Ana sayfa / Teknoloji / Yerli İlaç İçin Dev Laboratuvar

Yerli İlaç İçin Dev Laboratuvar

Kalkınma Bakanlığı yardımıyla kurulan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) bünyesindeki İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi (İBG-İzmir) Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, merkezde moleküler biyoloji, kalıtım bilimi ile tababet bilimlerini birleştirerek dünkü çığırlar anahtar inovatif icraat gerçekleştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Moleküler dirim bilimi yardımıyla tıpta, hem tanılama hem otama dalında aşırı ehemmiyetli icraat başladığını tamlayan Öztürk, moleküler dirim bilimi teknikleri kullanılıp imal edilen biyoteknolojik ilaçların dünyada deva pazarının yüzdelik 20’sini oluşturduğuna uyanıklık çekti. Ana hedeflerinden birinin daha Türkiye’de üretilemeyen bu ilaçları üretebilmek ve dünkü ilaçlar geliştirebilmek bulunduğunu vurgulayan Öztürk, şu halde bitmeme etti: ‘Yavaş aheste yaşamımıza girmeye başlamış bulunan göze tedavileri var. Hücre tedavisinde, genel anlamda şahısnin derisinden tahsil edilen hücre, laboratuvarda baştan programlanıp bambaşka iş ve amaçla kullanılır bir vaziyete getiriliyor. Yaşlılıkta, karaciğer, pankreas, kakırdak dokusu üzere bazısı dokularımız bozuluyor. Bozulan dokuların yenilenmesi lazım. Bu yenilenme, hastanın zat hücresi değiştirilip gene hastaya verilerek sağlanabilir. Milyonlarca insanı etkileyen diyabetin sebebi pankreastaki bir takım hücrelerin çalışamaz bir vaziyete gelmesi. Hücre tedavisiyle pankreası baştan meşgul bir vaziyete bildirmek mümkün. Felçlilik ve tedavisi olanaksız üzere görünen frengi üzere rahatsızlıkların tedavisi de göze tedavisinden geçiyor.’

Mehmet Öztürk, genellikle hısım evliliğine ilişkin yerine ortaya çıkan kalıtım bilimi mutasyona ilişkin hastalıklarla ilişik de düzentileme yapacaklarını, dokunmabana tedavisi düşüncesince de ‘monoklonal antikor’ ismi maruz ilaçların geliştirilmesine müteveccih planlar yürüteceklerini dile getirdi.

‘Türkiye düşüncesince müşterek ilk’

Türkiye’deki sivil polis polis araştırı merkezlerinin genel anlamda düşüt kapasitede, beş on ilim insanı ve düşüt imkanlarla çalışabildiğini dile getiren Öztürk, ‘Türkiye düşüncesince bu biçim müşterek ilk. İlk defa Türkiye’de tahminî 150 milyon teklik harcanarak, şişman kapasiteli araştırı merkezi kuruluyor. Merkezdeki laboratuvarların mecmu alanı, 2 ayak topu bölgesinden daha fazla. Normalde Türkiye’deki araştırı merkezlerinin büyüklükleri 500 metrekareyken burada 20 bin metrekarelik alandan bahsediyoruz’ sanarak konuştu.

Öztürk, merkezde Türkiye’deki kâffesi amme veya hususi kesim alanlarındaki araştırmacıların kullanabileceği işlev birimlerinin oluşturulduğunu anlatım ederek, şu detayları verdi: ‘Sanırım Türkiye’de bura önceki multidisipliner biçim olacak. Burada, moleküler biyologlar, hekimler, eczacılar, mühendisler, aşırı ayrımlı meslekten insanoğlu müşterek araya gelecek, müşterek problemi halletmek düşüncesince hepsi zat bilgelik ve becerisini ortaya koyup düzentileme olanağı bulacak. Artık çağdaş tıpta müşterek biricik ilim dalı yetmiyor, aşırı ayrımlı bölgelerde uzmanların müşterek araya gelmesi dehşetli görevdaşlık yaratıyor. Farklı halde uzmanlıklara cemaat insanlar, sonunda müşterek arada bambaşka muhtelif yapılması muhtemel sıfır veya senelar meydan projeleri realizasyon olanağı bulacak.’

‘Başlangıç aşamasındayız’

Mehmet Öztürk, 10 Eylül’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla açılması planlanan merkezin inşaatının tamamlandığını, ilim kadrolarını yapmaya başladıklarını, yurtdışındaki aşırı ehemmiyetli araştırı merkezlerinden 15 ilim adamını aktarma ettiklerini söyledi. Merkezde göze tedavileriyle ilişik çalışmalarının müşterek yıl evvela başladığını, biyoteknolojik ilaçlarla ilişik çalışmaların da birkaç ay zarfında başlamasının planlandığını özetleyen Öztürk, dünyada Viyana’nın doğusundan Hindistan’a denli bulunan açık coğrafyada, İsrail haricinde bu büyüklükte müşterek biçim bulunmadığını da laflarına ekledi.

Kaynak: AA

Teknokulis : http://www.teknokulis.com

hakkında admin

Bunda Bakın

Samsung Telefonlar

  Teknoloji konusunda bir dünya devi olan Samsung, cep telefonu sektöründe ve özellikle akıllı telefonlarda ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir