iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Telefonu kullanırken buna dikkat

Telefonu kullanırken buna dikkat

Uzmanlar cep telefonu kullanımının bağımlılık yapabileceğine dikkati çekiyorlar. Ekranına bakarken telefonu yanlış tuttuğumuzda ise sinir sıkışmasından ötürü ellerde ve kollarda uyuşmalar olabiliyor.

31 Ağustos 2015 Pazartesi - 55 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Uzmanlar çökertme telefonu kullanımının bağımlılık yapabileceğine dikkati çekiyorlar. Ekranına bakarken telefonu hata tuttuğumuzda ise asap sıkışmasından çevre ellerde ve kollarda uyuşmalar olabiliyor.

Cep telefonları bundan böyle hayatımızın ayrılmaz benzeri parçası oldu. Bir hepimiz evde, aha gözlerimizi çökertme telefonu ekranından ayırmıyoruz. Sokakta yürürken elindeki telefona icra vekili ve benzeri şeyler yazmaya etkin benzeri fazla şahısyi kıymetlendirmek mümkün. Karşı karşıya, borda bordaya oturan arkadaşların, sevgililerin, eşlerin tek konuşmadan ellerindeki çökertme telefonlarıyla çalışır olmaları da bundan böyle alıştığımız benzeri manzara. Uzmanlar çökertme telefonu kullanımının bağımlılık derecesine ulaşabileceğini dile getiriyorlar. Cep telefonunun baş döndürücü kullanması yalnızca psikolojimizi değil bedenî sağlığımızı da etkiliyor. Saarbrücken Üniversitesi’nde meydana getirilen araştırmaya göre, çökertme telefonu kullanıcıların yüzdelik 95’i telefonu elinde hata tutuyor. Elinizdeki çökertme telefonuna boynunuzu eğerek bakmış olduğunuzda omurgaya 13 kilogram bedava ağırlık biniyor. Bu ise ellerde ve kollarda uyuşmalara, sorumluluk ve sırtta rahatsızlıklara bozukluk oluyor.

‘BAĞIMLILIK DERECESİNE ULAŞABİLİR’

Psikolog Dr. Ali Kemal Gün, çökertme telefonun bağımlılık yapmış olup yapmadığı sorusuna şu cevabı verdi ‘Her çökertme telefonu kullanan tabiatıyla ki yayımcı değil. Bağımlı olmanın kriterleri var. Bunlardan benzeri tanesi çökertme telefonu kullanmadığı devir şahısnin gösterdiği mahrumiyet belirtileri. Kişi huzursuzlanıyor mu, hırçınlaşıyor mu, benzeri nakıs hissediyor mu Eğer yayımcı kategorisinde benzeri kullanıcı bahis konusu ise bunun tedavisinin alternatifleri var. Özellikle bilinçsel çizi terapisi ekolü bu özellik üstünde fazla duruyor ve bunlara bilfarz ev ödevleri veriliyor. Haftanın benzeri birçok saati, haftanın benzeri birçok haset çökertme telefonu kullanmaması isteniyor. Eğer kişi bu tarz şeyleri namına getirebiliyor ve mahrumiyet emareleri göstermiyorsa tedaviye müspet karşılık veriyor. Yapamıyorsa bağımlılığın şiddetine layıkıyla bu otama ara sıra şahısda fazla çarliston sürebiliyor.’ Psikolog Dr. Ali Kemal Gün, baş döndürücü çökertme telefonu kullanımının şahısların içtimai ve ruhsal gelişimlerini etkilediğini belirtti. Psikolog Gün, çökertme telefonunu doğrudan düşürmemenin kullanıcılarını yalnızlaştırdığına da dikkati çekti.

‘ELLERDE VE KOLLARDA UYUŞMAYA NEDEN OLABİLİR’

Cep telefonu kullanımının sağlığımıza etkilerini ise Fizyoterapist Yasemin Güzel şöyleki söyledi ‘Boynumuzda disklerin ortada fıtıklar vardır. Boynumuzu öne eğdiğimiz devir fıtıklarda sıkışmaya bozukluk oluyor. Fıtık sıkıştığı devir sinirleri sıkıştırırız. Bu kere ön taraftaki kaslarımız gerilir. Sinirler omuzdan elimize büyüklüğünde indirilmiş olduğu düşüncesince ellerimizde uyuşmaya bozukluk olur. Bunun olmaması düşüncesince başımızı dik tutmamız lazım. Boyun ve omuzlardaki kasları şen tutmalıyız, disklerin arası bariz olacak. Omzumuz aşağıda olacak ve dik oturacağız. Cep telefonuna bakarken gözümüzün hizasında tutacağız.’ Fizyoterapist Yasemin Güzel ayrıca, çökertme telefonuyla konuşurken kulaklık kullanılmasını salık mektubu etti. Cep telefonuyla baziçe oynarken, oyunun heyecanına kapılarak kasılmamaya da dikkat geçirmek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler