iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Türkiye Para Yollamazsa KKTC Batar

Türkiye Para Yollamazsa KKTC Batar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ( KKTC ) Maliye Bakanı Birikim Özgür , Türkiye’nin Kıbrıs Türklerine katkısının çok önemli olduğunu hatırlatarak , ” Türkiye , KKTC’ye kaynak göndermezse , batarız ” dedi . KKTC hükümeti olarak en kısa zamanda Türkiye ile 2016 – 2018 ekonomik programını imzalamaları gerektiğine vurgu yapan Özgür , Türkiye’nin her yıl KKTC […]

23 Kasım 2015 Pazartesi - 27 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Türkiye Para Yollamazsa KKTC Batar
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ( KKTC ) Maliye Bakanı Birikim Özgür , Türkiye’nin Kıbrıs Türklerine katkısının çok önemli olduğunu hatırlatarak , ” Türkiye , KKTC’ye kaynak göndermezse , batarız ” dedi .

KKTC hükümeti olarak en kısa zamanda Türkiye ile 2016 – 2018 ekonomik programını imzalamaları gerektiğine vurgu yapan Özgür , Türkiye’nin her yıl KKTC bütçesinin 4’te birini finanse ettiğini söyledi .

” KAMU MALİYESİNİN İŞLEMESİ İÇİN TÜRKİYE ŞART ”

Söz konusu ekonomik programın yıl sonuna kadar imzalanması bekleniyor . Türkiye’nin her zaman Kıbrıslı Türklerin kalkınmasına dayanak olduğunu anlatan Özgür , Türkiye’nin katkılarıyla , ülkede alt yapı , koruma , özel sektör teşvikleri ve maaş ödemelerin yapıldığını anlattı . KKTC’ye senelik 1 milyar TL’nin üzerinde hibe ve yardımların yapıldığına işaret eden Özgür , şunu söyledi: ” Kamu maliyesinin işlemesi için yardım şart . Senelik ortalama 200 milyon TL’yi aşan bir miktarda maaş yardımı da alıyoruz . Yoksa kamu maliyesi işlemez hale gelir . ”

‘İŞ INŞA ETME ZAMANI’

Kıbrıslı Türk kimliğine sahip çıkarak , Türkiye ile ilişkilerin bir raya oturtulması gerektiğine dikkat çeken Özgür , ” Bunu yaparken , bizlerden hiç bir yardımını esirgemeyen Türkiye’yi ötekileştirmemeliyiz ” diye konuştu . KKTC olarak yeni politikalar benimsemeleri gerektiğini belirten Özgür , kendi ayakları üzerinde duran bir mali yapı oluşturmak amacıyla çalıştıklarını söyledi . ” Şimdi popülizm değil , iş inşa etme zamanı ” diyen genç bakan Özgür , kamu yapısını etkin ve sürekli kılmak için reformların süratle yapılması gerektiğini belirtti . Ülkeye gelen suyun öneminin büyük olduğuna vurgu yapan Özgür , ” Bizim tarımda , elektrikte , suda , kamuda ivedi reformlar yapmamız gerekiyor . Kıbrıslı Türklere ekonomik refahı getirecek adımların atılması zorunlu ” dedi .

HESAPSIZ KİTAPSIZ KAYNAK AKTARIMI DÖNEMİ SONA ERDİ

Türkiye’de stabil bir hükümetin meydana gelmesinin Kıbrıslı Türkler için bir baht olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Birikim Özgür , ” Türkiye’den eskiden KKTC’ye hesapsız kitapsız kaynak aktarımı yapılırdı . Ama şimdi bir program içerisinde yapılıyor her şey . Bunun da devam etmesi gerekir . İmzaladığımız programlara sahip çıkmamız , taraflar olarak üzerimize düşeni yapmamız lazım . Türkiye bizden ne istiyorsa onun takibini yapmalı . Biz de ne istiyorsak onun takibini inşa etmeliyiz ” diye konuştu .

TÜRKİYE ÖRNEK

Ak Parti’nin uyguladığı politikalarla IMF’ye borcunu ödediğini , hatta borç verir duruma geldiğini söyleyen Özgür şöyle devam etti: ” Türkiye dünyaya karşı ekonomik olarak güçlendi . Aynı modeli öngörüyorum . Bizler de bunu yapabiliriz . Üzerimize düşen görevleri yaptıktan sonra ekonomisi güçlü bir Kuzey Kıbrıs hayal değil . ”

1 . 2 MİLYAR TL YILLIK DAYANAK VERİLİYOR

KKTC ayda 150 milyon TL maaş ödemesi yapıyor . Türkiye , bu ödemeye yönelik KKTC’ye ayda 20 milyon TL maaş için kaynak aktarıyor . Bunun yanında 1 milyar TL’nin üzerinde de yatırımlar ve koruma bütçesine yardım ediyor . KKTC Maliye Bakanı Özgür , bakan olmadan önce yaptığı bir açıklamada da , ” KKTC’nin ekonomik programlara uymayarak , Türkiye’yi kandırdığını ” dile getirmişti .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler