iletisim_formu Banner

Son Yorumlar

Vanlı Mucitler, Yüksek Doğalgaz Faturasını Düşüren Cihaz Geliştirdi

Vanlı Mucitler, Yüksek Doğalgaz Faturasını Düşüren Cihaz Geliştirdi

Van’da kafa kafaya veren iki arkadaş, piknik tüpünün kombiye yerleştirilmesiyle çalışan cihazla ısınma masrafını azalttıklarını savundu.

02 Eylül 2015 Çarşamba - 116 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Van’da, erdemli doğalgaz faturalarının önüne geçebilmek düşüncesince istinas harcamasını yüzdelik 80 düşürdüğü kanıt edilen maşa üretildi.

ISINMA MASRAFLARINI AZALTTI

İpekyolu ilçesi Hafiziye Mahallesinde canlı Ercan Yıldız ile Elektrik ve Elektronik Mühendisi Yusuf Şeker, piknik tüpünün kombiye yerleştirilmesiyle müteharrik cihazla istinas harcamasını azalttı. Elektrik ve Elektronik Mühendisi Yusuf Şeker, AA muhabirine, bitirdikleri cihazla yakıtta artırım sağladıklarını söyledi.

‘İKİ SİSTEMİ TAMAMEN DEĞİŞTİRDİK’

Kombi de birtakımı tebeddülat yaptıklarını tabir fail Şeker, şu şekilde dedi: ‘Kombide dü fark yaptık. Bunlardan bir tanesi yanma haznesi bulunan külhan gayr ise dargın suyu alıp hamam suya çeviren ısı transferi önleyen hususi dizayn eşanjörde yapıldı. Bu dü meslek ağız ağıza değişti. hususi dizayn yardımıyla doğalgaz tüketimini yüzdelik 80 azaltarak, sistemi geliştirdik. Kombi üstünde yaptığımız değişimlerle cedit ortak istinas sistemi bulduk.’

‘4 AYLIK UĞRAŞ SONUCU ORTAYA ÇIKTI’

Ercan Yıldız da Van’da şita mevsimin kaba geçtiğini, doğalgaz kullanarak ısındıklarını bunun da ağırbaşlı ortak maliyet oluşturduğunu anlattı. Doğalgaza geçmeden önceki kömürle istinas süresinin erdemli olduğunu, doğalgaza geçildikten sonraları istinas masraflarının arttığını dile getiren Yıldız, kentteki evlerin en küçüğünün 2+1 kendisine mensur edildiğini, bu büyüklükteki ortak dairenin maaş ısınması maliyetinin 400-500 lirayı bulduğunu tabir etti. Yıldız, ‘Bütçemiz menfi etkilenince buna hal bulmaya değişmeyen verdik. Mühendis ortak arkadaşımla 4 maaş meşguliyet kararı hakeza ortak meslek ortaya çıkardık’ dedi.

Yaptıkları cihazın, önemsiz kombi veya şofben içerisine yerleştirildiğini ve ortak lüp ayda hemen 3-4 piknik tüpüyle ısındığını kaydeden Yıldız, buldukları istinas sistemini nice testten de geçirdiklerini söyledi.

‘SİSTEM ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNAR’

Sistemin aşırı şen ve tehlikesiz olduğunu, geliştirilmesi biçiminde dünya ekonomisine de ulama sağlayacağını tabir fail Yıldız, şu şekilde bitmeme etti: ‘Mühendis arkadaşlarımız da düzenlilik arama testleri yaptı. Yani doğalgazda ne denli zarar var ise bu sistemde ondan henüz ceninisakıt ortak zarar var. Cihazın maliyeti esasen aşırı düşük. Bunun düşüncesince ortak evde kombi yahut şofben olması yeterli. Bu aşırı şişman ortak maşa değil. Bu çıngı kombi veya şofbenin içerisine yerleştiriyor. Parçanın patenti de mühendis arkadaşıma ait. Az parayla dobra kabullenmek düşüncesince aylarca uğraştık. Son ortak aydır da bunu daim sınav ediyoruz.’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iPortal Kodlayan: Özer Gül

Ankara Burun Estetiği  Rahim Filmi Migren Ameliyatı timthumb
kanal7news.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haberler çeşitli kaynaklardan alınarak siteye konmuştur.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır.
Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı kanal7news.com sorumlu tutulamaz...
Uygunsuz ve yanlış olarak düşündüğünüz makale varsa iletişimden bizimle irtibata geçenilirsiniz.
Haberler