Ana sayfa / Haberler / Tüketici Kredilerinde Cayma Hakkı Dönemi Başlıyor

Tüketici Kredilerinde Cayma Hakkı Dönemi Başlıyor

Tüketici Kredilerinde Cayma Hakkı Dönemi Başlıyor
Tüketici kredileri sözleşmelerinde , tüketici lehine yeni tertip etmeleri içeren ” Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği ” yarın yürürlüğe girecek .

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca , Resmi Gazete’de 22 Mayıs’ta yayımlanan ve yürürlük tarihi 6 ay sonra olarak belirlenen yönetmeliğe göre tüketiciler , 14 gün içinde rastgele bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilecek .

NELER DEĞİŞECEK

Faiz veya benzeri bir menfaat karşılığında , ödemenin 3 aydan daha uzun süre ertelenmesini veya benzer şekilde taksitle ödeme olanağını sağlayan kredi kartı sözleşmeleri de dahil olmak üzere her türlü tüketici kredisi sözleşmesini kapsayan yönetmeliğe göre , sözleşme öncesi bilgi formları en az 12 punto büyüklüğünde , anlaşılabilir bir dilde , açık , sade ve okunabilir şekilde düzenlenecek ve bir örneği kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciye verilecek .

TÜKETİCİNİN BİLGİLENDİRİLMESİ

Kredi veren ve varsa kredi aracısı , belirli süreli tüketici kredisi sözleşmesinin kurulmasından makul bir süre önce , sözleşme şartları hakkında tüketiciyi bilgilendirecek .

Tüketicinin kredi talebinin reddedildiği durumlarda , kredi veren , yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile tüketiciyi derhal ve ücretsiz bilgilendirecek .

Mesafeli olarak kurulan sözleşmeler hariç olmak üzere , tüketici kredisi sözleşmesi yazılı olarak kurulmadıkça geçerli olmayacak .

MÜŞTERİ ALEYHİNE DEĞİŞTİRMA YOK

Belirli süreli kredi sözleşmesinin şartları , tüketici aleyhine değiştirilemeyecek .

Belirsiz süreli kredi sözleşmelerinde akdi faiz oranında değişiklik yapılması halinde , bu değişikliğin yürürlüğe girmesinden 30 gün önce , tüketiciye kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla yazılı bildirimde bulunulacak . Faiz oranının artırılması halinde , yeni faiz oranı geriye dönük olarak uygulanamayacak . Tüketici , bildirim tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde borcun tamamını ödediği ve kredi kullanmaya son verdiği takdirde faiz artışından etkilenmeyecek .

CAYMA HAKKI

Tüketici , 14 gün içinde rastgele bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilecek .

Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamayacak . Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde , istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat , kredi veren tarafından kabul edilecek . Bu sigortanın kredi konusuyla , meblağ sigortalarında kalan borç tutarıyla ve vadesiyle uyumlu olması gerekecek .

Belirli süreli kredi sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda , tüketiciden bu hesaba ilişkin rastgele bir isim altında ücret veya masraf talep edilemeyecek

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir