Ana sayfa / Sağlık / uzman diş doktoru

uzman diş doktoru

Uzman Diş Doktoru ; insan sağlığı ile ilgili olarak dişlerin, diş etlerinin, ağız boşluğu, çene ve komşu dokularının sağlığının korunması, diş ve çene düzensizliklerinin teşhis, tedavi ve rehabilite edilmesiyle ilgili her türlü mesleki faaliyeti icra etmeye yetkili kişidir.

MESLEKTE İLERLEME
Meslekte kullanılan araç-gereç ve malzemede sürekli gelişmeler sağlanmaktadır. Buna bağlı olarak bazı kolaylıklar ve kalite yükselmesi görülmektedir. Ağız ve diş sağlığında, tedavi yöntemlerinde, protez yöntemlerinde çeşitli teknik ve bilimsel gelişmeler sürekli gerçekleşmekte, bu sebeple mesleki görevler de artmaktadır. Ülkemizde halen yaygınlaşmamış olan koruyucu hekimliğin, diş hekimliği öncülüğünde gelişeceği muhtemeldir. Protez alanında teknik, tedavi alanında ise bilimsel gelişmeler olabilir. Mesleğin insan yaşamındaki yeri sürekli artmaktadır. Diş hekimliği fakültesinden mezun olan öğrencilere lisans diploması verilir. Sınavı kazanmak şartı ile uzmanlık eğitimi yapabilirler. Diş hekimleri ileri mesleki eğitimlerini iki şekilde yapabilirler:
1. Uzmanlık: Diş Hekimliği alanında “Ortodonti ve Ağız-Diş-Çene Hastalıkları Cerrahisi olmak üzere iki dalda uzmanlık bulunmaktadır.
2. Doktora: Diş Hekimliği anabilim ve bilim dallarının tümünde doktora yapma olanağı vardır. Fakültede araştırma görevlisi olarak çalışıp doktora yapabilirler. Yardımcı Doçent, Doçent, Profesör unvanlarına yükselebilirler.
Diş hekimliği Anabilim Dallarının bazılarında Uzman, tümünde ise Bilim Doktoru, Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör gibi unvanlar alarak akademik kariyer yapılabilir. Temel Tıp Anabilim ve Bilim Dallarından bazılarında Bilim Doktoru, Yardımcı Doçent, Doçent ve Profesör gibi unvanlar alarak akademik kariyer yapılabilir.

GÖREVLER
Hastanın şikayetlerini dinleyip, ağız ve dişleri muayene eder, Gerekirse röntgen filmi çeker, inceler ve hastalığı teşhis eder, Tedavisi mümkün olan dişlerin çürük kısmını temizler, dolgu yaparak tedavi yapar ve dişin yüksekliğini kontrol eder, Tedavisi mümkün olmayan dişleri uyuşturarak ağızdan uzaklaştırır, Reçete yazar, Eksik dişlerin yerini yenileri ile tamamlar, Ağız ve diş eti hastalıklarını tedavi eder, Ağız içi ve dışı, diş, dişeti ve çeneleri ilgilendiren cerrahi işlemleri yapar, Diş ve çenelerin gerek kendi aralarında ve gerekse birbirleriyle ilişkilerindeki uyumsuzluk ve bozuklukları giderir, Ağız ve diş hastalıklarını önlemek için koruyucu tedaviler yapar, İnsanlara, ağız sağlığı, temizliği ve ağız bakımı konularında bilgi verir ve uzman diş doktoru tavsiyelerde bulunur.

Porselen kaplamaların ömrü ne kadardır?

Doğal dişlerin olduğu gibi porselen dişlerinde ömürleri vardır. Yapılan porselen uygulamaların sorunsuz bir şekilde 10 yıldan fazla ömürleri vardır. Fakat ağız bakımı ve hijyen aynı zamanda dişlere gösterilen özen bu süreyi kısaltabilir de uzatabilir de.. Diş hekimi kontrollerini ihmal etmeyen hastaların çok uzun yıllar hiçbir bozulma olmadan porselenlerini kullandıkları görülmektedir. Bozulan porselen kaplamalar ağızda kokuya, diş etlerinde çekilmeye ve ağızda rahatsızlıklara neden olmaktadır.

Porselen diş fiyatları

Aşağıda Türk Diş Hekimliği Birliği tarafından belirlenmiş olan asgari fiyatlar yer almaktadır. Bu fiyatlar Hastanın dişlerinin durumuna, yapısına, kliniğe, diş tekniseyenine, kullanılan malzemelere, diş hekiminin kalitesine vb. durumlara göre farklılıklar göstermektedir.

Kullanılan malzemelerin önemli olmasının yanı sıra bu malzemeleri hastaya uygulayacak olan diş hekimi de çok önemlidir. Diş hekiminin estetik bakış açısı aynı zamanda diş teknisyeniyle uyumu, diş tekniyenin başarısı ve uygulanacak olanprotezi işlemesi de yapılacak estetik ugylamada çok çok önemli bir yere sahiptir. Bu etkilere muhakkak diş fiyatlarında bir farklılık gösterecektir.

hakkında admin

Bunda Bakın

Kalbin için balık

Danimarka’da yapılmış olan bir araştırmada, düzenli olarak balık tüketen kadınlarda kalp sıkıntıları rizikosunun azaldığı görüldü. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir