Ana sayfa / Teknoloji / Türk Bilim İnsanları Beynin Sırlarını Çözme Yolunda

Türk Bilim İnsanları Beynin Sırlarını Çözme Yolunda

Bilkent Üniversitesi’nde kurulan Beyin Araştırmaları Merkezi’nde, bilgelik kullanmakta olanları toplumdaki en münteşir bellek kaynaklı akım bozukluklarına sebep bulunan el titremesi rahatsızlığı ve parkinson ortada linke sebep bulunan genlerin bulunması düşüncesince 75 karı üstünde tetkikat başladı.

Çalışma tamamlandığında, bu hastalığın sebepleri şişman miktarda ortaya konacak, böylecene er tanılama ve otama şekillerinin önü açılacak. Merkezde muhtelif üniversitelerden tıp, genetik, elektronik mühendisliği ve ruhiyat bilimlerinden onlarca araştırmacı, parkinson dışındaki öbür bellek kaynaklı problemlerin sebepleri üstünde çalışıyor.

Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Enstitüsü (UNAM) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Begüm Tekinay, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, Avrupa ve ABD’de rüçhan meydan kendisine açıklayan bellek araştırı programlarına benzeri halde Türkiye’de de Bilkent Üniversitesinde beyinle ilişik araştırmalara başladıklarını bildirdi.

Üniversitede Beyin Araştırmaları Merkezi’nin de birleşik müddet evvel kurulduğunu, güzeşte yıl da ‘sinir bilimleri’ adıyla faziletkâr lisans ve doktora programının açıldığını tamlayan Tekinay, bu programlarda elektronik mühendisliği, elektronik zihin mühendisliği, psikoloji, moleküler dirim bilimi ve genetik, materyal ve nanoteknoloji enstitüsü ve hikmet kadar ayrımlı bölümlerden bilgelik insanlarının mıknatısi titreşim görüntüleme, maşa ihya ve nörobilim kontrolleri yürüttüğünü anlatım etti.

Parkinsonda birleşik jen bulunmuştu

TÜBİTAK yardımıyla yürüttükleri plan kapsamında, el titremesi ve parkinson arasındaki ilişkiyi ortaya koyan birleşik genin bulunduğunu, bu alandaki incelemelerin bitmeme ettiğini dile getiren Tekinay, çalışmalarına bağlı şu detayları verdi:

‘Bu projede, el titremesi bulunan ailelerde değişinim analizlerini yaptık. Çeşitli disiplinlerden bilgelik kullanmakta olanları birleşik araya gelmiş şekilde çalıştı. El titremesi hastalığında beyinde sinirler arasındaki linklerde ne birleşik farklılık oluyor, idrak etmek istiyoruz. Sadece el titremesinde değil, parkinsonizm yayınlayan el titremesi olaylarında beyindeki sinirler arasındaki linkleri çözümleme etmeye çalışıyoruz. Çalışmamızda bu hastalığın bire birleşik sürede kalıtım bilimi nedenlerini de araştırıyoruz. Bunun düşüncesince kestirmece 75 ailede araştırıyoruz. Bu ailelerin genlerini incelemeye başladık. Bu ortaya çıktığında er canlandırma ve tedaviye müteveccih cedit çalışmaların yapılmasının önü açılacak.’

Bilimsel neşriyat hazırlığı sürüyor

Doç. Dr. Tekinay, 75 ailenin bellek yapılarının görüntülendiğini, radyologların bu görüntüleri incelediğini, başkaca sinirler arasındaki bağlantıların incelendiğini, çalışmada ehemmiyetli evreler katettiklerini bildirdi.

Çalışmanın geçenlerde yayına apiko bir duruma geleceğini vurgulayan Tekinay, merkezde hesaplı öbür icraat karşı şunları kaydetti:

‘Merkezde muhtelif üniversitelerden tıp, genetik, elektronik mühendisliği ve ruhiyat bilimlerinden onlarca araştırmacı, parkinson dışındaki öbür bellek kaynaklı problemlerin sebepleri üstünde çalışıyor. Bilkent Üniversitesindeki asap bilimleri ve bellek kontrolleri kapsamında toplumda en münteşir tanıdık motosiklet asap sistemi hastalıklarının sebebini ve fizyolojisini ortaya çıkaracak tetkikat yapıyoruz. Beyinle ilgili bambaşka problemlerin da araştırılması düşüncesince ilmî işbirlikleri yaptık. Bu ortaklaşa iş dünyanın en dobra işbirlikleri ortada gösterilebilir. Ekibimizde, Bilkent Üniversitesi’nin beraberinde Hacettepe, Ankara, Mersin üniversitelerinden 40’a mümasil araştırman bulunuyor.’

Kaynak: AA

Teknokulis : http://www.teknokulis.com

hakkında admin

Bunda Bakın

Samsung Telefonlar

  Teknoloji konusunda bir dünya devi olan Samsung, cep telefonu sektöründe ve özellikle akıllı telefonlarda ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir