iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Rusya’ya Giden Çiçek Tır’ları Geri Dönüyor

Rusya’ya Giden Çiçek Tır’ları Geri Dönüyor

Rusya’nın gümrük kapılarında uyguladığı gayriresmi ambargo nedeniyle kesme çiçek taşıyan TIR’lar geri döndürüldü . Uçak ve karayoluyla yapılacak sevkiyatlar geçici olarak durduruldu . Kriz nedeniyle İstanbul’daki Çiçek Fuarı’na davetli Rus basını ve sektör temsilcileri de programlarını iptal etti . TÜRKİYE’NİN 1 MİLYAR DOLARI TEHLİKEDE 1 milyar dolarlık çiçek ithalatı yapan Rusya , uçak düşürme krizi […]

26 Kasım 2015 Perşembe - 23 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Rusya'ya Giden Çiçek Tır'ları Geri Dönüyor
Rusya’nın gümrük kapılarında uyguladığı gayriresmi ambargo nedeniyle kesme çiçek taşıyan TIR’lar geri döndürüldü . Uçak ve karayoluyla yapılacak sevkiyatlar geçici olarak durduruldu . Kriz nedeniyle İstanbul’daki Çiçek Fuarı’na davetli Rus basını ve sektör temsilcileri de programlarını iptal etti .

TÜRKİYE’NİN 1 MİLYAR DOLARI TEHLİKEDE

1 milyar dolarlık çiçek ithalatı yapan Rusya , uçak düşürme krizi nedeniyle gümrük kapılarında Türkiye’den gelen ürünlere yönelik ambargo uyguluyor . Kesme çiçek ihracatçıları dün Rusya’ya giden 6 TIR geri çevrildi . Bugün aynı sayıdaki TIR yola çıkarılmadı . Uçak sevkiyatları da geçici olarak durduruldu .
” YOLDAN ÇEVİRDİLER ”

Gümrüklerden gelen haberler üzerine TIR’ları yoldan çevirdiklerini belirten Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu , ” Kesinlikle bekletileceği söyleniyor . Dün giden 6 TIR geri döndürüldü . Gönderimleri de durdurduk . Uçak sevkiyatlarını da geçici olarak durdurduk . Resmi olarak rastgele bir engelleme görülmese de gayriresmi engeller gözüküyor . Tabi bu durum kısa ve orta vadede sektöre çok büyük darbe vuracaktır . Zira en büyük partnerimizden biri Avrupa’dan sonra Rusya . Zaten Ukrayna’daki karışıklıktan ötürü o bölgede düşen ihracatımız , o bölgenin de eklenmesiyle büyük darbe yiyecek ” dedi .

ÇİÇEK BARIŞ VE SEVGİNİN SEMBOLÜ

Çiçeği barış ve sevginin sembolü olarak gördüklerini belirten Bağdatlıoğlu , ” Bu dönem içinde Rusya ile aramızdaki etkileşimde de barış ve sevginin unsuru olarak görülmesini istiyoruz . Zira biz önemli bir ticaretin yanında Rusya’yla kardeşlik , arkadaşlık anlamında önemli yol katettik . Bu kardeşlik duygularının devam etmesi için gerilimin bir an önce sonlandırılması gerekiyor . Her iki ülkenin yetkililerinin daha sağduyulu hareket etmesini bekliyoruz ” dedi .
ŞİRKETLER KAPANIR , BİNLERCE KİŞİ İŞSİZ KALIR

Rusya’ya 10 milyon doların üzerinde kesme çiçek ihracatı yapıldığını belirten Osman Bağdatlıoğlu , ” En çok kesme çiçek satışı yapılan üçüncü ülke Rusya . Senelik 100 milyon dolar ve 400 milyon dal ihracat yaptığımız sektörümüzde 25 bin kişi istihdam ediliyor . Dünyanın en çok çiçek tüketen ve ithalatını yapan ikinci ülke . 1 milyar doların üzerinde ithalatı var . Bu pazarda Türk çiçek sektörü büyük gelişme evresinde , bu olaylar nedeniyle durgunluk paniği var . Tabi ki ülke istikrarı ve politikalar çok önemli , verilen kararlara saygılıyız ama bazı durumlar var ki ekonomik dengelerin düşünülmesi de gerekiyor . Böyle devam etmesi halinde birçok şirketin kapanmasına , üretim alanlarının daralmasına ve binlerce kişinin işsiz kalmasına sebep olabilecek bir sorun ” diye konuştu .
RUS BASINI BİLE FUARA KATILIMI İPTAL ETTİ

İstanbul’da CNR Fuar Merkezi’nde düzenlenen Çiçekçilik Fuarı’na İhracatçılar Birliği olarak destek verdiklerini belirten Osman Bağdatlıoğlu , fuara uluslararası basın kuruluşlarının da davet edildiğini , bu olaylar nedeniyle Rus basınından iptaller olduğunu söyledi . Bağdatlıoğlu , Rusya’dan gelecek sektör temsilcilerinden de yine iptaller yaşandığını dile getirdi . Bağdatlıoğlu , fuar alanında bile yaşanan bu krizin ana gündemi oluşturduğunu ve sektör temsilcilerinde büyük paniğe sebep olduğunu söyledi .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler