iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Türkiye’den AB’ye çok sert cevap!

Türkiye’den AB’ye çok sert cevap!

AB’den gelen izah etmeye AK Parti sözcüsü Ömer Çelik’ten flaş cevap . . . Avrupa Birliği’nden yapılan Türkiye ile ilişkilerin yine canlandırılmasına dönük açıklamada ‘dost çemberi’ tanımının kullanılmasına sert tepki gösteren Çelik , ” Bu söz ikinci dünya savaşı yıllarındaki hayat çemberi sözünü hatırlatıyor ve çok tehlikeli . Türkiye Avrupa’nın asli unsurudur . Biz kimsenin […]

18 Kasım 2015 Çarşamba - 39 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Türkiye'den AB'ye çok sert cevap!
AB’den gelen izah etmeye AK Parti sözcüsü Ömer Çelik’ten flaş cevap . . .

Avrupa Birliği’nden yapılan Türkiye ile ilişkilerin yine canlandırılmasına dönük açıklamada ‘dost çemberi’ tanımının kullanılmasına sert tepki gösteren Çelik , ” Bu söz ikinci dünya savaşı yıllarındaki hayat çemberi sözünü hatırlatıyor ve çok tehlikeli . Türkiye Avrupa’nın asli unsurudur . Biz kimsenin güvenlik ve refahının tamponu değiliz . Türkiye ile AB ilişkilerini Suriye üzerinden okumak vizyonel değil ” diye konuştu . .

Ömer Çelik sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye ile ilişkilerin canlandırılması ile ilgili geç kalındığını düşünüyorum . ” Arkadaş çemberi ” kavramı beni rahatsız etti . Türkiye kimsenin barış ve refahının tampon bölgesi değildir . Türkiye Avrupa Birliği’nin protezi değildir . Türkiye bir toplama kampı değildir , egemen ve hür bir devlettir . Çok net söylüyoruz , Avrupa Birliği’nin kriterleri neyse ilişkiler bu çerçevede yürütülmelidir . Türkiye Avrupa devletleriyle eşit bir özne olarak değerlendirilmelidir .
AK Parti’nin Meclis Başkan adayı belli oldu

Avrupa Birliği’nin ( AB ) genişlemeden sorumlu yetkilisi Johannes Hahn , yıl sonuna kadar Ankara ile durmuş meydana gelen AB üyelik görüşmelerine yine başlamayı önereceğini söylemişti . Hahn , AB sınırlarında bir ” arkadaş çemberi ” oluşturma çabaları çerçevesindeki girişimlerinin bir parçası olarak AB – Türkiye zirvesinde Avrupa’ya mülteci akışını azaltmayı öngören bir anlaşmanın sağlanmasının da olası olduğunu savunmuştu .

Türkiye’den bu açıklamalara çok önemli bir cevap geldi . . . Ömer Çelik şöyle konuştu:

Türkiye ile ilişkilerin canlandırılması ile ilgili AB’nin geç kaldığını düşünüyoruz . ” Arkadaş Çemberi ” kavramı rahatsız edici .

Mesele sadece Suriye ise çok vizyoner bir yaklaşım olmaz .

Çok tehlikeli bir kavramı çağrıştırabilir . Türkiye kimsenin refahı , güvenliği için tampon değildir .

Türkiye Avrupa güvenliğinin bir protezi değildir .

Türkiye AB ilişkilerinin canlandırılmasını mülteci meselesine indirgiyorlarsa bu da yanlıştır .

Sığınmacılara karşı fasıl yaklaşımı yanlış olur .

Çok net ve açık söylüyoruz . Avrupa Birliği’nin kriterleri neyse Türkiye için de o kriterler dikkate alınmalıdır .

Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkilerini Kıbrıs’la , mültecilerle diğer meselelerle değerlendirmek çok indirgemeci yaklaşımlar olur .

O ‘dost çemberi’ kavramını kimse kullanmamalıdır .

Türkiye ve Avrupa Birliği’nden başlıyorsa Türkiye , üye devletler gibi eşit bir konumdadır .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler