtalı ekmayrıyeten, farklı şekillerde pişirerek çocuğunuzun bıkmadan yemesini sağlayabilirsiniz.

SÜT -YOĞURT:
Önemli bir protein kaynağı meydana gelen süt ve yoğurt, büyüme ile gelişme, dokuların onarımı, kuvvetli kemikler ve sağlıklı dişler amaçlı olmazsa olmaz besinlerden. Bununla Birlikte içeriğindeki çinko ile zihni açıyor, bu sayede çocuğunuzun derslerinde daha oldukça başarılı ve canlı olmasını sağlıyor. Çocukların günde 2-3 su bardağı civarı süt veya yoğurt tüketmeleri gerekiyor.

BALIK:
Balık Omega-3 yağ asidinden zengin bir besin olması yardımıyla kalbi koruyor. Bununla Birlikte iyot muhtevası ile zeka gelişimi üstünde pozitif tesiriyle de öne çıkan, kalifiye bir protein kaynağı. Okuldaki başarıyı arttırmanın, zihinsel performansı güçlendirmenin ve kalp hastalıklarından korunmanın sırrı, haftada 2-3 defa balık tüketmekten geçiyor.

CEVİZ:
Görüntüsü aynı beyin benzeri meydana gelen ceviz öğrenme fonksiyonlarını da geliştiriyor ve hafızayı güçlendiriyor. Bu tesiri yardımıyla düzenli ceviz tüketen çocukların dersleri kavrama yeteneğinin daha dik olduğu biliniyor. Çocuğunuzun kahvaltıda veya ara öğünlerden birinde 2-3 tam ceviz yemesinde fayda var.

TAM BUĞDAY:
B vitamini ve posa muhtevası ile ön plana çıkan tam buğday, çocukların okuldaki performansına katkı sağlıyor. Kan şekerindeki ani dengesizlikleri önleyerek çocukların okulda uyuklamalarını önleyebiliyor. Tam buğday ekmeği, tam buğday unu kullanılarak yapılmış kek ve krep çocukların derslerinde başarıyı arttıracak sağlıklı bir tercih olacaktır.

KIRMIZI ET:
B12’nin unutkanlık amaçlı birebir olduğu biliniyor ve yapılmış meydana gelen çalışmalar, B12 seviyesi düşük çocukların okul başarısının da düşük meydana geldiğini gösteriyor. Bu nedenle çocuklar haftada 2-3 defa kırmızı et tüketmeli. Kırmızı etin içerisinde yer alan demirden maksimum düzeyde yararlanmak amaçlı , etin yakınında limonlu bir salata tercih edin.

PEKMEZ:
Demir eksikliğinin yöntem açacağı konsantrasyon bozuklukları, derse odaklanamama sıkıntıları , dolayısıyla okul performansında düşüklüğün önüne geçebilmek amaçlı çocukların demiri yeteri civarı almaları bir sürü mühim . Kahvaltıya veya rastgele bir ara öğüne 1 tatlı kaşığı pekmez ilave edip, demir içeriğinden yararlanarak çocuğunuzun okul başarısını arttırabilirsiniz.

hakkında admin

Bunda Bakın

Düğün Davetiye Modelleri

  Düğün mevsiminin açılması ile birlikte çiftlerin en çok düğün davetiye modelleri arayışı içerisinde olduğu ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir