Ana sayfa / Haberler / Rusya’ya Giden Çiçek Tır’ları Geri Dönüyor

Rusya’ya Giden Çiçek Tır’ları Geri Dönüyor

Rusya'ya Giden Çiçek Tır'ları Geri Dönüyor
Rusya’nın gümrük kapılarında uyguladığı gayriresmi ambargo nedeniyle kesme çiçek taşıyan TIR’lar geri döndürüldü . Uçak ve karayoluyla yapılacak sevkiyatlar geçici olarak durduruldu . Kriz nedeniyle İstanbul’daki Çiçek Fuarı’na davetli Rus basını ve sektör temsilcileri de programlarını iptal etti .

TÜRKİYE’NİN 1 MİLYAR DOLARI TEHLİKEDE

1 milyar dolarlık çiçek ithalatı yapan Rusya , uçak düşürme krizi nedeniyle gümrük kapılarında Türkiye’den gelen ürünlere yönelik ambargo uyguluyor . Kesme çiçek ihracatçıları dün Rusya’ya giden 6 TIR geri çevrildi . Bugün aynı sayıdaki TIR yola çıkarılmadı . Uçak sevkiyatları da geçici olarak durduruldu .
” YOLDAN ÇEVİRDİLER ”

Gümrüklerden gelen haberler üzerine TIR’ları yoldan çevirdiklerini belirten Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu , ” Kesinlikle bekletileceği söyleniyor . Dün giden 6 TIR geri döndürüldü . Gönderimleri de durdurduk . Uçak sevkiyatlarını da geçici olarak durdurduk . Resmi olarak rastgele bir engelleme görülmese de gayriresmi engeller gözüküyor . Tabi bu durum kısa ve orta vadede sektöre çok büyük darbe vuracaktır . Zira en büyük partnerimizden biri Avrupa’dan sonra Rusya . Zaten Ukrayna’daki karışıklıktan ötürü o bölgede düşen ihracatımız , o bölgenin de eklenmesiyle büyük darbe yiyecek ” dedi .

ÇİÇEK BARIŞ VE SEVGİNİN SEMBOLÜ

Çiçeği barış ve sevginin sembolü olarak gördüklerini belirten Bağdatlıoğlu , ” Bu dönem içinde Rusya ile aramızdaki etkileşimde de barış ve sevginin unsuru olarak görülmesini istiyoruz . Zira biz önemli bir ticaretin yanında Rusya’yla kardeşlik , arkadaşlık anlamında önemli yol katettik . Bu kardeşlik duygularının devam etmesi için gerilimin bir an önce sonlandırılması gerekiyor . Her iki ülkenin yetkililerinin daha sağduyulu hareket etmesini bekliyoruz ” dedi .
ŞİRKETLER KAPANIR , BİNLERCE KİŞİ İŞSİZ KALIR

Rusya’ya 10 milyon doların üzerinde kesme çiçek ihracatı yapıldığını belirten Osman Bağdatlıoğlu , ” En çok kesme çiçek satışı yapılan üçüncü ülke Rusya . Senelik 100 milyon dolar ve 400 milyon dal ihracat yaptığımız sektörümüzde 25 bin kişi istihdam ediliyor . Dünyanın en çok çiçek tüketen ve ithalatını yapan ikinci ülke . 1 milyar doların üzerinde ithalatı var . Bu pazarda Türk çiçek sektörü büyük gelişme evresinde , bu olaylar nedeniyle durgunluk paniği var . Tabi ki ülke istikrarı ve politikalar çok önemli , verilen kararlara saygılıyız ama bazı durumlar var ki ekonomik dengelerin düşünülmesi de gerekiyor . Böyle devam etmesi halinde birçok şirketin kapanmasına , üretim alanlarının daralmasına ve binlerce kişinin işsiz kalmasına sebep olabilecek bir sorun ” diye konuştu .
RUS BASINI BİLE FUARA KATILIMI İPTAL ETTİ

İstanbul’da CNR Fuar Merkezi’nde düzenlenen Çiçekçilik Fuarı’na İhracatçılar Birliği olarak destek verdiklerini belirten Osman Bağdatlıoğlu , fuara uluslararası basın kuruluşlarının da davet edildiğini , bu olaylar nedeniyle Rus basınından iptaller olduğunu söyledi . Bağdatlıoğlu , Rusya’dan gelecek sektör temsilcilerinden de yine iptaller yaşandığını dile getirdi . Bağdatlıoğlu , fuar alanında bile yaşanan bu krizin ana gündemi oluşturduğunu ve sektör temsilcilerinde büyük paniğe sebep olduğunu söyledi .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir