iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Tüketici Kredilerinde Cayma Hakkı Dönemi Başlıyor

Tüketici Kredilerinde Cayma Hakkı Dönemi Başlıyor

Tüketici kredileri sözleşmelerinde , tüketici lehine yeni tertip etmeleri içeren ” Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği ” yarın yürürlüğe girecek . Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca , Resmi Gazete’de 22 Mayıs’ta yayımlanan ve yürürlük tarihi 6 ay sonra olarak belirlenen yönetmeliğe göre tüketiciler , 14 gün içinde rastgele bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi […]

21 Kasım 2015 Cumartesi - 21 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Tüketici Kredilerinde Cayma Hakkı Dönemi Başlıyor
Tüketici kredileri sözleşmelerinde , tüketici lehine yeni tertip etmeleri içeren ” Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği ” yarın yürürlüğe girecek .

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca , Resmi Gazete’de 22 Mayıs’ta yayımlanan ve yürürlük tarihi 6 ay sonra olarak belirlenen yönetmeliğe göre tüketiciler , 14 gün içinde rastgele bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilecek .

NELER DEĞİŞECEK

Faiz veya benzeri bir menfaat karşılığında , ödemenin 3 aydan daha uzun süre ertelenmesini veya benzer şekilde taksitle ödeme olanağını sağlayan kredi kartı sözleşmeleri de dahil olmak üzere her türlü tüketici kredisi sözleşmesini kapsayan yönetmeliğe göre , sözleşme öncesi bilgi formları en az 12 punto büyüklüğünde , anlaşılabilir bir dilde , açık , sade ve okunabilir şekilde düzenlenecek ve bir örneği kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verilecek .

TÜKETİCİNİN BİLGİLENDİRİLMESİ

Kredi veren ve varsa kredi aracısı , belirli süreli tüketici kredisi sözleşmesinin kurulmasından makul bir süre önce , sözleşme şartları hakkında tüketiciyi bilgilendirecek .

Tüketicinin kredi talebinin reddedildiği durumlarda , kredi veren , yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciyi derhal ve ücretsiz bilgilendirecek .

Mesafeli olarak kurulan sözleşmeler hariç olmak üzere , tüketici kredisi sözleşmesi yazılı olarak kurulmadıkça geçerli olmayacak .

MÜŞTERİ ALEYHİNE DEĞİŞTİRMA YOK

Belirli süreli kredi sözleşmesinin şartları , tüketici aleyhine değiştirilemeyecek .

Belirsiz süreli kredi sözleşmelerinde akdi faiz oranında değişiklik yapılması halinde , bu değişikliğin yürürlüğe girmesinden 30 gün önce , tüketiciye kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla yazılı bildirimde bulunulacak . Faiz oranının artırılması halinde , yeni faiz oranı geriye dönük olarak uygulanamayacak . Tüketici , bildirim tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde borcun tamamını ödediği ve kredi kullanmaya son verdiği takdirde faiz artışından etkilenmeyecek .

CAYMA HAKKI

Tüketici , 14 gün içinde rastgele bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilecek .

Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamayacak . Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde , istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat , kredi veren tarafından kabul edilecek . Bu sigortanın kredi konusuyla , meblağ sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekecek .

Belirli süreli kredi sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda , tüketiciden bu hesaba ilişkin rastgele bir isim altında ücret veya masraf talep edilemeyecek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler