Ana sayfa / Haberler / Patronları Kaçınca, İşçiler Fabrikanın Sahibi Oldu

Patronları Kaçınca, İşçiler Fabrikanın Sahibi Oldu

Patronları Kaçınca, İşçiler Fabrikanın Sahibi Oldu
İşçi kıyımının her geçen gün arttığı bugünlerde haklarının peşinden giden bir grup tekstil emekçisinin mücadelesi bütün dünyaya misal oluyor . Yalnızca dört aydır alamadıkları maaşların ve tazminatların peşinde durumda olan emekçiler o gün bir fabrika sahibi olacaklarını hayal edemezdi . Benzeri görülmemiş bir mücadele verici emekçiler ‘özgür kazağı’ üretmeye başladı . Yaşananlara hayat da kayıtsız kalmadı , Güney Kore’den Almanya’ya pekçok işçi sendikası onları ziyaret etti . Hemen hem bir evlerine ekmek götürebiliyor hem bir de ekonomiye katkı sağlıyorlar .

SIRA DIŞI BİR HAK MÜCADELESİ

Kazova tekstil işçilerinin macerası Ocak 2013’te patronlarının haklarını ödemeden ortadan kaybolmasıyla başlar . İşçiler hukuk ve meşru hak alma mücadelesi amaçlı aylarca kapısı kilitli fabrika önünde direnir . 2 Ağustos’ta kapıları kilitli fabrikaya giren emekçiler makinaları çalıştırarak çoğalış ipliklerle kazak üretimine başlar .

İŞÇİLER AÇIK ARTIRMADA

Patronun fabrika binasını satması üst kısmına makinalar döneminden önce Kağıthane’ye oradan da Rami’ye taşınır . Hacizli durumda olan makinaların satışı yapılırken alacaklarına cevap bir işçi açık arttırmaya katılır . Muhammen bedelle yediemin olarak makinaları alır . Ama yine bir sıkıntı vardır . Aylardır maaş almayan işçilerin açık arttırmada KDV amaçlı 30 bin TL’ye yakın para bulmaları gerekir . Meydana Gelen süreç internette paylaşılır . İşçilere yardım yağar . Zanaat camiasından bir takım isimler ve dizi oyuncuları defile yapar . Derme çatma dükkanda ve internet üzerinden kazaklar satılır . Gereken para toplanır . Yurt dışından da yardım yağar . Hollanda ve Almanya benzeri ülkelerde kermes düzenleyip elde edilen para Kazova işçilerine gönderilir . Bu aşamada işçiler içinde görüş ayrılıkları doğar . Kazaova işçileri Bağımsız Kazova ve Diren Kazova diye iki gruba ayrılır . Bağımsız Kazova işçileri ‘Patronsuz Kazak’ diye markalaşır .

TERÖRİST MUAMELESİ

Fabrika önünde ve Taksim’de eylem yaptıkları amaçlı örgüt kurmakla suçlandıklarını vurgulayan Bülent Ünal , ” Terörle Mücadele polisleri ile muhatap olduk daima . Hakkımızda örgüt davası açıldı , halen devam etmektedir . Terörist muamelesi gördük . ” dedi .

” HAKLARIMIZ GASP EDİLDİ ”

Özgür Kazova emekçisi Serkan Gönüş , ” Biz yalnızca hakkımızın peşinden gittik ” ifadesiyle süreci özetliyor . Patronlarının emeklerini gasp ettiğini vurgulayan Gönüş , ” Yoğun bir ihracat üretiminden bir an önce ardından bize , ‘çok yoruldunuz , hepinize bir hafta müsaade veriyorum dönüşte alacaklarınızı ödeyeceğim . ‘ dedi . Bir hafta bir an önce ardından fabrikaya geldik ama ne patron var ne de muhatap . Ne yapacağımızı bilemedik . Dört aylık maaşlarımız ve tazminatlarımız ödenmemişti . ” halinde konuşuyor .

BİR KİŞİYE HESAP SORULMADI 94 İŞÇİ PERİŞAN OLDU

Emekçiler savcılığa suç duyurusunda bulunur . Gönüş sürecin bam teline dokunuyor: ” Savcılığa gittik , durumumuzu anlattık , savcı bir şey yapamayacağını , iş mahkemesine başvurmamızı istedi . Oraya gittik . ‘En az iki sene sürer bu mücadele iki sene bir an önce ardından da iflas ettim der , siz mahkemeyi kazanırsınız ama bir şey alamazsınız’ dedi . Hükümet bir kişiye hesap sormadığı amaçlı , 94 işçi perişan oluyor . Aile düzeni bozulan arkadaşlarımız oluyor . Kanun , hukuk var sanıyorduk . ”

72 GÜN ÇADIR NÖBETİ

Bir hafta süresince fabrikaya gidip geldiklerini aktaran Serkan Gönüş , fabrikadaki bir takım makinaların patron aracılığıyla alındığını görünce bir şeyler yapmaya hüküm verdiklerini bildiriyor . Gönüş , ” Çadır kurup fabrikanın önünde bekleyelim fikri meydana atıldı . Ama hiçbirimiz daha döneminden önce bu gibi bir şeyle karşılaşmamıştık . 8 insan ile çadır nöbetine başladık . 72 gün çadır nöbeti tuttuk . Hiçbir gelişim olmadı , maddi olarak tükendik . Bir An Önce Ardından fabrikaya girdik . Polis geldi bizleri çıkarmak amaçlı ama fabrika binasının yepyeni sahibi onlar benim misafirim dedi . Polis gitti . ” diye konuşuyor .

YENİ BİR MARKA

Rami’de bir iş hanında üretime süren Bağımsız Kazova işçileri bizzat marka ve stillerini oluşturmuş . Direnişin bayan mimarlarından Aynur Aydemir , ” İtalya’dan bir trend danışmanımız var , bizler amaçlı bedava modeller tasarlıyor . Türkiye’den de sanatçı dostlarımız bizlere model konusunda yardım veriyor . Bizi öbür gruptan ayıran özelliğimiz hiçbir gruba ve siyasi oluşuma yakın olmamamız . Çok çetin bir mücadele bitiminde talep ettiğimiz noktaya koşar adımla ilerliyoruz . ” ifadelerini kullanıyor .

ARTIK İPLER HAYATLARINI DEĞİŞTİRDİ

Tam ümitlerinin tükendiği anda tavan içinde karşılaştıkları çoğalış iplerin hayatlarında dönüm noktası olduğunu vurgulayan Gönüş , şu şekilde devam ediyor: ” Fabrikanın içerisinde gezerken tavan içinde çoğalış ipler ve kolu , yakası olmayan kazaklar bulduk . Bizzat kendimize biz bunları tamamlayalım , çoğalış iplerle de kazak üretimine başlayalım dedik . Ve bizzat kazaklarımızı üretmeye başladık . Ürettiklerimizi satmaya başlayınca özgüvenimiz arttı . Fabrika binasının yepyeni sahibi bize 11 ay müsaade verdi orada çalıştık , ürettik . Satış mağazası açtık , makinaları da diğer bir yere taşıdık . Para kazanınca ilk işimiz makinalarımızdaki eksiklikleri gidermek oluyor . Bir An Önce Ardından mağazalara satışlara başladık . ” diyor .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir