Ana sayfa / Haberler / Türkiye Para Yollamazsa KKTC Batar

Türkiye Para Yollamazsa KKTC Batar

Türkiye Para Yollamazsa KKTC Batar
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ( KKTC ) Maliye Bakanı Birikim Özgür , Türkiye’nin Kıbrıs Türklerine katkısının çok önemli olduğunu hatırlatarak , ” Türkiye , KKTC’ye kaynak göndermezse , batarız ” dedi .

KKTC hükümeti olarak en kısa zamanda Türkiye ile 2016 – 2018 ekonomik programını imzalamaları gerektiğine vurgu yapan Özgür , Türkiye’nin her yıl KKTC bütçesinin 4’te birini finanse ettiğini söyledi .

” KAMU MALİYESİNİN İŞLEMESİ İÇİN TÜRKİYE ŞART ”

Söz konusu ekonomik programın yıl sonuna kadar imzalanması bekleniyor . Türkiye’nin her zaman Kıbrıslı Türklerin kalkınmasına dayanak olduğunu anlatan Özgür , Türkiye’nin katkılarıyla , ülkede alt yapı , koruma , özel sektör teşvikleri ve maaş ödemelerin yapıldığını anlattı . KKTC’ye senelik 1 milyar TL’nin üzerinde hibe ve yardımların yapıldığına işaret eden Özgür , şunu söyledi: ” Kamu maliyesinin işlemesi için yardım şart . Senelik ortalama 200 milyon TL’yi aşan bir miktarda maaş yardımı da alıyoruz . Yoksa kamu maliyesi işlemez hale gelir . ”

‘İŞ INŞA ETME ZAMANI’

Kıbrıslı Türk kimliğine sahip çıkarak , Türkiye ile ilişkilerin bir raya oturtulması gerektiğine dikkat çeken Özgür , ” Bunu yaparken , bizlerden hiç bir yardımını esirgemeyen Türkiye’yi ötekileştirmemeliyiz ” diye konuştu . KKTC olarak yeni politikalar benimsemeleri gerektiğini belirten Özgür , kendi ayakları üzerinde duran bir mali yapı oluşturmak amacıyla çalıştıklarını söyledi . ” Şimdi popülizm değil , iş inşa etme zamanı ” diyen genç bakan Özgür , kamu yapısını etkin ve sürekli kılmak için reformların süratle yapılması gerektiğini belirtti . Ülkeye gelen suyun öneminin büyük olduğuna vurgu yapan Özgür , ” Bizim tarımda , elektrikte , suda , kamuda ivedi reformlar yapmamız gerekiyor . Kıbrıslı Türklere ekonomik refahı getirecek adımların atılması zorunlu ” dedi .

HESAPSIZ KİTAPSIZ KAYNAK AKTARIMI DÖNEMİ SONA ERDİ

Türkiye’de stabil bir hükümetin meydana gelmesinin Kıbrıslı Türkler için bir baht olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Birikim Özgür , ” Türkiye’den eskiden KKTC’ye hesapsız kitapsız kaynak aktarımı yapılırdı . Ama şimdi bir program içerisinde yapılıyor her şey . Bunun da devam etmesi gerekir . İmzaladığımız programlara sahip çıkmamız , taraflar olarak üzerimize düşeni yapmamız lazım . Türkiye bizden ne istiyorsa onun takibini yapmalı . Biz de ne istiyorsak onun takibini inşa etmeliyiz ” diye konuştu .

TÜRKİYE ÖRNEK

Ak Parti’nin uyguladığı politikalarla IMF’ye borcunu ödediğini , hatta borç verir duruma geldiğini söyleyen Özgür şöyle devam etti: ” Türkiye dünyaya karşı ekonomik olarak güçlendi . Aynı modeli öngörüyorum . Bizler de bunu yapabiliriz . Üzerimize düşen görevleri yaptıktan sonra ekonomisi güçlü bir Kuzey Kıbrıs hayal değil . ”

1 . 2 MİLYAR TL YILLIK DAYANAK VERİLİYOR

KKTC ayda 150 milyon TL maaş ödemesi yapıyor . Türkiye , bu ödemeye yönelik KKTC’ye ayda 20 milyon TL maaş için kaynak aktarıyor . Bunun yanında 1 milyar TL’nin üzerinde de yatırımlar ve koruma bütçesine yardım ediyor . KKTC Maliye Bakanı Özgür , bakan olmadan önce yaptığı bir açıklamada da , ” KKTC’nin ekonomik programlara uymayarak , Türkiye’yi kandırdığını ” dile getirmişti .

hakkında admin

Bunda Bakın

Görgü tanığı dehşeti anlattı!

Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde PKK'lı teröristlerin gerçekleştirdiği ve 2 polisin şehit düştüğü bombalı saldırı büyük hasara yol açtı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir