Ana sayfa / yurt haberleri / Yazar Oktay Akbal yaşamını yitirdi

Yazar Oktay Akbal yaşamını yitirdi

Pazartesi haset akıbet yolculuğuna uğurlanacak bulunan Akbal, Akyaka Camisi’nde kılınacak gün ortası vakti namazının arkası sıra Akyaka mezarlığını defnedilecek.

OKTAY AKBAL KİMDİR?

20 Nisan 1923 tarihinde İstanbul’da doğdu. Avukat Salih Şehabettin Bey’in oğlu, evvel realist Türk romancılardan Ebubekir Hâzım Tepeyran’ın anne çeşidinden torunudur.

Kumkapı’daki Saint Benoit Fransız Lisesi’nde başladığı ortaöğrenimini, 1942 seneında İstiklal Lisesi’nde bitirdi. Bir müddet İstanbul Üniversitesi Hukuk (1944) ve Edebiyat (1946) fakültelerine bitmeme etti, fakat faziletkâr öğrenimini yarıda bırakarak kendini yazarlığa verdi. 1943 ve 1944 senelarında Servet-i Fünun Uyanış dergisinde sekreterlik, 1947 ve 1951 seneları ortada Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosu’nda görevlilik yaptı. Fakat yaşamını esas açıdan gazetecilik yaparak kazanmıştır.

 1939 ve 1940 senelarında Yeni Sabah ve İkdam gazetelerinde çevirileri ve öyküleri yayımlanmıştır. 1944 ve 1946 seneları ortada Vakit gazetesinde eleştiriler ve danışma makaleleri yazmıştır. Büyük Doğu dergisinde rastgele hafta Dünya Fikir Sanat Hareketleri sütununu yazmış, 1951 ve 1956 seneları ortada Vatan gazetesinde, düzeltmen, yazman ve dağ bayır işleri müdürü adına çalışmıştır. 1956’da bucak yazarlığına başlamıştır. 1985 seneından itibaren Hürriyet gazetesi düşüncesince bucak yazarlığı eden Akbal, henüz sonradan Milliyet gazetesinde çalışmıştır. Yakın analog devre arbede Cumhuriyet gazetesinde gazetesinde Evet/Hayır isminde sanlı köşeyi yazdı.

hakkında admin

Bunda Bakın

Teröristleri ihbar edenlere ödül

Terörle mücadele kanunu kapsamına giren suçların faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara 200 bin liraya kadar para ödülü verilecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir