Ana sayfa / Teknoloji / Telefonu kullanırken buna dikkat

Telefonu kullanırken buna dikkat

Uzmanlar çökertme telefonu kullanımının bağımlılık yapabileceğine dikkati çekiyorlar. Ekranına bakarken telefonu hata tuttuğumuzda ise asap sıkışmasından çevre ellerde ve kollarda uyuşmalar olabiliyor.

Cep telefonları bundan sonra hayatımızın ayrılmaz analog parçası oldu. Bir tamamımız evde, aha gözlerimizi çökertme telefonu ekranından ayırmıyoruz. Sokakta yürürken elindeki telefona icra vekili ve analog şeyler yazmaya etkin analog aşkın şahısyi kıymetlendirmek mümkün. Karşı karşıya, borda bordaya oturan arkadaşların, sevgililerin, eşlerin on paralık konuşmadan ellerindeki çökertme telefonlarıyla çalışır olmaları da bundan sonra alıştığımız analog manzara. Uzmanlar çökertme telefonu kullanımının bağımlılık derecesine ulaşabileceğini dile getiriyorlar. Cep telefonunun aşkın kullanması yalnızca psikolojimizi değil bedenî sağlığımızı da etkiliyor. Saarbrücken Üniversitesi’nde meydana getirilen araştırmaya göre, çökertme telefonu kullanıcıların yüzdelik 95’i telefonu elinde hata tutuyor. Elinizdeki çökertme telefonuna boynunuzu eğerek bakmış olduğunuzda omurgaya 13 kilogram caba ağırlık biniyor. Bu ise ellerde ve kollarda uyuşmalara, üzeri ve sırtta rahatsızlıklara hastalık oluyor.

‘BAĞIMLILIK DERECESİNE ULAŞABİLİR’

Psikolog Dr. Ali Kemal Gün, çökertme telefonun bağımlılık yapmış olup yapmadığı sorusuna şu cevabı verdi ‘Her çökertme telefonu kullanan bittabi ki yayımcı değil. Bağımlı olmanın kriterleri var. Bunlardan analog tanesi çökertme telefonu kullanmadığı devir şahısnin gösterdiği mahrumiyet belirtileri. Kişi huzursuzlanıyor mu, hırçınlaşıyor mu, analog nakıs hissediyor mu Eğer yayımcı kategorisinde analog kullanıcı bahis konusu ise bunun tedavisinin yöntemleri var. Özellikle bilinçsel tutum terapisi ekolü bu madde üstünde aşkın duruyor ve bunlara söz gelişi ev ödevleri veriliyor. Haftanın analog birçok saati, haftanın analog birçok haset çökertme telefonu kullanmaması isteniyor. Eğer kişi bu tarz şeyleri namına getirebiliyor ve mahrumiyet emareleri göstermiyorsa tedaviye müspet karşılık veriyor. Yapamıyorsa bağımlılığın şiddetine uyarınca bu otama ara sıra kişilerde aşkın çarliston biber sürebiliyor.’ Psikolog Dr. Ali Kemal Gün, aşkın çökertme telefonu kullanımının şahısların toplumsal ve ruh bilimsel gelişimlerini etkilediğini belirtti. Psikolog Gün, çökertme telefonunu vasıtasız düşürmemenin kullanıcılarını yalnızlaştırdığına da dikkati çekti.

‘ELLERDE VE KOLLARDA UYUŞMAYA NEDEN OLABİLİR’

Cep telefonu kullanımının sağlığımıza etkilerini ise Fizyoterapist Yasemin Güzel şu şekilde söyledi ‘Boynumuzda disklerin ortada fıtıklar vardır. Boynumuzu öne eğdiğimiz devir fıtıklarda sıkışmaya hastalık oluyor. Fıtık sıkıştığı devir sinirleri sıkıştırırız. Bu yol ön taraftaki kaslarımız gerilir. Sinirler omuzdan elimize büyüklüğünde indirilmiş olduğu düşüncesince ellerimizde uyuşmaya hastalık olur. Bunun olmaması düşüncesince başımızı dik tutmamız lazım. Boyun ve omuzlardaki kasları şen tutmalıyız, disklerin arası bariz olacak. Omzumuz aşağıda olacak ve dik oturacağız. Cep telefonuna bakarken gözümüzün hizasında tutacağız.’ Fizyoterapist Yasemin Güzel ayrıca, çökertme telefonuyla konuşurken kulaklık kullanılmasını haber mektubu etti. Cep telefonuyla baziçe oynarken, oyunun heyecanına kapılarak kasılmamaya da dikkat kılmak gerekiyor.

hakkında admin

Bunda Bakın

Samsung Telefonlar

  Teknoloji konusunda bir dünya devi olan Samsung, cep telefonu sektöründe ve özellikle akıllı telefonlarda ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir