Ana sayfa / Sağlık / Şiddetli Öksürük

Şiddetli Öksürük

Şiddetli Öksürük
Sonbahar ve kış günlerinin en çok rastlanılan hastalığı öksürük nasıl tedavi edilmeli?
Şiddetli öksürük nasıl geçer?
Sigara içen kişilerde zaman içinde sigara sayısının artmasına bağlı olarak bronşlar balgam üretmeye başlar. Bu durum sürekli devam ederse, öksürüğün artmasına ve kronik hale gelmesine neden olabilir . Bu hastalar öksürüklerinin yalnızca sigaraya bağlı oluştuğunu düşünerek, ciddiye almazlar. Ancak , balgamlarında kan gördüklerinde öksürüğün başka bir neden bağlı olduğundan şüphelenerek doktora başvururlar. Bu durum da öksürüğün altında yatan ciddi bir hastalığın teşhisini geciktirebilir.

Şiddetli öksürük krizleri, bilhassa de kuru öksürükler kişilerde krizlere neden olmaktadır. Bu ataklar; baş ağrısı, baş dönmesi hatta bayılma ile sonuçlanabilir. Çok şiddetli öksürükler kasları yorar, bu da idrar kaçırılmasına neden olabilir . Göğüs kafesinde ağrılara ve fıtık oluşturan hastalıklara kadar birçok meseleye yol açabilmektedir.
Öksürükleri yumuşatmak için, sütün içerisine bal karıştırmak veya balın içerisine karabiber atmak yararlı olabilir . Bunun yanında , en etkili öksürük şurubunun günde 2-2,5 LT su tüketimi olduğu unutulmamalıdır.
İki tatlı kaşığı dut pekmezine uygun miktarda karabiber katıp karıştırın ve günde bir kaşık verin. Bir iki güne kadar öksürük geçecektir. Yetişkin ve çocuk kullabilir.
1 çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı bal ile ile karıştırılarak verilir. Ardından da süt. Bu formül yetişkinler için de etkilidir
Nişastayı suyla kaynatıp içine limon yada portakal suyu koyun biraz da tatlandırmak için pekmez ekleyin. Bu karışımı ılık ılık içirin. Çocuğunuzun öksürüğü hemen kesilecektir.
Bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırın. Bir kaşık balla karıştırın. Bir bardak oda sıcaklığında süt ilave edin. 15 gün süreyle sabahları aç karnına bu kürü yapın. Öksürük kalmıyor, alerjik şikayetler yok oluyor. Bu kür en az üç ay uygulanıyor.

hakkında admin

Bunda Bakın

Kalbin için balık

Danimarka’da yapılmış olan bir araştırmada, düzenli olarak balık tüketen kadınlarda kalp sıkıntıları rizikosunun azaldığı görüldü. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir