Ana sayfa / Haberler / Şap Hastalığı Görülen İnegöl’de Hayvan Giriş Çıkışları Yasaklandı

Şap Hastalığı Görülen İnegöl’de Hayvan Giriş Çıkışları Yasaklandı

Şap Hastalığı Görülen İnegöl'de Hayvan Giriş Çıkışları Yasaklandı
Bursa’nın İnegöl kazasında 3 köyde görülen şap rahatsızlığı sonrasında Hayvan Pazarı 3 hafta süreyle kapatıldı , kazaya bütün hayvan giriş çıkışları da yasaklandı .
Bursa’nın İnegöl kazasında 3 köyde görülen şap rahatsızlığı sonrasında Hayvan Pazarı 3 hafta süreyle kapatıldı , kazaya bütün hayvan giriş çıkışları da yasaklandı . Köyler aralarında dahi hayvan alım satımı yapılamıyor .

3 KÖYDE TESBİT EDİLDİ

İnegöl’de 3 köyde tek birlik hayvanlarda şap rahatsızlığı tespit edildi . İnegöl İlçe Tarım Müdürü Mahmut Gerçek , şap tespiti üst kısmına Hayvan pazarının 3 hafta süreyle kapatıldığını ve İnegöl’e bütün hayvan giriş çıkışlarının yasaklanarak kazanın karantinaya alındığını dile getirdi . Şap hastalığının Alibeyköy , Hamitabat ve Konurlar köylerinde görüldüğü duyuruldu . İlçede 4 senedir görülmeyen şap hastalığının , bu yıl Suriye hattından iştirak eden hayvanlardan geldiğinin belirlediği belirlendi .
ERKEN TEŞHİS YAPILDI

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Evrensel Başkan Yardımcısı Şaban Çetizli , edinilen kararların yerinde olduğunu belirterek şu biçimde konuştu: ” Vaktiyle müdahale ve erken tanı yapılmıştır . Bu şap rahatsızlığı 15 gün içerisinde alana çıkmadı . Biz Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak Ülkemiz çapında yaptığımız çalışmada öncesinde Hatay kısmında , Antep’te , Van’da ve Kars’ta olduğunu belirledik . Eylül ayı nihayetinde görüldü bu rahatsızlık . 4 senedir ülkemizde bu biçimde tek rahatsızlık yoktu . Ancak her nedense bu yıl çabuk tek biçimde Suriye hattından iştirak eden hayvanlardan kaynaklandığını gördük . ”
‘BURSA PAZARI DA KAPATILMALI’

Şaban Çetizli , Ankara , Manisa , Balıkesir ve Konya bölgelerinde de bu hastalığın görüldüğünü belirterek , ” Önlemler çabuk tek biçimde alınmıştır . Ancak ilçelerdeki hayvan pazarlarının kapatılmasıyla bu işin çözüleceğini zannetmiyorum . İlçe pazarı kapatılıyor ama Bursa orta kapanmıyor . Anne merkezin kapanması gerekmektedir . Bu da tek eksikliktir . ” diye sohbet etti .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir